V posledních dnech se množí zprávy o prodejích Bitcoinu (BTC) ze strany německé vlády. Ve skutečnosti však BTC prodává jen jedna ze 16 spolkových zemí Německa – Sasko.
Příběh německých BTC
Začátkem letošního roku německá státní kriminální policie zabavila 49 857 BTC v hodnotě téměř 3 miliardy USD od provozovatele Movie2k.to. Šlo o webovou stránku, kterou Sasko uznalo za vinnou z praní špinavých peněz a jiných nezákonných činností.
Před asi dvěma týdny začala bitcoinová adresa, která patří německé Spolkové kriminální policii (BKA), přesouvat tisíce těchto bitcoinů na burzy Kraken, Coinbase a Bitstamp. To vyvolalo obavy z možného negativního vlivu na cenu Bitcoinu, které se do značné míry projevily i na samotné ceně BTC.
V současnosti adresa patřící BKA stále drží přibližně 23 788 BTC, což je v přepočtu téměř 1,5 miliardy dolarů.
Reakce kryptoměnové komunity
Kryptomenová komunita reagovala poměrně ostře na kroky německé BKA.
„Prodej všech jejich Bitcoinů Německem bude jednou z nejhloupějších věcí, které jejich politici kdy udělali,“ napsal jeden z uživatelů sociální sítě X (Twitter). Další zase německé vládní představitele nazval idioty.
Jiní zase přirovnali prodeje bitcoinů německou vládou k roku 1967, kdy Rusko prodalo za 7,2 milionu dolarů Aljašku Spojeným státům americkým (2 dolary za hektar).
🇩🇪 Imagine selling the hardest money on earth #Bitcoin, for something you can print out of thin air.
Germany’s govt officials are literal idiots pic.twitter.com/TlWl3Z585E
— Vivek⚡️ (@Vivek4real_) July 9, 2024
Pravý důvod prodeje
Kroky německé BKA však nejsou nesprávně zvolenou investiční strategií samotného Německa, ale spíše vyplývají z procesů, které jsou stanoveny zákonem.
Jinak řečeno jde o standardní postup, který se vztahuje na aktiva zkonfiskovaná při trestních vyšetřováních. Tuto informaci potvrdil Dr. Lennart Ante, spoluzakladatel a generální ředitel německého Blockchain Research Lab.
„Generální prokuratura v Sasku je zodpovědná za likvidaci zkonfiskovaných aktiv a výprodej není překvapivý. Zkonfiskovaná aktiva jsou vždy likvidována v určitém časovém období. Je to rutinní obchodní proces, ačkoli ve větším měřítku než obvykle,“ uvedl Ante.
Ante si myslí, že důvod, proč peněženka patří německé BKA a ne samotnému Sasku je, že policejní agentura byla zapojena do počátečního vyšetřování a byla technicky způsobilá k manipulaci s tak velkým množstvím BTC.
Ante dále dodal, že BKA nemá rozhodovací pravomoc a jedná výlučně na základě pokynů státu.
Ve většině případů mohou být zkonfiskovaná aktiva převedena nebo prodána s tím, že výnosy jdou do státního rozpočtu, až po schválení ze strany soudu.
Ante však vysvětlil, že státy mohou požádat o iniciování nouzového prodeje, který může být vydán, pokud hodnota aktiva může rychle klesnout nebo je obtížné jej uskladnit.
„V případě Bitcoinu by mohlo být argumentováno jeho vyšší volatilitou,“ řekl Ante.
Zdroj: www.coindesk.com