Cena Bitcoinu (BTC) se po krátké stagnaci včera nakonec otočila směrem dolů a prozatím se zastavila v rozmezí $60 000 až $61 000. Za posledních 24 hodin BTC eviduje pokles 2,5 %, za posledních 7 dní méně než 1 %.
Ethereum (ETH) kleslo pod úroveň $2400, což za posledních 24 hodin představuje ztrátu 2 %. Zároveň jde o stejnou úroveň, na jaké se ETH pohybovalo před 7 dny.
Pohyby mezi altcoiny nebyly výrazné – o 2 až 3 % klesly Solana (SOL), Toncoin (TON), Cardano (ADA) i některé další kryptoměny.
Po pozitivním září se tak zatím tradiční říjnový růst kryptoměn nedostavuje.
Fear and Greed index odevčera klesl o 10 bodů. Dnes ukazuje 39 bodů ze 100 a nachází se tak na hranici zóny strachu.
Bitcoin Fear and Greed Index is 39. Neutral
Current price: $60,582 pic.twitter.com/ThDggQ06xS— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) October 10, 2024
ETF fondy s utlumenou aktivitou
Americké bitcoinové ETF fondy po úterý přidaly ve středu další červený den s odlivem přes 30 milionů dolarů. Šlo přitom zejména o odliv z fondu Ark ve výši 44,5 milionu USD, který částečně kompenzoval BlackRock s přílivem necelých 14 milionů USD.
Ethereum ETF fondy nevykázaly včera žádné přílivy ani odlivy kapitálu.
Pozn : V případě bitcoinových ani ethereových fondů nebyly v době psaní článku k dispozici údaje od společnosti Bitwise .
A16z: Regulace stablecoinů je důležitá
Chris Dixon, zakladatel platformy a16z Crypto od venture capital firmy Andreessen Horowitz, vyjádřil potřebu jasnějších regulačních pravidel pro stablecoiny ze strany vlády USA, aby se předešlo problémům podobným situaci s FTX.
Dixon zdůraznil, že současné předpisy negativně ovlivňují dobré aktéry a neberou v úvahu podvodníky, což brzdí rozvoj v odvětví digitálních aktiv.
Sázení na Polymarketu je pro většinu ztrátové
Podle nových údajů z platformy Polymarket, která umožňuje uživatelům kryptoměn vsadit na světové události, jako je například volba prezidenta USA, jen 12,7 % krypto peněženek vykazuje zisk.
Na základě analýzy nástroje Layerhub ze 171 113 peněženek na Polymarketu až 87,3 % nezaznamenalo profit.
Peněženek s potvrzenými zisky je 21 730, přičemž jen 2 138 uživatelů dosáhlo zisku nad 1 000 dolarů.
Většina zisků je nižší než 100 dolarů a přibližně 7 400 peněženek zaznamenalo zisky v rozmezí 100–1000 dolarů.
Úschova WBTC je geograficky decentralizovanější
Wrapped Bitcoin (WBTC), tokenizovaná verze Bitcoinu existující na síti Ethereum s tržní kapitalizací přibližně 9,5 miliardy dolarů, dokončila přechod na geograficky distribuovanou úschovu mezi Singapurem, Hongkongem a USA prostřednictvím partnerství mezi firmami BitGo a BiT Global.
Nová úschova využívá multi-signature podpisy, které vyžadují ke schválení každé transakce dva podpisy.
„Rozmanitou geografickou jurisdikcí, která zahrnuje Spojené státy, Hongkong a Singapur, zajišťujeme, že úschovu aktiv wrapped Bitcoin nemá pod kontrolou žádná jednotlivá jurisdikce ani entita,“ uvedla společnost BiT Global.
Přechod na nové custody řešení vyvolal obavy z důvodu zapojení Justina Suna. Komunita Sky, dříve známá jako Maker, navrhla odstranění WBTC jako kolaterálu, ale po rozhovoru se spoluzakladatelem BitGo Mikeom Belshm se zvažuje opětovné začlenění wBTC do Sky.
Solana má 100 milionů aktivních peněženek, jenže mnohé jsou prázdné
Počet měsíčně aktivních adres na blockchainu Solana překročil významný milník 100 milionů adres, což je nový rekordní údaj pro tuto síť.
Problém je však v tom, že většina těchto peněženek neobsahuje žádné mince Solany (SOL). Skeptici proto připisují tento nárůst botům, které uměle zvyšují statistiky.
Podle údajů Hello Moon totiž více než 86 milionů uživatelů měli v peněženkách 0 SOL.
Dan Hughes z Radix DLT si myslí, že mnohé prázdné peněženky mohou být následkem interakcí s centralizovanými burzami nebo DeFi aplikacemi.
Solana je častokrát kritizována za přítomnost botů, ale někteří jejich existenci obhajují tím, že ačkoli nejde o reálné lidi a prospěšnou část komunity, boti přispívají alespoň tím, že platí poplatky, což má význam pro správu inflace sítě.
Obrázek: Bilance adres podle počtu držených SOL
Vitalik Buterin jako kandidát na Nobelovu cenu?
Ekonomové Tyler Cowen a Alex Tabarrok z Marginal Revolution diskutovali o přínosu Vitalika Butrina, zakladatele kryptomeny Ethereum, pro ekonomii, přičemž Cowen vyzdvihl Buterinovu důležitou práci v oblasti měnové ekonomie a jeho přínos k mechanismu proof -of- stake v Ethereu .
Z tohoto důvodu ho dokonce označili za nečekaného a netradičního kandidáta na Nobelovu cenu za ekonomii pro rok 2024.
Oba v podcastu také uznali, že Buterin je významnou osobností v kryptoměnovém světě, ačkoli jeho přínos je až na druhém místě po anonymním tvůrci Bitcoinu, Satoshim Nakamotovi.
Zdroje: Autor, Coingecko , Farside , X, Cointelegraph