19. března byl Twitter (X) účet společnosti Trezor, výrobce populárních hardwarových peněženek pro bezpečnou úschovu Bitcoinu a jiných kryptomen, hacknutý, přičemž útočníci na něm během krátké doby zveřejnil sérii podezřelých příspěvků. Mimo jiné skrze ně odkazovaly na podvodné nabídky tokenů ještě před jejich oficiálním prodejem.
Upozornění na hack
Nezávislý blockchainový analytik ZachXBT v reakci na zveřejněné příspěvky informoval své 528 000 sledovatelů o pravděpodobném hacku účtu společnosti Trezor. Jen deset minut po tomto upozornění signalizovala podezřelou činnost i bezpečnostní služba pro kryptoměny Scam Sniffer.
Community alert: Trezor X/Twitter account is currently compromised pic.twitter.com/hNm2OUjEgE
— ZachXBT (@zachxbt) March 19, 2024
Oficiální účet Trezoru propagoval přes několik příspěvků falešný předprodej tokenu $TRZR na síti smartchainu Solana.
Falešné příspěvky Trezoru doporučovaly poslat finanční prostředky na adresu peněženky Solana, za což měly obdržet tyto tokeny. V příspěvku byly navíc přiloženy i odkazy vedoucí na podvodné stránky.
ZachXBT také poznamenal, že hacker ukradl z účtu Trezor na platformě Zapper přibližně 8 100 USD.
„Představte si, že hacknete účet Trezoru, jen abyste ukradli 8,1 tisíce dolarů,“ uvedl ZachXBT.
Mnohé z těchto škodlivých příspěvků se naštěstí společnosti Trezor podařilo smazat několik minut po jejich zveřejnění.
Kritika Trezoru
John Holmquist, kryptoměnový komentátor, popsal nejnovější incident s Trezorem jako významnou reputační chybu této společnosti. Kritizoval výrobce hardwarových peněženek za to, že pravděpodobně nevyužívá dvoufaktorovou autentifikaci (2FA) k zajištění svého účtu na platformě X.
„Prosím, berte bezpečnost účtu vážněji,“ zdůraznil.
Jiný uživatel platformy X považoval za ironii, že firma zaměřená na bezpečnost hardwarových peněženek nedokáže zajistit svůj vlastní sociální účet.
„Je to současně těžké, vtipné a stydlivé.“
V lednu Trezor čelil bezpečnostnímu incidentu, který odhalil kontaktní informace téměř 66 000 uživatelů. Od svého uvedení na trh v roce 2012 prodal Trezor svým zákazníkům více než 2 miliony hardwarových peněženek.
Firma momentálně prodává tři produkty, které společně mohou uchovávat více než 9000 kryptoměn.
Podobné incidenty se v minulosti staly i mnoha jiným společnostem. Nejvíce v médiích rezonoval hack oficiálního X účtu SEC (americké komise pro cenné papíry a burzu), na kterém hackeři zveřejnili falešnou zprávu o schválení Bitcoin ETF. Cena BTC na to reagovala růstem, ale po zjištění, že jde o falešnou informaci, opět klesla. Podvodníci tak spekulací na tyto pohyby mohli výrazně vydělat. ETF na Bitcoin byly nakonec schváleny, avšak až o den později.
Zdroj: cointelegraph.com