Členka americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Hester Peirce, která si získala v kryptokomunitě díky svým pozitivním vyjádřením směrem k Bitcoinu a digitálním aktivům přezdívku „Kryptomama“, konstatovala, že americká vláda by se mohla pokusit zakázat Bitcoin, avšak byl by to z její strany mimořádně hloupý krok.
Peirce hovořila o tomto tématu během online panelové diskuse MarketWatch s názvem „Jak investovat do kryptoměn“, v níž během také zopakovala svůj tradiční názor, že USA zaostávají za zbytkem světa, pokud jde o regulace digitálních měn. Doufá však, že příchodem nového šéfa SEC Garyho Genslera, o kterém se ví, že Bitcoinu rozumí, protože o něm a blockchain technologii přednášel na prestižní technologické univerzitě MIT, se věci pohnou správným směrem vpřed.
Hester Peirce v diskusi také konstatovala, že doba, kdy by bylo možné úspěšně stopnout Bitcoin již vypršela. ,,Myslím, že jsme už promeškali bod, kdy by bylo možné zakázat Bitcoin v USA, protože teď bychom museli vypnout internet. Nevidím způsob, jak bychom to zakázali. Určitě bychom si s tím mohli dát námahu. Bylo by však velmi obtížné zakázat lidem, aby s Bitcoinem dále obchodovali. Takže si myslím, že by to byla hloupost, kdyby se o to vláda pokusila.“
Myšlenka, že americká vláda zakáže Bitcoin přitom není úplně nová. Zakladatel nejúspěšnějšího hedgového fondu Bridgewater Associates Ray Dalio to označil za reálnou možnost v případě, že by Bitcoin vážně ohrožoval americký dolar. Častokrát se také zmiňuje neslavný rok 1933, kdy vláda Franklina Roosevelta přinutila Američany předat jejich fyzické zlato americké centrální bance (FED) pod hrozbou vysoké pokuty a vazby. Existují obavy, že něco podobného by se mohlo stát i v případě Bitcoinu minimálně těm lidem, kteří poskytli své KYC burzám a tudíž se ví, že nějaké Bitcoiny opravdu vlastní.
Spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel, který sám sebe považuje za fanouška Bitcoinu, zas včera uvedl, že ačkoli je pro-cryptofriendly, má obavy, že Čína může použít Bitcoin jako nástroj finanční války vůči USA. To by teoreticky mohl být další důvod, proč by se americká vláda mohla začít stavět k Bitcoinu negativně. Nuž a možná stojí za zmínku i to, že vláda Joea Bidena se prezentuje jako „eco-friendly“, což příliš nenahrává Bitcoinu v kombinaci s negativními zprávami týkajícími se dopadu těžby BTC na přírodu (ačkoli negativní dopad těžby BTC na přírodu je v porovnání s jinými segmenty stále zanedbatelný).
Peirce však správně poukazuje na to, že pokusy o zákaz BTC by zřejmě neměly úspěch, protože Bitcoin je decentralizovaná kryptoměna fungující na internetu bez centrálního bodu. Zjednodušeně řečeno neexistuje místo, kde by zaklepali a nařídili vypnutí BTC. Správnou cestu vidí v tom, aby se Bitcoin správně reguloval.
,,Sleduji, jak jiné země používají (směrem k Bitcoinu) produktivnější přístup. Skutečně to musíme změnit,“ upozornila. ,,Jsem optimista, protože přijde nový předseda s hlubokými znalostmi o těchto trzích. Mohli bychom společně vybudovat dobrý regulační rámec.“
S názorem Peirceové, že regulace kryptoměn v USA jsou v současnosti velmi nejednoznačné, se většina ztotožňuje. O lepších regulacích mluvili tento týden například i CEO Goldman Sachs Davis Solomon či šéf JP Morgan Jamie Dimon. Solomon přitom naznačil, že americké banky nemohou nyní v souvislosti s Bitcoinem nakládat do takové míry, jak by si představovali, protože jim to neumožňuje zákon.
V USA v současnosti digitální měny regulují různí regulátoři od SEC, CFTC až po IRA, ale ze současných zákonů není zcela jednoznačné, zda to dělají správně. Pokud jde o možnost schválení Bitcoinu ETF, Peirce přiznala, že vůbec netuší, kdy ke schválení prvního takového produktu dojde.
zdroj: decrypt.co