Za posledních 24 hodin klesla cena Bitcoinu (BTC) téměř o 7 % na současných $43 000. Během posledního dne byla dokonce i nižší, dosavadní korekční dno našla někde na hranici $41 700 (cca 13% od vrcholu).
Zatímco Bitcoin po čtvrtečním spuštění dlouhoočekávaného spotového ETF tedy klesá, Ethereum (ETH) za posledních 7 dní stouplo na tržní ceně až o 15 %. Růst hodnoty ceny druhé největší kryptoměny se odůvodňuje očekáváním, že spotové ETF nyní získá i ona. Tento fundament dosud nebyl započítán v ceně Ethereum, protože investoři nevěděli, zda získá povolení k ETF samotný Bitcoin. Když se tak stalo, šance na schválení spotového Ethereum ETF v letošním roce výrazně stouply.
Proč Bitcoin oslabuje?
Pojďme se podívat na možné důvody poklesu ceny BTC po schválení Bitcoin ETF.
Sell The News event
Mnozí analytici už před schválením Bitcoin ETF varovali, že po jeho povolení a spuštění může dojít k výraznému prodejnímu tlaku. Bitcoin za předchozích 90 dní posílil o více než 75 % právě v očekávání schválení spotového Bitcoin ETF. Do trhu tak naproudilo množství nového kapitálu, který do nemalé míry patřil tržním spekulantům sázejícím na schválení Bitcoin ETF.
Tito tržní spekulanti mají po schválení Bitcoin ETF přirozenou potřebu realizovat zisky, což vytváří prodejní tlak na cenu BTC. Nejde totiž o investory, kteří by drželi BTC dlouhodobě a investovali do něj pro jeho hlavní fundamenty, jako jsou decentralizace či jeho omezený počet. Šlo o investory, kteří se vezli na vlně a hledali krátkodobou atraktivní investiční příležitost, kterou také našli. Jejich prodeje jsou tak přirozené a předpokládaly se předem.
Vypořádání Grayscale Bitcoin Trust
Specifickou záležitostí spotového ETF na Bitcoin je konverze investičního fondu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), který byl kryt více než 600 000 BTC, na spotové Bitcoin ETF.
Společnost Grayscale měla u tohoto fondu specifická pravidla jako jsou uzamčená období, která neumožňovala prodej tohoto aktiva, a zároveň poměrně vysoké správcovské poplatky.
Prečo #BTC pravdepodobne padá (okrem očakávaného sell the news) 👇
Bitcoin ETF, ktoré povolila SEC, sú riešené cez hotovostné vyrovnanie (nie in-kind). Ak tomu rozumiem správne komplikuje to presun z jedného fondu do druhého.
Teraz sa ľudia po rokoch zbavujú pozícii v ETF od…
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) January 12, 2024
Konverzí GBTC na spotové ETF však Grayscale poplatky za správu tohoto fondu výrazně nezměnila a spotové Bitcoin ETF od této firmy má správcovský poplatek až 1,5%, což je výrazně více než u jiných spotových Bitcoin ETF (většinou mezi 0,2 %-0, 5 %).
Tyto skutečnosti vedou k tomu, že držitelé podílů v GBTC nyní chtějí a zjevně také vystupují z GBTC ve snaze realizovat své dlouhodobé zisky, nebo přesunout tuto investici do výhodnějšího Bitcoin ETF od jiné společnosti.
Problémem však je, že SEC v případě spotových Bitcoin ETF povolila jen takzvané „hotovostní modely“ a ne „in-kind“ modely. Žadatelé o ETF, kteří původně chtěli in-kind modely, byli přesvědčeni komisí, aby to ve svých přihláškách upravili. SEC jim zřejmě pohrozila, že pokud tuto úpravu na hotovostní model neudělají, jejich žádosti budou zamítnuty.
U hotovostních modelů ETF musí dojít k vypořádání v hotovosti a nemůže dojít k vypořádání v podobě jiných aktiv, jako jsou například akcie, nebo právě například. GBTC. Spotové ETF na Bitcoin si tedy například nemůžete pořídit za akcie.
To ve spojitosti s GBTC a snahou investorů přejít z podílů v GBTC na spotové Bitcoin ETF jiné firmy (např. Grayscale) znamená, že tito investoři musí nejprve své podíly v GBTC prodat (vytvářejí prodejní tlak) a poté přejít s hotovostí k jinému ETF.
Prodej podílů v GBTC zároveň vede k tomu, že Grayscale musí prodat bitcoiny na volném trhu, což přímo ovlivňuje cenu BTC (tlačí ji směrem dolů).
