Neidentifikovaný problém na Ethereum Beacon Chainu vedl 11. května k téměř půlhodinovému problému s ukončením transakcí.
11. května kolem 20:15 UTC několik core developerů Ethereum (ETH) oznámilo, že Beacon Chain má problémy s potvrzováním transakcí. Bylo možné navrhnout nové bloky, ale neznámý problém bránil jejich finalizaci.
The beacon chain stopped finalizing about thirty minutes ago. I don't know why yet, but in general the chain is designed to be resilient against this, transactions will continue as usual and finalization will kick in when the problem is resolved. pic.twitter.com/utAS0uAWpG
— superphiz.eth 🦇🔊🛡️ (@superphiz) May 11, 2023
Podobné problémy i v minulosti?
Podobný problém se vyskytl i 15. března, kdy nízká míra účasti validátorů způsobila zpoždění na Goerliho testnetu ETH aktualizace – Shapella, která byla úspěšně provedena na mainnetu 12. dubna.
Beacon Chain je původní proof-of-stake blockchain ETH, který byl poprvé spuštěn v roce 2020. 15. září 2022 se již existující řetězec proof-of-work ETH spojil s řetězcem Beacon Chain. Tím se dokončil přechod sítě na rychlejší a ekologičtější konsensuální mechanismus proof-of-stake.
Po 25 minutách začal mainnet opět finalizovat bloky. Core developer ETH a spoluzakladatel Prysmatic Labs, Preston Van Loon, přitom oznámil, že finalizace byla obnovena.
Investigating current mainnet issues… Will post an update once we learn something
— prestonvanloon.eth (@preston_vanloon) May 11, 2023
Příčina stále není zcela jasná
Podle údajů blockchainové analytické platformy, Beaconcha.in, došlo v epochách Ethereum 200 552 až 200 554 k prudkému a náhlému poklesu počtu atestací. Epocha je období 32 „slotů“, během kterých validátoři navrhují a atestují bloky. Epocha obvykle trvá přibližně šest minut a 24 sekund.
Příčina problému zůstává nejasná, avšak developeři ETH uvedli, že problém zkoumají, aby se zabránilo jeho opakování.
Konzultant ETH – Superphiz po tomto incidentu poznamenal, že „rozmanitost klientů“ byla jedním z hlavních důvodů, proč výpadek trval tak krátce. Poukázal však také na to, že k problému s dokončováním transakcí se dalo zcela vyhnout, pokud by žádný klient neměl více než 33 % kontroly.
Rozmanitost klientů se vztahuje na počet softwarových klientů, kteří jsou k dispozici síťovým validátorům. Větší rozmanitost klientů znamená bezpečnější a robustnější síť pro validátory.
Zdroj: cointelegraph.com