Bitcoin (BTC) si o víkendu udržel cenu přibližně $64 000, na kterou vystoupil v pátek večer. Dva pokusy o překonání hodnoty $65 000 zatím nebyly úspěšné. Za posledních 7 dní však BTC narostl o více než 9% a zaznamenal tak velmi pozitivní týdenní uzávěr, což by mohlo přinést na trhy určitý optimismus.
Ethereum (ETH) neudrželo celý zisk ze závěru minulého obchodního týdne a za posledních 24 hodin kleslo o 0,5 %, stále se však pohybuje kolem ceny $2750. Za poslední týden ETH posílilo o 4 %.
Mezi altcoiny stojí za zmínku TRON (TRX), který za posledních 24 hodin zvýšil svou hodnotu o 5 % a za poslední týden téměř o 23 %. O víkendu se zároveň o 17 % propadl Toncoin (TON), k čemuž se ještě vrátíme.
Fear and Greed index osciluje na hraně neutrální zóny a zóny chamtivosti. Dnes ráno ukazuje 55 bodů ze 100.
Bitcoin Fear and Greed Index is 55 — Greed
Current price: $64,316 pic.twitter.com/dfi8eK3CMy
— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) August 26, 2024
Jaký byl minulý týden pro kryptoměnové ETF?
Spotové bitcoinové ETF fondy uzavřely minulý týden s plusovou bilancí 506 milionů dolarů. Polovina tohoto čísla pochází z pátku, ale všech 5 dní se bitcoinové ETF udržovaly v zelených číslech. I v následujícím příspěvku na sociální síti X vidíme, že bitcoinové ETF i tento týden vykoupili daleko více BTC, než se v daných dnech vytěžilo (vytěžená množství jsou okrová, množství nakoupená do ETF jsou zelená).
https://twitter.com/HODL15Capital/status/1827351206458441845
O dost jiný příběh psaly ETF fondy na Ethereum, z nichž za minulý týden odešlo 44,5 milionu USD. Všech 5 dní mělo přitom negativní bilanci.
Ethereovým ETF se přitom od jejich spuštění koncem července příliš nedaří, což vyvolává několik otázek. Někteří analytici však upozorňují, že to může být i vlivem letní sezóny, kdy je na trzích tradičně útlum. V kombinaci s odlivy z ethereového ETF fondu Grayscale to může mít negativní vliv, ale od září by se mohly i tyto ETF rozjet lépe. Jejich vývoj budeme dále sledovat.
Bilance kryptotrhu od úvodu roku
Celková kapitalizace kryptoměnového trhu se od začátku roku 2024 zvýšila o 36 % , což v absolutních číslech představuje nárůst o 623 miliard dolarů. Hlavní a nejlépe hodnocená kryptoměna Bitcoin (BTC) zvýšila svou hodnotu o více než 21 tisíc dolarů.
Kapitalizace Tetheru (USDT), největšího stablecoinu navázaného na americký dolar, stoupla z 91,7 na 117 miliard dolarů.
Čtvrtou a pátou pozici si udrželi Binance Coin (BNB) a Solana (SOL). Do první desítky se po výrazném růstu dostal Toncoin (TON), který aktuálně obsazuje 9. pozici, zatímco ještě v úvodu roku byl na 16. místě.
Přepad Toncoinu
Právě zmiňovaný Toncoin se o víkendu propadl o více než 20 %. Stalo se tak po zatčení Pavela Durova, generálního ředitele společnosti Telegram.
Telegram byl nápomocný při propagaci a integraci Toncoinu do jeho ekosystému, díky čemuž se Durov stal ústřední postavou v příběhu a budoucím vývoji této kryptoměny. V důsledku zatčení někteří obchodníci s Toncoiny v panice prodali své držby.
Tether pomohl vymoci již 108 milionů nelegálních USDT
Emitent stablecoinu USDT, firma Tether, pomohla od roku 2014 vymoci více než 108,8 milionů dolarů v USDT propojených s nelegální aktivitou. V rámci tohoto úsilí dobrovolně zablokoval přes 1900 kryptopeněženek, protože byly spojeny s kriminální činností.
Nedávno se podařilo zabavit přibližně 5 milionů dolarů z podvodů známých jako „pig-butchering“. Jedná se o podvody zločinců, kteří online oklamou oběti předstíráním romantických zájmů.
Zdroje: Autor, Coingecko , X, Farside , Cointelegraph