Prokope, upozornil si mě, že klamu respektive mám nesprávné informace, když tvrdím, že XRP je centralizováno kvůli významnému propojení s firmou Ripple. Na úvod nám prosím vysvětli, jaký je rozdíl mezi Ripple a XRP v tomto kontextu a jaký má Ripple reálný vliv na chod XRP, abychom si to ujasnili.
Nevím, jestli jsem psal, že klameš? Snad ne (úsměv). Na XRP má hodně lidí v krypto komunitě silný, negativní názor, který neváhají hlasitě sdílet s pocitem, že jsou na správné straně a vypadají vzdělaně. Nevadí jim, když se ukáže, že to co tvrdí není pravda, často tomu sami nerozumí a mají pocit, že je omlouvá, že papouškují po ostatních. V diskuzích se snažím rozlišovat zavádějící informace bez zlého úmyslu a záměrné škození komuntě.
Ripple Labs, Inc. je softwarová firma a řeší reálné problémy reálných firem. Navazuje na projekt Ryana Fugera z roku 2004, který se snažil vytvořit decentralizovanou platební, směnárenskou, obchodní platformu bez využití kryptoměn. Centralizovanou společnost je možné žalovat.
XRP Ledger (XRPL) je decentralizovaný, opensource, immutable, permisionless a censorship resistant protokol a XRP je jeho nativní token. Protokol vytvořila trojice Bitcoinových vývojářů – Jed McCaleb, Arthur Britto a David Schwartz – a 80% XRP darovali společnosti Ripple.
Vliv Ripple na protokol XRPL jsou necelá 3%. XRPL má transparentní, demokratickou a efektivní governance, o Amendmentech hlasují Validátory na Unique Node Listu (UNL), ten dnes obsahuje 35 Validátorů. Na ně delegují rozhodování, dohlíží a kontrolují zbývající Validátořii. Ripple dnes provozuje jeden Validátor z 35 (odtud 3%).
Kdokoliv může provozovat Validátor XRPL, vytvořit a zodpovídat za UNL, případně seznam zveřejnit. Decentralizovaný protokol SEC žalovat nemůže.
XRP, které nejsou v oběhu, jsou zamčené na Ripple Escrow účtech. Začátkem každého měsíce se uvolní 1 miliarda XRP. V průměru 200 milionů XRP je použito na doplnění likvidity v ODL koridorech. Zbytek je obratem odeslán zpět a zamčen v Escrow.
Množství XRP v oběhu se zvyšuje zároveň s růstem ekonomiky na protokolu a nezpůsobuje inflaci.
Prostředky jsou použité na zajištění dlouhodobého rozvoje protokolu – granty pro vývojáře, projekty, business development, financování nákladných pilotů nových řešení, charita a podobné.
V grantech je asi 1,5 miliardy USD na rozvoj projektů, Internet of Value, NFT, infrastrukturu a další. Podle rozhodnutí soudkyně Torresové není XRP Security.
Proč je validátorů jen 35? Není to málo? Víme přesně kdo to je? Bitcoinu vyčítáš centralizovanou těžbu, ale já když si laicky představím, že existuje jen 35 velkých validátorů, mám obavy z toho, že není zcela vyloučeno, že mezi sebou udělají jakoukoli dohodu (pro ně výhodnou) bez ohledu na názor komunity.
XRPL Validátorů je 118 a je jich tolik, kolik jich někdo provozuje – jejich počet dlouhodobě roste. 118 Validátorů dneska deleguje rozhodovací pravomoc na 35 Validátorů na UNL (i tady počet dlouhodobě roste) a provozovatelé jsou známí. Je snadné zveřejnit vlastní UNL a nabídnout ho komunitě – třeba s anonymními Validátory.
Když budou UNL Validátory konspirovat proti protokolu nebo komunitě, udělají dohodu, ztratí důvěru komunity i zbývajících Validátorů, ty je vyškrtnou ze svých UNL a odeberou jim rozhodovací pravomoc. V případě snahy škodit by nejspíš došlo k forku – kdyby zradily komunitu, jejich větev bude bezcenná. Nastavení protokolu dává dost času napravit důsledky dohody škodlivé pro protokol nebo komunitu. Je to obdoba 51% útoku na Proof of Work, podobně nepravděpodobná. Ale díky designu XRPL je daleko jednodušeji řešitelná.
