Budoucnost nepřinese podle Anthonyho Pompliana pouze konkurenci mezi digitálními a nedigitálních měnami, ale i mezi samotnými měnovými politikami.
Známý propagátor bitcoinu to uvedl během rozhovoru pro relaci Squawk Box televize CNBC. Pompliano v jejím závěru vyjádřil přesvědčení, že lidé si nakonec vyberou Bitcoin, Ale tento proces může trvat delší dobu.
Pokud jde o monetární politiku hovořil zejména o americkém dolaru a čínském jüanu. Zakladatel Morgan Creek Digital Assets je přesvědčen, že USA by mohly prakticky okamžitě spustit digitalizovanou verzi dolaru, pokud by o to měli zájem. Poukázal přitom na příklad Číny, která pravděpodobně již v dohledné době uvolní svou národní kryptoměnu na trh. Právě iniciativa Číny v tomto směru může motivovat USA k podobnému kroku, protože digitální juan může potenciálně ohrozit pozici dolaru jako globální rezervní měny.
Ať však už budou mít státy své digitalizované peníze, nebo ne, Pompliano si myslí, že nakonec zvítězí u lidí právě decentralizovaný Bitcoin. Ve srovnání s národními měnami totiž nabízí věci, které ty nikdy nenabídnou – nemanipulovateľnost a necenzurovatelnost a samozřejmě i skutečnost, že se ho nikdy nevytvoří více, než bylo předem stanoveno, tedy 21 milionů. Tento fakt nezmění FED a ani žádná jiná centrální světová banka.
Pompliano mimochodem nedávno prohlásil, že Satoshiho Nakamoto, záhadného tvůrce bitcoinu, o kterém jsme od roku 2011 už nic neslyšeli a dodnes neznáme jeho totožnost, by navrhl na Nobelovu cenu za mír.
zdroj: cointelegraph.com