Síť Ethereum během první poloviny tohoto roku trpěla nepřiměřeně vysokými transakčními poplatky, které mnohé lidi odrazovaly od využití této sítě. Nemalý podíl na výši těchto poplatků měl i vzrůstající zájem o farming kryptoměn. Menší investoři tak hledali jiné, levnější alternativy jako například Binance Smart Chain. Dnes jsou však poplatky na síti Ethereum nejníže za poslední rok – je to však dostatečně nízké?
Poplatky jsou na ročním minimu
Během první poloviny tohoto roku dosahovaly poplatky za využívání sítě Ethereum rekordní hodnoty. Maxima dosáhly během května, kdy dosáhly téměř 70 USD za jednu transakci, bez ohledu na její velikost. Místy však některé transakční poplatky přesáhly i hodnotu 100 dolarů, což bylo pro menší investory likvidační. Z tohoto hlediska Ethereum využívali zejména velryby a bohatší investoři, pro které byly i takové poplatky zanedbatelné.
Viz také: Google mění politiku, povolí reklamy kryptomien – Začíná opět období pozitivních zpráv?
Aktuálně se však situace zcela změnila, poplatky na síti Ethereum klesly jen za 2 měsíce o neuvěřitelných 94%, což představuje jeden z nejstrmějších propadů transakčních poplatků od roku 2015. Průměrné transakční poplatky jsou aktuálně kolem 4 dolarů.
Konkurenti jsou na tom stále lépe
Přestože jsou transakční poplatky na síti Ethereum nejníže za poslední rok, ve srovnání s konkurenty je částka 4 dolary za převod stále příliš vysoká. Existuje množství konkurentů, kterým Ethereum musí čelit a zatím tento úkol zvládá i přes neefektivní sítě velmi dobře a ETH je stále více vyhledávanou kryptoměnou velkých institucionálních investorů o čemž svědčí i časté odlivy ETH z burz. To samozřejmě snižuje nabídku na burze a zvedá hodnotu.
Konkurentů o post krále v oblasti smart kontraktů je mnoho a neustále se objevují nové projekty, které mají tento odvážný cíl. Níže je srovnání některých vybraných konkurentů z hlediska rychlosti transakcí a nákladů na jejich převod.
Viz také: Průzkum odhalil největší chyby, které dělají začátečníci – Udělali jste je i vy?
Ethereum zvládá aktuálně 13 transakcí za sekundu při průměrné ceně 4 USD za jeden převod.
Solana zvládá do 50 000 transakcí za sekundu, přičemž aktuálně je to 1814 transakcí za sekundu při průměrné ceně 0,00025 USD za jeden převod.
Elrond dosáhl 263 000 transakcí za sekundu na test, aktuálně je to 15 000 transakcí za sekundu při průměrné ceně 0,001 USD za jeden převod.
Polkadot zvládá aktuálně do 3000 transakcí za sekundu, přičemž v budoucnu díky parachainům je teoretická hranice až na 1 milionu transakcí za sekundu, při průměrné ceně 0,15 USD za jeden převod.
Cardano zvládá 1000 transakcí za sekundu, přičemž v budoucnu to může být díky druhé vrstvě Hydra až do 1-2 milionů transakcí za sekundu při průměrné ceně 0,23 USD za jeden převod
Konkurenti ETH jsou v těchto statistikách nesrovnatelně lepší. Je třeba poznamenat, že Ethereum 2.0 přinese zvýšení limitu transakcí na hodnotu 100 000 za sekundu. Ethereum také před chvílí dokončil London hardfork, který poměrně výrazně upraví politiku tvorby transakčních poplatků. To však nutně nemusí znamenat jejich snížení.
Shrnutí
Ethereum je aktuálně konečně použitelné i pro menší investory, kteří si nemohou dovolit pravidelně platit transakční poplatky ve výši desítek dolarů. Také London hardfork přinese změnu poplatků, kdy budou tyto poplatky přehlednější a transparentnější. Otázkou však zůstává, kdy takové přijatelné transakční poplatky na síti Ethereum vydrží. Více informací o tomto tématu si můžete prohlédnout v článku níže:
Stane se z ETH deflační kryptoměna? London hardfork již 5. srpna
Chcete obchodovat, ale netroufáte si? Vyzkoušejte trading boty
Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizovaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během tohoto roku vydělali každý měsíc desítky procent. Více informací, podrobný návod a statistiku naleznete níže v článku.
https://www.kryptonovinky.sk/navod-ako-pouzivat-trading-botov-nastavenie-statistika-ziskov-tipy-recenzie-a-rizika/