Po přechodu Ethereum na Proof of Stake, který by se měl udat mezi 13. až 15. zářím, může nastat pro jiné Proof of Work kryptoměny využívající při těžbě grafické procesory (GPU) ne zcela příjemné období.
Po přechodu Ethereum na nový konsensus Proof of Stake práce současných těžařů Ethereum na této kryptoměně končí. Znamená to však, že jim zůstane hardware bez využití a velkou otázkou je, co s ním budou dělat dál.
Co s těžebním hardwarem?
Jednou z logických možností je, že se jej pokusí využít při těžbě jiných Proof of work (PoW) kryptoměn, které lze těžit pomocí GPU. O Bitcoinu, který je jako jediný větší a likvidnější než Ethereum, to však neplatí (těží se v drtivé většině pomocí ASIC minerů), což znamená, že pozornost zaostří na kryptoměny s menším hashratem a také tržní kapitalizací.
Andy Long, CEO bitcoinové těžařské společnosti White Rock, upozornil, že to může být pro ně problém, jelikož zisky z těžby těchto kryptoměn stejně jako hashrate jsou výrazně nižší, než u Ethereum. To povede k tomu, že hashrate a následně i mining difficulty těchto kryptoměn prudce stoupnou, což učiní jejich těžbu ještě méně ziskovou. ,,Jelikož GPU těžaři nasměrují svůj hardware na jiné řetězce, jejich obtížnost se zvýší, což způsobí nižší výnosy a rozdělí odměnu mezi více těžařů,“ upozornil na scénář, který může způsobit v oblasti těžby těchto kryptoměn zajímavé turbulence a to i na začátku (prudký růst hashrate a mining difficulty) a i poté (následný propad hashrate a mining difficuty).
Tyto okolnosti mohou nakonec vést k rozhodnutí současných těžařů ETH jejich těžební hardware prodat. Podle Longa to ovšem také nemusí být bezproblémové resp. výhodné, protože trh může zaplavit až příliš velká nabídka, která se nebude shodovat s omezenou poptávkou po grafických kartách v daném čase.
,,Vždy se budou pomocí GPU těžit nějaké kryptoměny, které budou pro ně optimalizovány, ale pochybuji, že se ještě někdy vrátíme k úrovním výnosů, které vidíme při ověřování Ethereum na jeho vrcholu,” doplnil.
Největší favorité
Mezi nejznámější Proof of Work kryptoměny současnosti patří Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash, Ethereum Classic, Monero, ZCash či Ravencoin.
Nejčastěji se s budoucností těžařů Ethereum zmiňuje jejich návrat ke kořenům v podobě těžby Ethereum Classic (ETC), na což již reaguje i cena této kryptoměny. Reálnou možností je i jejich minimálně dočasná podpora pro tzv. ETHPoW, řetězec, který bude pravděpodobným forkem Ethereum po jeho přechodu na Proof of Stake, čili od momentu přechodu ETH na nový konsensus bude fungovat od něj separátně, ale bude s ním sdílet historii transakcí až do onoho momentu. Řetězec ETHPoW se sice může dočkat podpory těžařů, ale je sporné, zda si získá na stranu i podporu nějakých vývojářů, což znamená, že jeho budoucnost je mimořádně sporná.
Zdroj:cointelegraph.com