Bitcoin (BTC) včera chvilkově překonal cenu $102 000, aby se následně vrátil těsně pod úroveň $100 000, kde se snaží potvrdit si podporu. Aktuálně v době psaní tohoto článku osciluje jeho cena kolem stotisíce. 7 dní je BTC v plusu 2 %.
Nezměnila se ode včera ani cena druhé největší kryptoměny Ethereum (ETH), která se stále drží kolem úrovně $3900. Na podobné hodnotě bylo přitom i před týdnem.
Altcoinový trh včera víceméně konsolidoval bez významnějších pohybů.
Fear and Greed index mírně klesl na méně „přepálenou“ hodnotu 76 bodů , která je však stále na pomezí zóny extrémní chamtivosti.
Bitcoin Fear and Greed Index is 76. Extreme Greed
Current price: $100,302 pic.twitter.com/zX00nAcp4O— Bitcoin Fear and Greed Index (@BitcoinFear) December 13, 2024
Přílivy do ETF fondů se stupňují
Americké bitcoinové ETF fondy v USA včera zaznamenaly tento týden zatím největší příliv 597,5 milionu dolarů. Z toho téměř 432 milionů USD směřovalo do fondu BlackRock, přičemž druhým nejúspěšnějším fondem byl tentokrát netradičně fond BTC Mini Trust společnosti Grayscale s přílivem necelých 111 milionů dolarů. Z „dražšího“ fondu GBTC téže společnosti však zároveň odešlo přes 48 milionů USD. 61 milionů USD nateklo do fondu Bitwise , 30,5 milionu do fondu Fidelity a 9 milionů do Arku.
Stupňují se i přílivy do Ethereum ETF fondů, které si včera připsaly krásných téměř 274 milionů dolarů. Do fondu společnosti BlackRock přiteklo až 202 milionů USD, Grayscale přidal v čistém vyjádření 50 milionů USD a Fidelity 19 milionů USD.
ETF fondy na Ethereum, které se dlouho jevily jako nepříliš úspěšný projekt, se nyní zelenají již čtrnáct dní v řadě.
Dogecoin měl výpadek, 69 % uzlů nefungovalo
Hacker využil kritické zranitelnosti kryptoměny Dogecoin, což vedlo k pádu 69 % jejích uzlů.
Andreas Kohl, spoluzakladatel Bitcoin sidechainu Sequentia, 12. prosince oznámil, že pomocí starého laptopu v Salvádoru zneužil chybu dříve objevenou výzkumníkem Tobiasem Ruckem.
Před útokem měla síť 647 aktivních uzlů, ale po něm klesl počet jen na 315.
Oops I just did a thing and I think I might have just crashed more than half of all doge nodes… pic.twitter.com/04NcRtj5k1
— Andreas Kohl (@aejkohl) December 11, 2024
Zranitelné místo nazvané „DogeReaper“ veřejně odhalil 4. prosince účet „Department Of DOGE Efficiency“ a umožňuje komukoli na dálku shodit jakýkoli uzel Dogecoinu prostřednictvím segmentační chyby.
Public Disclosure of "DogeReaper", a critical vulnerability in Dogecoin
DogeReaper is a critical vulnerability on Dogecoin, allowing anyone to crash any Dogecoin node remotely.
See the video below for a demonstration.It works similarly to the Japanese manga series "Death… pic.twitter.com/vsBL5kdJFc
— Department Of DOGE Efficiency (@EfficiencyDOGE) December 4, 2024
,,Pokud by tuto chybu objevil místo nás škodlivý aktér, mohl by zastavit síť Dogecoinu na několik dní, čímž by zcela zablokoval transakce a tvorbu bloků,“ uvedl Kohl.
Společnost Coinbase předtím vyhodnotila závažnost chyby jako nízkou a odměnila Rucka, který ji odhalil, nízkou částkou 200 dolarů.
Coinbase delistuje USDT pro evropský trh
Největší americká kryptoměnová burza Coinbase plánuje od dnes, 13. prosince, delistovat pro evropské zákazníky stablecoin Tether (USDT) a další stablecoiny, které nejsou v souladu s nařízením MiCA.
Tento krok se týká i stablecoinů PAX, PYUSD, GUSD, GYEN a DAI. Coinbase však bude nadále podporovat USD Coin (USDC) a europegged EURC.
