Infrastructure Bill ( „Zákon o infrastruktuře), který navzdory velké snaze kryptolobistů prošel v srpnu americkým Senátem bez vytouženého dodatku, který by zmírnil jeho dopad na americký trh s kryptoměnami, obsahuje i další velmi problémový odstavec.
V srpnu způsobil Infrasturcture Bill v kryptoměnové komunitě obavy hlavně z pohledu samotných tvůrců trhu s kryptoměnami. Zákon totiž v rámci definice pojmu „broker“ zahrnoval pod svá křídla nejen kryptoměnové burzy či směnárny, ale například i těžařů bitcoinu, validátorů Proof of stake blockchainů či softwarové vývojáře blockchain aplikací. To znamená, že jeho pravidly by se museli řídit i ty entity, které nemají možnost zákon dodržet, protože v jeho znění zní, že zmiňované entity musejí hlásit informace o uživatelích, kteří její technologii používají. V případě těžařů, validátorů a vývojářů je to však nemožné.
Zákon navzdory velké kritice kryptolobistů, které v jejich boji podpořilo více amerických senátorů, prošel do Sněmovny reprezentantů bez změn. V ní by měl být schválen v průběhu podzimu, ale bez pozměňujícího dodatku, který by definici pojmu „broker“ optimalizoval tak, aby nepodkopal trh s kryptoměnami. Lobbisté stále doufají, že dodatek se jim podaří protlačit do zákona právě ve Sněmovně reprezentantů, ale šance jsou spíše malé.
Problém číslo 2
Zatímco dosud zmiňovaný problém ve spojení s kryptoměnami se týkal „tvůrců trhu“ – tedy od burz až po vývojáře, těžaře či validátory, další dodatek, který byl dosud přehlížen (celý zákon má více než 2700 stran), vzbuzuje obavy i běžných majitelů kryptoměn.
Problematické části si všimla Proof of Stake Alliance, advokátní skupina kryptolobistů, pod kterou patří například i Coinbase Custody či kryptoměna Solana Labs. Přehlížená sekce, která může být nakonec součástí Infrastructure Bill, se může dotýkat prakticky každého majitele kryptoměn v USA.
Ti by totiž v případě, že by v takovém znění prošel Sněmovnou reprezentantů, měli povinnost oznámit americké vládě, že vlastní kryptoměny v okamžiku, kdy jejich celková hodnota přesáhne 10 000 dolarů. Pokud by to neudělali do 15 dnů od momentu, kdy jejich kryptoměny vstoupí na takovou tržní cenu, způsobili by trestný čin.
Tento dodatek může odstartovat novou vlnu diskuzí napříč americkým politickým spektrem. Infrastructure Bill je zákon, který má skrz daně přivést do amerického rozpočtu miliardy dolarů, které mají být v této dekádě použity na budování nových silnic či škol napříč USA. Je však tak rozsáhlý, že se dotýká i trhu s kryptoměnami, přičemž sílí obavy, že jeho nešťastné formulace mohou tento mladý trh v USA výrazně podkopat. Čerpalo by z toho hlavně zahraničí, kde by se firmy z kryptobrandže musely přestěhovat pro neschopnost dodržovat americké zákony.
zdroj: decrypt.co