Bitcoin (BTC) v noci na dnes opět krátkodobě překonal hranici $68 000, ale vrátil se zpět pod ni av době psaní tohoto článku stojí přibližně $67 700. Za posledních 24 hodin tak opět stoupl jen o něco přes 0,5 %, za posledních 7 dní však již eviduje téměř 12% růst.
Bitcoin se stále nachází v klíčové oblasti, kde potřebuje překonat několik úrovní odporu, aby mohl útočit na historické maximum.
Ethereum (ETH) odvčera naopak oslabilo o přibližně 0,5% a drží se těsně nad úrovní $2600 . Za posledních 7 dní je v plusu necelých 9 %.
Mezi předním altcoiny kleslo XRP o téměř 3 %, zřejmě v souvislosti s odvoláním SEC, a Dogecoin (DOGE) narostl o dalších téměř 7 %.
Index strachu a chamtivosti (Fear and Greed) se stabilizoval na hodnotě 73 bodů, což je v zóně chamtivosti.
Bitcoin Fear and Greed Index is 73. Greed
Current price: $67,316 pic.twitter.com/xYfmDyD12b— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) October 18, 2024
Kryptoměnové ETF gradují
Spotové bitcoinové ETF fondy přidaly ke třem mimořádně pozitivním dnům od začátku týdne i čtvrtý, kdy do nich včera přiteklo dalších 470 milionů dolarů.
Z toho až 309 milionů přišlo přes fond BlackRock , 100 milionů přidal fond Ark a třetí největší příliv ve výši téměř 46 milionů dolarů zaznamenal netradičně fond GBTC od společnosti Grayscale, ze kterého jsme od jeho spuštění evidovali většinou odlivy.
Hezké výsledky dosáhly včera i Ethereum ETF fondy, které zaznamenaly celkové přílivy 48,4 milionu dolarů. Nejúspěšnější byl fond Fidelity s přílivem 31,1 milionu USD, následoval jej BlackRock s 23,6 miliony USD. Z fondu ETHE společnosti Grayscale naopak odešlo 15,7 milionu USD.
Bitcoinové ETF překonali významný milník
Americké spotové Bitcoin ETF překonaly tento týden hranici 20 miliard dolarů v celkových čistých tocích. Podle Erica Balchunase z Bloombergu jde o nejobtížněji dosažitelnou metriku v ETF světě.
Tento milník dosáhly bitcoinové ETF za 10 měsíců, což naznačuje výrazný zájem investorů. Pro ilustraci, v případě ETF na zlato trvalo přibližně pět let, než dosáhly stejné úrovně.
Bitcoin ETFs have crossed $20b in total net flows (the most imp number, most difficult metric to grow in ETF world) for first time after huge week of $1.5b. For context, it took gold ETFs about 5yrs to reach same number. Total assets now $65b, also a high water mark. pic.twitter.com/edldEimfqd
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) October 17, 2024
Zadrželi hackera účtu SEC na sociální síti X
FBI zatkla hackera, který narušil účet na sociální síti X patřící Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
Eric Council ml. byl obviněn ze spiknutí za účelem spáchání krádeže identity a podvodu s přístupovými zařízeními.
Tento hacker se proslavil tím, že v lednu 2024 napadl účet SEC a zveřejnil na něm zprávu o schválení spotového bitcoinového ETF.
Falešná zpráva způsobila zmatek na kryptotrhu a dočasně zvýšila cenu Bitcoinu, zatímco šéf SEC Gary Gensler asi po 15 minutách zprávu popřel a uvedl, že ETF na Bitcoin ještě schváleno nebylo.
SEC se oficiálně odvolala v kauze XRP
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) formálně prostřednictvím formuláře C podala odvolání proti rozhodnutí o XRP, čímž znovu otevřela právní spor o to, zda prodeje XRP na kryptoburzách nesplňují definici cenných papírů.
Soud původně loni rozhodl, že osobní prodeje XRP zakládajícími osobami společnosti Ripple nebyly porušením zákona a že prodej tokenů XRP retailovým investorům nesplňoval definici cenných papírů.
Fakt, že se chce SEC odvolat vůči verdiktu soudkyně Torresové z roku 2023, je znám už zhruba dva týdny. SEC ho nyní oficiálně zpečetila.
Kraken představil vlastní tokenizovaný BTC
Americká kryptoměnová burza Kraken představila tokenizovanou verzi Bitcoinu nazvanou Kraken Wrapped Bitcoin (kBTC), která je kryta ekvivalentním množstvím bitcoinů v úschovách této burzy.
kBTC je ERC-20 token postavený na síti Ethereum interoperabilní is OP Mainnet a lze jej používat v rámci ekosystémů DeFi.
Kraken tímto krokem navazuje na kroky burzy Coinbase, která nedávno rovněž vydala tokenizovaný Bitcoin s názvem cbBTC.
Ethereum má jen dva velké producenty bloků
Začátkem října vyprodukovaly až 88,7 % všech bloků Etherea dvě společnosti, Beaverbuild a Titan Builder, což vyvolalo obavy ohledně centralizace druhé největší kryptoměny.
Úkolem stavitelů bloků na síti Ethereum je shromáždit transakce, které lidé posílají, a uspořádat je do bloku. Tento blok pak přidají do řetězce bloků, což je vlastně záznam všech transakcí na síti Ethereum.
Tento trend je způsoben nárůstem soukromého toku objednávek (XOF), který snižuje skutečnou konkurenci mezi staviteli. Někteří analytici nicméně tvrdí, že to nepředstavuje významné riziko centralizace díky architektuře oddělení navrhovatele a stavitele v ekosystému Ethereum.
Chainalysis: USA zaostávají v adopci stablecoinů
Zpráva od Chainalysis naznačuje, že Spojené státy v porovnání s globálními trhy zaostávají v adopci stablecoinů.
Přestože díky spuštění spotových bitcoinových ETF fondů byla v USA zaznamenána rekordní aktivita Bitcoinu, podíl transakcí stablecoinů na amerických regulovaných burzách klesl z přibližně 50 % v roce 2023 na méně než 40 % v roce 2024.
Naopak používání stablecoinů na regulovaných platformách mimo USA vzrostlo nad 60 %.
Graf: Podíl toků stablecoinů na amerických (červená křivka) a globálních (modrá křivka) kryptoměnových regulovaných směnárnách:
Zdroje: Autor, Coingecko , X, Cointelegraph