Důležité je, že Validátoři jsou nezávislí a hlavně nemají ekonomický zájem, na rozdíl dalších majoritních metod Consensusu. Díky tomu je jejich zájem v souladu se zájmy protokolu a komunity – fungující protokol. Ne maximalizaci zisků z poplatků na deformovaném trhu, které brání přechodu na moderní metody Consensu.
XRPL Validátor nebo node může provozovat kdokoliv. Stačí hardware, nainstalovat systém a software. Náročnější je dlouhodobý provoz – aktualizace, případně hlasování, provozovatel Validátoru by měl rozumět protokolu, aby mohl hlasovat o často složitých Amendmentech.
Podobně jako třeba v případě nodů na Bitcoinu jde o podporu protokolu a sítě – pro provozovatele není žádná odměna. Validátory a nody dneska podporují nadšenci do technologií, podporovatelé z komunity, komerční projekty a poskytovatele infrastruktury na XRPL a řada Univerzit a podobných organizací. Jeden server provozuje dlouhodobě třeba i SEC.
Jaký je rozdíl mezi samotnými mincemi XRP a sítí XRPL? Respektive co znamená tato síť v kontextu s Ripple?
XRP je nativní token na XRPL. Přenáší hodnotu po síti, je použitý na poplatky a povinné rezervy. Dneska není možné vytvořit další XRP, zmrazit, stopnout, nebo vrátit XRP transakci na XRPL.
Ripple Labs využívá XRP v produktu RippleNet, konkrétně v On Demand Liquidity (ODL).
Přeshraniční platby jsou dokonalý usecase pro krypto projekt. Korespondenční bankovnictví SWIFT ze 70’ let je nevýhodné pro všechny – uživatele, firmy i malé banky. Na neefektivitě parazituje pár největších bank. Ty by úspěch Ripple (a dalších) připravil o vysoké, zaručené příjmy.
Není divu, že ty velké, staré banky vzdorují. Divné je, že mají podporu části krypto komunity.
Verdikt Torresové v kauze Ripple vs. SEC nám každopádně ukázal, že vztahy mezi XRP a Ripple jsou natolik silné, že cena této kryptoměny udělala za den téměř dvojnásobný růst. Je tedy správné vliv Ripple na XRP, zvláště na jeho cenu, zpochybňovat?
Tradeři vzali rozhodnutí soudkyně jako pozitivní signál – a čistě spekulativně rostl celý trh. A sociální sítě očekávaly větší zisky. Fundamentálně 40% likvidity v kryptoměnách je z USA a žaloba od ní XRP odřízla.
Ohledně silných vazeb a ceny – Ripple často zaznamenal významný obchodní úspěch – a cena XRP nereagovala. Vůbec. Na to téma vzniklo hodně vtipů.
Ripple je samozřejmě významný projekt na XRPL, výkladní skříň a žaloba komplikovala jeho podnikání. Před podáním žaloby šlo 20% koridoru mezi USA a Mexikem přes ODL. Ripple trvalo 6 měsíců, než tenhle výpadek volume dohnal na trzích, na které se přeorientoval (APAC, MENA a další).
U bitcoinu potřebuješ (zjednodušeně řečeno) mít 51 % hashrate, abys mohl něco změnit, jednoduše řečeno udělat neplechu, tedy něco, co by komunita neschválila. A jak je to s Ripple? Kdybych chtěl změnit důležité věci, stát se králem sítě, změnit například supply, čeho bych teoreticky dosáhl s XRP?
U BTC už ke změně supply přece došlo v roce 2010, kdy borec vysmažil 184 miliard BTC, pak se to řešilo centralizovaně změnou historie (viz. BTC Overflow incident). XRPL je díky bohu pořád immutable virgin, i když měl svoje problémy, nemá za sebou ani jeden, ani dva rollbacky.
