Dnes se blíže podíváme na dva krypto projekty, které mají podobné cíle a ambice. Jejich společným znakem není s ostatními blockchainy soupeřit, ale právě naopak – spojovat je. Který z této dvojice má však vyšší šance na úspěch? Podíváme se na hlavní podobnosti a rozdíly těchto dvou projektů.
Obecně
Polkadot je škálovatelný a interoperabilní síťový protokol pro web nové generace. Švýcarská nadace Web3 Foundation tento projekt ve velkém podporuje. Síť Polkadot spojuje blockchainy a umožňuje meziřetězcový přenos dat. Tímto způsobem mohou decentralizované aplikace přijímat data z otevřených, poloveřejných nebo soukromých blockchainů, které fungují nezávisle. O přesném fungování těchto řetězců si řekneme více později v tomto článku. Tokenem této sítě je DOT.
Na druhé straně, Cosmos Network je decentralizovaná síť, která také spojuje blockchainy, které fungují nezávisle na sobě. Síť Cosmos je škálovatelný ekosystém, kde mohou blockchainy navzájem interagovat. Kryptoměny používané na přenosy v síti Cosmos se nazývá ATOM.
jak fungují
Cosmos používá hlavní řetězec s názvem Hub. Ostatní řetězce jsou nazývány jako Pegs, přičemž každá zóna má své validátory. Existují řetězce zvané Peg Zones. Komunikují s ostatními blockchainy. Cosmos provozuje koordinační a ověřovací centrum s názvem Cosmos Hub, aby celý systém pracoval správně. Transakce, které probíhají v síti Cosmos, se ověřují pomocí algoritmu Proof-of-Stake (PoS).
Síť Polkadot je postavena na hlavním řetězci, který se jmenuje Relay chain. Všichni validátoři jsou v hlavním řetězci. Vedlejší řetězce se jmenují parachainy. Tyto parachainy pracují na hlavním řetězci. Právě tento hlavní řetězec, Relay chain, spojuje všechny nezávislé řetězce. Takto se mohou jednoduše vyřešit problémy s interoperabilitou mezi těmito řetězci. Parachainy pomáhají rozšiřovat celý ekosystém. Posledním důležitým prvkem je Bridge chain. Ten spojuje různé blockchainy, které nefungují v síti Polkadot.
Podobnosti těchto dvou projektů můžeme vidět v tom, že oba projekty umožňují propojení a spolupráci více řetězců. Rovněž dokáží tyto řetězce fungovat bez centralizované strany. Polkadot i Cosmos fungují na algoritmu Proof-of-Stake (PoS)
Hlavním rozdílem těchto dvou sítí je to, že zatímco u sítě Cosmos se může stát součástí této sítě, u sítě Polkadot musíte vyhrát takzvané parachain aukce. Teprve v případě výhry se daný řetězec může připojit do tohoto ekosystému. Také Blockchain Polkadotu lze aktualizovat bez hard forku, zatímco vylepšení a úpravy blockchainu Cosmos se implementují prostřednictvím hard forku.
Tokenomika
Tokenomika je velmi důležitým prvkem, na který se často klade malý důraz. Jeho důležitost je podložena tím, že pokud nějaký coin / token má reálné využití a je třeba ho vlastnit, bude tím růst i jeho poptávka. Pokud však nějaký token má nulové využití a kromě spekulace není žádný důvod k jeho nákupu, často to končí v lepším případě velkým propadem, a v horším případě zcela upadnou do zapomnění. Dobrá tokenomika je však jen jedním důležitým prvkem a samotná určitě nezaručuje úspěch daného tokenu / projektu.
Cosmos má míru inflace okolo 10-20% procent ročně. Token ATOM lze stakovat, čímž se zabezpečuje ekosystém Cosmos. Poplatky za síťové transakce se platí lidem, kteří stakují. Celá výhoda tohoto tokenu tedy spočívá ve stakingu a přijímání poplatků ze síťové transakce. Nemá jinou funkci. Míru úspěchu jakož i hodnotu tohoto tokenu tedy určuje hlavně hustota sítě a její využívání. Rovněž, čím více atomů bude stakováno, tím nižší bude množství v oběhu. Při zvýšené poptávce to způsobí citelný růst cen, protože nabídka bude nižší než poptávka. Důležité je poznamenat, že poplatky mohou být v síti placené v různých kryptoměnách.
Viz také: Krypto půjčky – Co jsou, jak fungují, rizika, benefity a nejlepší platformy pro tyto služby
Polkadot rovněž nemá maximální možné množství tokenů v oběhu stejně jako Cosmos. Míra inflace se v prvním roce pohybuje okolo 10%. Kryptoměna DOT je rovněž zapojena do zabezpečení sítě a přijímání transakčních poplatků. Ale hlavní rozdíl je v tom, že transakce v síti Polkadot je placená v DOT. To vytváří poptávku po této kryptoměně, což by pravděpodobně mohlo zvýšit i její cenu. Každoroční inflace však může tuto hodnotu tlačit dolů. Záleží jen na tom, který z těchto faktorů se projeví dominantněji, zda poptávka po DOT nebo inflace.
Kryptoměna DOT se rovněž používá při parachain aukcích. To znamená, že pokud chcete, aby se vybraný projekt stal parachainem, musí vložit určitý počet DOTů, které v podstatě zůstanou uzamčené. To vytváří poptávku po DOT tokenu a je to je velký rozdíl oproti Cosmos, který nemá žádné omezení pro připojení k jeho ekosystému.
Shrnutí
Máme tu 2 velmi podobné projekty s ideou spojování blockchainů do velkého ekosystému. Avšak zatímco Cosmos má své dveře otevřené, síť Polkadot bude provozovat parachain aukce, které jsou vstupenkou do jejich ekosystému. Z hlediska možné spekulace a růstu ceny má lepe našlápnuto DOT díky nutnosti využít DOT při parachain aukcích. Parachain aukce na síti Polkadot začínají již brzy a to nám ukáže, jaký je skutečný zájem o tento ekosystém. Na testovací síti Polkadotu – Kusama, je však zájem o parachainy velmi velký.
Chcete obchodovat, ale netroufáte si? Vyzkoušejte trading boty
Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizovaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během tohoto roku vydělali každý měsíc desítky procent. Více informací, podrobný návod a statistiku naleznete níže v článku.
https://www.kryptonovinky.sk/navod-ako-pouzivat-trading-botov-nastavenie-statistika-ziskov-tipy-recenzie-a-rizika/
zdroj: Medium.com