Nařízení MiCA, které vstoupilo v platnost 30. června, bude plně účinné od 30. prosince. Coinbase uvedla, že zváží opětovné zařazení stablecoinů, které splní požadavky MiCA.
Ukrajina začátkem roku 2025 legalizuje kryptoměny
Ukrajina plánuje do začátku roku 2025 legalizovat kryptoměny pod přísnou regulací a bez daňových úlev.
Návrh zákona, který připravuje pracovní skupina ve spolupráci s Národní bankou Ukrajiny (NBU) a Mezinárodním měnovým fondem (MMF), se zaměřuje na regulaci digitálních aktiv, zajištění finanční stability a opatření proti praní špinavých peněz (AML).
Zisky z kryptoměn budou zdaněny při konverzi na fiat měny, přičemž cílem je omezit daňové úniky a zajistit dodatečné příjmy pro stát.
Legalizace kryptoměn by mohla pomoci Ukrajincům během války s Ruskem, umožnit přístup k finanční podpoře, ochranu aktiv před inflací a přeshraniční transakce mimo tradiční banky.
Solana konkuruje Ethereu
Solana v roce 2024 překonala Ethereum jako největší ekosystém pro nové vývojáře, když přilákala 7 625 nových vývojářů, zejména v Asii, ve srovnání s Ethereem, které získalo 6 456 nových vývojářů. Poprvé od roku 2016 se tak stalo, že nějaká kryptoměna překonala Ethereum v tomto směru.
Top 3 sítě s nejaktivnějšími vývojáři podle kontinentů:
Aktivita v ekosystému Solana vzrostla oproti minulému roku o 83 % a síť v některých ohledech překonala Ethereum, například v denním generování poplatků.
Přesto Ethereum zůstává globálně největším ekosystémem z hlediska celkové vývojářské aktivity, s největším počtem aktivních vývojářů na všech kontinentech.
Zpráva od společnosti Electric Capital zároveň ukazuje globální růst kryptomen s největším počtem vývojářů v Asii, přičemž v onboardingu nových vývojářů v roce 2024 vede Indie.
Consensys a průzkum o adopci kryptoměn
Podle nového průzkumu společnosti Consensys vedou v adopci kryptomen rozvíjející se trhy , přičemž v Nigérii (84%), Jihoafrické republice (66 %), Vietnamu (60 %), na Filipínách (54 %) a v Indii (50 %) má alespoň polovina respondentů kryptoměnovou peněženku.
Světová adopce kryptoměn nadále roste – významný nárůst zaznamenaly země jako Mexiko (+8 %), Filipíny a Jihoafrická republika (+7 %).
Naopak nižší zájem o kryptoměny je v Evropě, Kanadě a Japonsku, kde si digitální aktiva někdy zakoupila méně než třetina respondentů.
Překážkami vstupu do kryptoměnového sektoru zůstává nestabilita trhu, podvody a negativní stereotypy, přičemž v Evropě jsou kryptoměny často spojovány se spekulacemi a phishingem.
Z demografického hlediska mají největší přehled o kryptoměnách muži ve věku 25-44 let, zatímco ženy a starší věkové skupiny vědí o digitálních aktivech méně.
Průzkum se uskutečnil od února do května 2024 v 18 zemích na vzorku 18 652 lidí.
Grayscale spustil dva nové kryptofondy
Společnost Grayscale Investments spustila dva nové investiční fondy, Grayscale Lido DAO Trust a Grayscale Optimism Trust, které poskytují expozici vůči tokenům Lido (LDO) a Optimism (OP).
Lido je největší protokol pro likvidní stakingové tokeny (LST) na Ethereu s téměř 40 miliardami USD v celkové uzamčené hodnotě (TVL), zatímco Optimism je populární řešení vrstvy 2 (L2) s přibližně 800 miliony USD v TVL.
40 organizací chce Caroline Crenshaw v komisi SEC
Více než 40 organizací včetně Public Citizen vyzvalo americký senát, aby ještě před nástupem nové republikánské většiny v Kongresu potvrdil Caroline Crenshaw na druhé funkční období v Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC).
Crenshaw, demokratka známá svým negativním přístupem ke kryptoměnám, by mohla zůstat v SEC do roku 2029 a po příchodu nové vlády by mohla být jedinou demokratkou v komisi.
Kritici z kryptoprůmyslu ji označují za „anti-krypto“ kvůli jejímu hlasování proti schválení spotového Bitcoin ETF .
Zdroje: Autor, Coingecko , X, Farside , Cointelegraph