Jedním z nejambicióznějších altcoinových projektů, o kterém se bude v roce 2021 dozajista mluvit ve velkém, je Polkadot (DOT). Tato kryptoměna má za sebou mimořádně úspěšný rok 2020, během kterého se v rámci jejího ekosystému podařilo rozjet mnoho podstatných věcí. Shrnul je ve svém článku zakladatel projektu, který měl nemalý podíl i na založení Ethereum, Gavin Wood.
Respektovaný vývojář na úvod shrnujícího článku zdůraznil, že na ekosystému Polkadot v rámci Substrate kanálu aktuálně pracuje již více než 2600 vývojářů, což je více než trojnásobek jejich počtu před rokem. Nuž a kód má již více půl milionu řádků.
Důležitý vliv na rychlé tempo vývoje ekosystému Polkadot v průběhu roku 2020 mělo několik grantových programů pro developery. Financovalo se skrz ně více než 200 projektů a přímo z hlavní Polkadot pokladny (Pokladot Treasury), která je určena pro financování nejzásadnějších projektů, bylo transferových mezi 23 návrhů více než 118 000 DOT. Mimo to nadace Web3 poskytla na vývoj 4,1 milionu dolarů mezi 145 různých návrhů na vylepšení tohoto ekosystému.
Infografika: Nadace Web3 přerozdělila finance mezi 100 projektů, na kterých pracovalo 83 vývojářských týmů. 24 grantů mířilo na vývoj nových Chainů vázaných k Polkadot ekosystému.
Co se týče budoucího vývoje, se zajímavou novinkou koncem roku 2020 přišla i burza Binance. Ta se rozhodla podpořit další vývoj kvalitních projektů postavených na Polkadot ekosystému grantem ve výši 10 milionů dolarů.
Na granty pro vývoj projektů mělo zásadní vliv velké procento DOT tokenů, které se uzamklo v rámci stakingu. V posledním dni roku 2020 bylo uzamčených 63 procent z celkového počtu 1,03 miliardy existujících DOT. Kromě toho dalších 10,4 milionu DOT je připraveno v rámci Polkadot pokladny na další investice do vývoje. Tyto finance budou přerozděleny v rámci hlasování mezi nejzajímavější projekty a vylepšení, nebo budou spáleny (coin burn), čímž by se snížila nabídka DOT. Tak či onak, obě řešení by mohla mít na hodnotu projektu zásadní pozitivní vliv. ,,Navrhnete něco skvělého pro Polkadot a pokud s tím bude zvolená rada souhlasit, Polkadot vás bude financovat,“ vzkázal Wood vývojářům.
Důležitým milníkem pro komunitu bylo květnové zveřejnění Roadmapy, která naznačila další následování sítě. Pak přišel vznik genesis bloku a rozhodnutí o redenominaci DOT tokenů v rámci komunitního hlasování. To rozhodlo, jaká má být nominální hodnota tokenu DOT, pokud jde o jeho nedělitelnou jednotku.
Po spuštění sítě Polkadot se počet validátorů výrazně zvýšil. Podle aktuálních dat na jejím ekosystému existuje 274 validátorů, jež provozuje kolem 200 nezávislých operátorů podporovaných více než 7000 individuálními nominujúcimi účty.
,,Pokladot je pravděpodobně nejvíce decentralizovaná vysoce hodnotná kryptoměna (a tedy i nejbezpečnější),“ uvedl k těmto číslům Gavin Wood. Počet validátorů však zdaleka není konečný. Cílem projektu s názvem „1000 validator program“, který je financován přes nadaci Web3, je zajistit, aby měla síť alespoň 1000 validátorů. Projekt je inspirován úspěšným obdobným projektem realizovaným na Kusuma Polkadot parachainu, kde se počet validátorů zvýšil v tomto roce ze 700 na 900.
V roce 2021 je primárním cílem Polkadot dosáhnout pokroku v interoperabilitě. Nejde přitom jen o interoperabilitu mezi Polakdot a jeho parachainy, čili ekosystémy, které jsou postaveny přímo na něm, ale i s jinými blockchainy-například Ethereum. V souvislosti s Polkadot se totiž prakticky neustále zdůrazňuje, že tato kryptoměna nemá být „zabijákem“ Ethereum. Právě naopak má se naučit s ním spolupracovat. Projekt s názvem Frontier, který umožňuje jakémukoliv substrátu Chai na Polkadot chovat se podobně jako Ethereum, je údajně prakticky hotový. Cílem však je i dosažení interoperability s Bitcoinem a to skrze projekt, který vede Interlay. Na interoperabilitě s Ethereum pracuje i firma Snowfork.
Na Polkadot podle Wooda aktuálně pracuje více než 100 vývojářských týmů. Ty dělají buď na samotném Polkadot nebo na vývoji řešení, která jsou na něm postavené. Zhruba 30 týmů se nachází v Číně, která má z geografického hlediska na Polkadot nejzásadnější vliv.
Wood si myslí, že Polkadot je aktuální dvojkou na trhu po Erthereum pokud jde o Defi sektor. Tvrdí, že ze všech blockchainů třetí generace má právě tato kryptoměna největší trakci a je nejatraktivnější pro vývojáře a právě proto si ji vybírají i hráči jako Chainlink či Gitcoin.
Zakladatel Polkadot na závěr uvedl, že ačkoliv rok 2020 byl pro tuto kryptoměnu skvělý, ten nový bude zřejmě ještě lepší. Bude totiž ve znamení integrace všech dosud vyvinutých vylepšení do hlavní sítě. ,,Prvních několik měsíců roku 2021 bude pro nás všechny mimořádně vzrušujících,“ vzkázal.
zdroj: cryptoslate.com