Bitcoin (BTC) včera nepokračoval ve slibném pohybu vzhůru a naopak se opět propadl k ceně $59 000, kolem které se pohybuje i aktuálně. Za posledních 24 hodin tak oslabil o 2,5 % a stále zůstává téměř 20 % pod svým historickým maximem z března letošního roku.
Ethereum (ETH) odevčera kleslo přibližně o 3 % a aktuálně se obchoduje těsně pod úrovní $2600. Za poslední týden oslabilo o 4,5 %.
Mezi altcoiny je třeba si všimnout TRON (TRX), který se nedávno dostal mezi top 10 kryptomen podle tržní kapitalizace a za posledních 24 hodin vzrostl o více než 10 %.
Fear and Greed index opět klesl na 26 bodů , což je hluboko v zóně strachu.
Bitcoin Fear and Greed Index is 26 ~ Fear
Current price: $59,025 pic.twitter.com/sRJzS9MbIZ
— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) August 21, 2024
Kryptoměnové ETF stále čekají na druhý dech
Spotové bitcoinové ETF fondy v úterý navázaly na kladnou pondělní bilanci a připsaly si dalších 88 milionů dolarů. BTC akumulovaly hlavně společnosti BlackRock (55 mil. USD) a Ark (52 mil. USD), odlivy jsme naopak zaznamenali z fondů GBTC (13 mil. USD) a Bitwise (6,5 mil. USD). Bitcoinové ETF jsou tak v kladných číslech již čtyři dny v řadě, jedná se však o relativně skromná čísla.
Ethereové ETF fondy jsou naopak již čtvrtý den po sobě v červených číslech, i když včera odepsaly jen 6,5 milionu dolarů. Odliv přitom zaznamenal jen fond Grayscale, ze kterého odešlo 37 milionů USD. Do fondu BlackRock naopak přišlo téměř 27 milionů USD.
Způsobili pád BTC pod $50 000 krátkodobí držitelé?
Analytici společnosti Glassnode se domnívají, že propad ceny BTC pod 50 tisíc dolarů před dvěma týdny byl přehnanou reakcí krátkodobých držitelů BTC (Short term holders = STH), tedy těch, kdo ho drží méně než 6 měsíců.
Tato skupina sestává zejména z těch, kteří si bitcoiny koupili během rally v roce 2024, kdy 14. března dosáhl svého historického maxima 73 835 dolarů.
Společnost Glassnode poznamenala, že poměr tržní hodnoty k realizované hodnotě (MVRV) u STH v posledních týdnech klesl pod rovnovážnou hodnotu 1,0, což naznačuje, že po nedávné korekci trhu „snášela velkou většinu ztrát“ právě tato kategorie bitcoinových investorů.
Glassnode však varuje, že jde o rizikový signál. Tvrdí, že pokud STH-MVRV zůstane pod rovnovážnou hodnotou delší dobu, může to způsobit paniku mezi investory a spustit reálný medvědí trh:
„Delší období, kdy se STH-MVRV trvale pohybuje pod hodnotou 1,0, mohou vést k vyšší pravděpodobnosti paniky investorů a předcházet závažnějšímu trendu medvědího trhu,“ uvedla v analýze.
Společnost Glassnode rovněž uvedla, že významným prahem je cena 59 000 dolarů, protože pokud by zůstal BTC pod ní, během několika následujících týdnů se mohou všichni krátkodobí držitelé BTC ocitnout v nerealizované ztrátě.
Poptávka po BTC klesá
Analytická platforma CryptoQuant následně upozornila, že poptávka po BTC od dubna zaznamenává výrazný pokles.
Podle analýzy této společnosti klesl 30denní růst ze 496 000 BTC v dubnu na současný záporný růst 25 000 BTC. Tento pokles se připisuje zejména snížení nákupů spotových ETF v USA.
K těm CryptoQuant uvádí, že zatímco bitcoinové ETF kupovaly v květnu průměrně 12 500 BTC denně, aktuálně je to přibližně 1300 BTC denně. Ilustruje to i tento graf:
Dlouhodobí permanentní držitelé BTC, tedy adresy, které drží BTC déle než 6 měsíců a bitcoiny neprodávají, však mezitím nakupují mince rekordním měsíčním tempem 391 000 BTC.
„Poptávka od stálých držitelů roste ještě rychleji než v prvním čtvrtletí 2024, kdy cena Bitcoinu přesáhla 70 000 dolarů,“ uvádí se ve zprávě společnosti Cryptoquant.
Zajímavý je pohled i na to, co dělají takzvané velryby.
Tato kategorie, která je definována jako adresy s více než 1000 BTC, zpomalily tempo akumulace Bitcoinu na pouhých 1 % měsíčně, což je výrazně méně než v minulosti. Například v únoru to bylo 6% tempo.
Počet BTC na jejich adresách tedy přibývá, ale výrazně pomalejším tempem, což je vidět i na tomto grafu:
Tether vytiskl další miliardu USDT
Tether, společnost stojící za největším stablecoinem USDT, opět rozšířila svou nabídku vytvořením další 1 miliardy USDT tokenů na síti Tron.
Tento krok je součástí širšího trendu, jelikož za poslední rok Tether vytvořil celkem 33 miliard USDT, z toho 19 miliard na síti Tron a 14 miliard na Ethereum.
Nedávno společnost vytvořila i další 1 miliardu USDT na Ethereum.
Generální ředitel Tetheru, Paolo Ardoino, vysvětlil, že tyto transakce jsou jen doplněním zásob USDT a neuvádějí se do oběhu okamžitě.
Zdroje: Autor, Coingecko , X, Farside , Cointelegraph
Top burzy