Zatímco Ethereum (ETH) v mnoha oblastech dosahuje pozitivních rekordů a pomaličku se přibližuje i svému all-time-high v podobě ceny 1400 dolarů, v jednom ukazateli neustále atakuje rekord v negativním smyslu. Jde o výšku transakčních poplatků.
Aby mohlo být používání blockchianu dlouhodobě udržitelné, je důležité, aby takový blockchain škáloval a měl nízké transakční poplatky. Jinak řečeno, aby transakce probíhaly rychle a levně. Vyřešení tohoto problému je však součástí takzvaného blockchain trillema – škálovatelnost, bezpečnost a decentralizace.
Dá se říci, že dosud žádné kryptoměně se nepodařilo tento problém dokonale vyřešit, přestože řešení skrz Proof of Stake (PoS) naznačují, že by to mohlo fungovat (ale zatím neexistuje blockchain velkých rozměrů typu Ethereum, který by to potvrdil z dlouhodobého hlediska). I z tohoto důvodu chce Ethereum postupně kompletně přejít na PoS. Dokončení éry Ethereum 2.0 se však odhaduje na zhruba dva roky (aktuálně je možný jen staking, vše ostatní funguje jako dosud na Ethereum první generace, při které je využíván konsensus Proof of Work, čili těžba).
Jelikož Ethereum tento problém nemá vyřešen, selhává ve zmíněném ohledu škálovatelnosti. S tím souvisí jednak déle čekací doby na realizaci transakce a když je síť zatížena, tak i růst a výše poplatků. Čím je Ethereum populárnější a funguje na něm více decentralizovaných aplikací a smart kontraktů, tím je to větší problém. Podle údajů YCharts aktuálně zaplatíte na Ethereum za jednu transakci poplatek 10,20 USD. Je to v průměru historicky třetí nejvyšší poplatek. V roce 2020 se dvakrát dostal ještě výše, na 12,54 USD respektive 11.69 USD.
Vysoké poplatky jsou zabijákem adopce Ethereum. Mnohé aplikace na něm postavené jej dělají prakticky nepoužitelnou. Platí to například pro stále populárnější DeFi sektor.
Pro ilustraci DeFi projekt Aavegotchi musel kvůli vysokým poplatkům zrušit plánované spuštění svého mainnetu. Oznámil to na Twitteru, kde také uvedl, že s největší pravděpodobností projdou z tohoto důvodu na Matic Network – smart kontrakt platformu určenou pro řešení problému škálování na druhé vrstvě Ethereum. Odložení spuštění mainnetu Aavegotchi se mezi komunitou zajímající se o tento projekt, který je svou podstatou podobný úspěšnému Aave (AAVE), vnímá pozitivně. Vedle toho se však ukázalo na vážné omezení Ethereum.
This was the right move. Thank you for listening to the community!
I'm even more excited now to once we launch on L2!
— Blockchain Macro (@BlockchainMacro) January 4, 2021
Růst ceny Bitcoinu, ale už i ožívání altcoinového trhu, bude zřejmě znamenat příliv nových uživatelů. Možná o rozměrech, jaký kryptotrh ještě dosud nezažil. Tím se používání blockchainu Ethereum bude ještě více stupňovat. Z jedné strany to bude mimořádně pozitivním fundamentem, ale na druhou to bude poukazovat na jeho hlavní problém. K dokončení generace Ethereum 2.0 bude proto stále větší tlak a v pozadí bude vyčkávat konkurence, která slibuje lepší řešení. Například Cardano, které buduje most umožňující vývojářům Ethereum spouštět jejich decentralizované aplikace psané pro Ethereum v jejich oblíbeném programovacím jazyce na blockchainu Cardano s nižšími transakčními poplatky a rychlejšími převody.
zdroj:cointelegraph.com