Evropská unie (EU) prý připravuje nový rejstřík majetku. Sebastian Hell, německý podnikatel a zakladatel projektu Hell Investiert, v rozhovoru pro německý webový portál Focus objasnil, co za plánovaným rejstříkem majetku stojí a jaký to bude mít dopad na občany EU.
Kdy se dočkáme registru majetku?
Hell tvrdí, že studie o proveditelnosti tohoto projektu již byly dokončeny a EU by měla brzy zveřejnit nové informace.
„Konkrétní plány by mohly být představeny v následujících týdnech nebo měsících. Následovat by měl legislativní proces, který bude nějakou dobu trvat,“ uvedl Hell.
Hell odhaduje, že registr by mohl vstoupit v platnost během jednoho až dvou let. Všechno však bude záviset na tom, jak rychle bude legislativa postupovat a jak se k návrhu postaví jednotlivé členské státy.
O co vlastně jde?
Registr majetku EU by měl být komplexní databází, která zaznamenává různá aktiva vlastněná občany. Jeho primárním záměrem je zvýšit transparentnost finančních prostředků a lépe bojovat proti praní špinavých peněz a financování terorismu.
„Cílem je vytvořit komplexní přehled o majetku občanů,“ uvedl Hell.
Hell zároveň tvrdí, že registr by mohl obsahovat širokou škálu aktiv, včetně nemovitostí, bankovních účtů, cenných papírů, vozidel a případně uměleckých děl nebo drahých kovů. Otázkou je, zda bude zahrnovat i Bitcoin, který článek nezmiňuje, ale vzhledem k tomu, že EU chce znát majetek obyvatel unie, kryptoměny se pravděpodobně této věci nevyhnou, pokud projde schvalovacím procesem.
EU chce pod záštitou boje proti praní špinavých peněz zavést povinný registr veškerého vašeho majetku – nemovitostí, bankovních účtů, akcií, cenných kovů, bitcoinu, umění, luxusních hodinek…
Ideální nástroj pro konfiskaci, brutální zdanění majetku anebo úniky dat 🙂 pic.twitter.com/cQUJkwD3zV
— Michal Novák (@PBudoucnosti) July 23, 2024
Registr majetku bude zároveň navržen tak, aby bylo jeho legální obcházení v rámci EU velmi složité.
„Kdokoli, kdo se stále chce vyhnout registru, by musel opustit Evropu, ale ani to nezaručuje úplnou ochranu,“ upozornil Hell.
Důvody a kritika
EU odůvodňuje zavedení registru majetku zejména potřebou bojovat proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Jedním z důvodů je také sledování aktiv ruských oligarchů.
Kritici se však obávají, že rejstřík majetku by mohl být zneužit zejména v dobách krize. Státy by totiž měly důkladný přehled o majetku svých občanů a mohly by jej použít ke splácení svých dluhů.
„Tato obava není neopodstatněná, protože historické příklady ukazují, že registry majetku mohou být v dobách krize využívány pro státní intervenci,“ dodal Hell.
Top burzy
Zdroj: focus.de