Podle informací portálu CryptoSlate hrozí zhruba dvoum třetinám jihokorejských kryptoměnových burz zánik, protože nedokážou splnit zpřísněná regulační pravidla pro poskytování služeb pro trading digitálních aktiv. Velmi negativně by to mohlo ovlivnit až 42 různých kryptoměn z řad altcoinů.
6. září se v Jižní Koreji v souvislosti s regulací kryptoměn konal virtuální summit Korea Financial Intelligence Unit a Financial Supervisory Service se zástupci kryptoburz (VASP). Z jeho závěrů vyplynulo, že do 24. září musí zahraniční a místní burzy v Jižní Koreji splnit požadovaná regulační pravidla, jinak budou muset ukončit svůj provoz.
Regulace mohou zavřít většinu burz
Požadavky na kryptoburzy se týkají zejména toho, aby byly registrovány na příslušných úřadech a měly otevřené bankovní účty v místních bankách. Mnohé s tím však mají problém, protože banky s nimi nechtějí spolupracovat z důvodu obav, že se vystaví riziku praní peněz a jiných finančních zločinů.
Financial Times uvedl, že podmínky s velkou pravděpodobností nedokáže splnit 40 z 60 kryptoburz v zemi, což by mohlo vést ke ztrátám jihokorejských obchodníků s kryptoměnami ve výši až 2,6 miliardy dolarů.
Burzám, které nejsou schopny splnit podmínky úřady doporučily, aby přijaly opatření k minimalizaci škod, mezi něž patří oznámení zákazníkům o ukončení podnikání nejméně 7 dní před předpokládaným datem zániku. Zákazníci burz by měli mít pro výběr kryptoměn k dispozici dalších 30 dnů po ukončení jejich služeb.
Pokud jde o zmiňované možné ztráty, varoval před nimi Yeon-Haeng z Korea Finance Consumer Federation: ,,Očekávají se velké ztráty investorů spojené s pozastaveným obchodováním a zmrazením aktiv na mnoha malých burzách, protože ochrana zákazníků pravděpodobně nebude prioritou těch burz, které čelí riziku zavření.“
Problém pro 42 altcoinů?
Podle Kima Hyoung-Joong, který je vedoucím Centra pro výzkum kryptoměn na Korejské univerzitě, nejzásadnější vliv budou mít tyto kroky na burzy, které nabízejí obchodování takzvaných „kimichi coinů“ – 42 altcoinů, které jsou obchodovány na místních menších burzách, jsou denominovány v korejských wonech a hrozí jim ukončení veřejné obchodovatelnosti akcií (odstranění z nabídky).
,,Očekává se, že když se bude blížit doba ukončit veřejnou obchodovatelnost akcií, bude to podobné jako okolnosti „bank runu“ (bank run = lidé běží do bank vyplatit si hotovost, protože se bojí o své peníze), protože investoři si nebudou moci vyplatit své kryptoměny do hotovosti, protože jsou obchodovány pouze na malých burzách,“ uvedl Lee Chul-yi, vedoucí kryptoburzy Foblgate.
Problémem může být i to, že na jihokorejském trhu jsou obchodovány za jinou cenu, než v zahraničí (pojmenování kimichi – například i u Bitcoinu se častokrát zmiňuje jihokorejská Kimichi Premium, kde je Bitcoin dražší, než u nás, pozn.red.).
Korejský won je po americkém dolaru a euru třetí nejpoužívanější měnou při obchodování s kryptoměnami, což zdůrazňuje potenciální vážnost celé situace.
Zda tato kauza neovlivní globální kryptotrh, nebo jde o poplašné zprávy, se dozvíme pravděpodobně do konce měsíce. Pozitivní je snad to, že trh s kryptoměnami v Jižní Koreji na rozdíl od roku 2017, kdy vrcholil předešlý bullrun, nemá na globální trh až takový zásadní vliv.
zdroj: cryptoslate.com