Jenže následný přesun této hotovosti (pokud k němu vůbec dojde) do jiného Bitcoin ETF, cenu Bitcoinu v daném okamžiku nahoře netlačí, protože pokud investor přesune například 1 milion dolarů do Bitcoin ETF od BlackRock, společnost BlackRock může nakoupit bitcoiny i na OTC (mimoburzovním trhu) ), což se odráží v ceně až v dlouhodobějším horizontu.
Prodeje podílů v GBTC, které se pro vyšší poplatky daly po spuštění ETF očekávat, tak zjevně hrají při cenotvorbě BTC v první dny spotového ETF významnou roli. Na vyhodnocování jejich vlivu je však v tomto momentě příliš brzy. Může nějakou dobu trvat, než se tyto investice přesunou do jiných ETF a odráží se i na ceně podkladového aktiva (BTC).
Prodejní tlak těžařů?
Ti, kterým může dubnový halving, neboli dělení odměny za jeden vytěžený blok (z 6.25 na 3.125 BTC) udělat problémy, jsou bitcoinoví těžaři. Halving a období po schválení Bitcoin ETF je proto může motivovat prodávat určitou část držených BTC, čímž zvyšují prodejní tlak.
V posledních týdnech se objevily zprávy o dalších obrovských investicích těžařů BTC do těžebního hardwaru v desítkách až stovkách milionů dolarů. Učinili tak i největší těžaři, kteří jsou obchodováni na burzách, jako jsou Marathon Digital Holdings či Riot Blockchain.
Snížení odměny za těžbu BTC o polovinu však pro těžaře znamená, že mohou mít v následujících měsících po halvingu finanční problémy, pokud cena BTC mezitím výrazně nestoupne.
Přirozenou strategií těžařů tak může být před halvingem prodej určité části držených BTC, které dosud naakumulovali, aby se finančně připravili na pohalvingové období, dokud se nedostaví očekávaný růst ceny BTC v následujících měsících až letech. Období před schvalováním Bitcoin ETF, kdy bitcoin téměř zdvojnásobil svou hodnotu (75 % za poslední 3 měsíce ode dna po vrchol) je pro ně dobrou příležitostí, jak to udělat.
Tento důvod je však spíše spekulativní. Pohled na vývoj ceny BTC v předchozích cyklech naznačuje, že těžaři mohou uplatňovat tuto strategii před blížícím se halvingem. Argument, že by tento prodejní tlak způsoboval větší cenové výkyvy v ceně BTC, je však obtížně prokazatelný. Pokles ceny BTC tak může být částečně způsobován i těžaři, ale pravděpodobně nebude jeho hlavní příčinou.
Závěr
Spotové bitcoinové ETF výrazně zjednodušuje přístup k investici do Bitcoinu velkým americkým institucím, penzijním fondům i investičním poradcům, stejně jako může bitcoin zatraktivnit mezi retailovými investory, kteří se bojí bitcoin držet přímo (self custody na vlastních peněženkách prostě není pro každého).
Předpoklad, že Bitcoin ETF přivede k bitcoinu nový a zřejmě nemalý kapitál je tedy správný. Neznamená to však, že tento fundament vystřelí cenu Bitcoinu (BTC) okamžitě na nová maxima.
Připomínáme, že první spotové ETF na zlato schválené v roce 2004 vedlo v následujících 6 měsících dokonce k poklesu ceny zlata. Následně však zlato v následujících 8 letech stouplo na hodnotě o téměř 500 %. V případě Bitcoin ETF a vlivu na cenu BTC je proto třeba být trpělivý.
Dobrou zprávou je, že cenová korekce z $49 000 na $43 000 trh s BTC mírně zchladila a index chamtivosti klesl ze 76 bodů na 64 bodů. Bitcoin je sice stále v zóně chamtivosti podle Fear and Greed Indexu, ale už ne na tak vysokých úrovních.
Na závěr upozorňujeme, že Bitcoin ETF sice má své zjevné výhody, ale není správným způsobem, jak mít expozici vůči BTC, pokud vás Bitcoin zajímá pro jeho nejdůležitější vlastnosti, díky kterým je po 15leté existenci tam, kde je. Pokud totiž chcete mít bitcoin opravdu pod svou kontrolou, zbavit se závislosti na třetích stranách, ať už státu, nebo instituci, prostě nechcete důvěřovat nikomu jinému, jen sobě samému, jediný způsob jak to udělat je koupit si BTC přímo a přesunout si jej na vlastní peněženku, ideálně z bezpečnostních důvodů tu hardwarovou. O tom jak na to, jsme psali v tomto článku.
Více se dozvíte iv tomto videu:
Zdroj: Autor, Twitter (X)