Portál Cointelegraph oslovil několik odborníků ze sektoru financí, práva a blockchain technologií, aby odpověděli na otázku, proč USA nejsou v současnosti lídrem pokud jde o vhodnou regulaci blockchainu a kryptoměn.
,,Historie USA v oblasti přijímání a změn právních rámců vyústila do robustní regulační struktury, která nám umožňuje stabilitu trhu a efektivní řízení rizik. Avšak když trh s digitálními aktivy roste, existuje riziko a obavy, že USA mohou zůstat pozadu a že přijdou o příležitost zúčastnit se inovace, která přinese růst ekonomiky a vytváření nových pracovních pozic podél rozvoje této technologie. USA jako největší ekonomika na světě musí začít přemýšlet jinak o tom, jak uplatňují stávající regulační a dozorové principy na digitální aktiva – včetně kryptoměn,“ upozornila Juilie Stitzelova, viceprezidentka Centra pro konkurenceschopnost kapitálových trhů v USA.
Zajímavý názor vyjádřil i Timothy Paolini, člen NYU Blockchain. ,,Už 8 let jednám s vládou a mohu vám říci, že zde existuje více byrokracie a formalit, než si můžete představit před tím, co můžete něco v DC udělat. Dokonce i vyvolání diskuse vyžaduje obrovské úsilí, protože existuje množství témat, které soutěží o svou pozornost.“
Paolini následně upozornil, že ve Washingtonu existuje velká mezera ve vzdělání regulátorů, pokud jde o kryptoměny a blockchain. Vyzdvihl však práci několika lidí, kteří se snaží vzdělávat členy vlády o tomto tématu a urychlit proces směřující k potřebné regulací.
,,Washington je až notoricky reaktivní. Viděli jsme to v případě kryptoměnu Libra od Facebooku, která regulátory zcela zmátla a vyvolala velký rozruch. Ale jak již bylo řečeno, jsem přesvědčen, že americká vláda na to nakonec půjde inteligentně, aby nezasahovala do inovací,“ doplnil.
Michael Nonaka, partner a člen představenstva Covington & Burlingame LLP uznává, že regulace přicházejí pomalu, ale upozornil i na výhody tohoto postupu. ,,Pomalá, neliberálním povaha regulačního procesu v USA může být frustrující, ale snižuje riziko vzniku chyb, které by mohly být rizikové v případě nedostatečně připravených regulací,“ poznamenal.
Odlišný názor má na toto téma Yaya J. Fanusa, člen nadace obranu demokracie a hlavní stratég pro řešení otázek ochrany proti praní peněz (AML), kteří tvrdí, že v případě regulaci kryptoměn jsou Spojené státy lídrem. ,,Kdo řekl, že USA není lídrem v regulaci kryptoměn? Z hlediska regulace praní peněz (AML) je USA určitě lídrem. Spojené státy poskytly formální pokyny o tom, jak by se měly kryptoburzy regulovat už v roce 2013. Minulý rok jsem byl spoluautorem studie s Tomem Robinsonem, kde jsme analyzovali bitcoinové transakce z různých konverzních služeb z celého světa. Zjistili jsme, že podíl Bitcoinů, které byly použity nelegálně, je v Severní Americe mnohem nižší ve srovnání s Evropou.“
zdroj: cointelegraph.com