Já BTC kritizuju kvůli centralizované infrastruktuře PoW a netransparentní governace, vlivu jednotlivců a skupin na protokol a jeho vývoj. Debata o tom, jak je BTC odolný vůči zásahům vlád a nadnárodních institucí při srovnání s XRPL je asi jiné téma. Hodně lidí by fakta a čísla překvapily.
Zajímá tě, jak se XRPL vypořádá s obdobou 51% útoku. Validátory XRPL jsou nezávislé – provozují je projekty, univerzity, jednotlivci, nadace po celém světě. Na schválení našeho „Neplecha Amendment“ musí konspirovat 28 Validátorů (80%) a ty těžko získáš.
Navíc když by spiklence prozradilo podezřelé chování, vyřadí je ostatní Validátoři ze svých UNL, případně je zastoupí Validátory, které na UNL nejsou. Jejich smyslem je právě delegovat a dohlížet.
Ale teoreticky předpokládejme, že 28 Validátorů jedná v souladu a chce páchat „Neplechu“ – třeba změnit supply. Předloží Amendment umožňující vznik nových XRP (to dneska není možné) a deaktivují řadu bezpečnostních prvků, např. skript, který po každém bloku ověřuje, že nikdo nenatiskl nové XRP. Dva týdny drží quorum 80%. Po 14ti dnech, deaktivaci různých bezpečnostních prvků, upgradu nové verze Rippled validátory i nody může konečně předložit další Amendment o navýšení supply – a za dalších 14 dní je supply vyšší.
Tohle neproběhne nepozorovaně, komunita, projekty, nody, validátoři by měli čas reagovat. Vlastně stačí neupgradovat. Útočník by investoval hodně práce a mnoho let, aby získal důvěru a když nepřesvědčí komunitu, že „Neplecha“ je správná cesta – provozuje mrtvou větev forku.
Komunita uživatelů, vývojářů, projektů má poslední slovo, jak bude protokol vypadat.
Kdo je největší držitel tokenů XRP? Známe tuto informaci? Má podíl držených XRP nějaký vliv na funkčnost a decentralizaci této sítě?
Držení XRP neumožňuje kontrolovat, hlasovat, cenzurovat transakce ani jinak ovlivňovat XRPL.
XRPL je pseudoanonymní blockchain, známe např. adresy Ripple Escrow.
Dlouhodobě nejsledovanější adresou na XRPL byla dnes muž prázdná Tacostand Wallet Jeda McCaleba (https://jed.tequ.dev/). Pochází z ní 20% všech XRP, které jsou dnes v oběhu.
Samozřejmě existují forenzní nástroje, které analyzují blockchain XRPL, a v reálném čase sledují aktivitu známých, nebo jinak zajímavých adres.
Častokrát zpochybňuješ decentralizaci Bitcoinu. V některých ohledech má opravdu potenciální achilové paty, respektive rizika, která je třeba zmírňovat. Otočme to ale naopak. Máme-li být féroví, v čem tkví největší riziko pro XRP z pohledu decentralizace?
V krypto komunitě je decentralizace extrémně devalvované slovo. Důležitá je immutability, permisionless a censorship resistance protokolu. Decentralizace, governance, opensource jsou nástroje, které toho cíle umožňují dosáhnout.
Ovládnutí protokolu a sítě, ekvivalent 51% útoku na XRPL, je nepravděpodobné. Centralizaci může způsobit dlouhodobý úpadek, spory a z něj plynoucí ztráta zájmu projektů, vývojářů, odliv Validátorů, nodů a lidí. Jako u každého krypto projektu platí: bez lidí je technologie k ničemu.
XRP komunita teď obstála v náročné zkoušce. Sázka SEC, že nespokojená komunita bude tlačit na Ripple nevyšla. Naštěstí.
XRP není dokonalé. Každý projekt má nějaké problémy, i když třeba nesouvisí s centralizací.
Chtěl bych upravenou Initial distribution, méně kontrolovanou Ripple; Ethereu závidím zájem vývojářů; – do roku 2016-2017 se komunita nezdravě spoléhala na Ripple. Postupně vznikat zajímavé nonRipple projekty. XRPL nemá vývojářskou základnu jako Ethereum, ale je tam velký pokrok, etc.
Řadu rizik už XRPL překonalo – zakladatelé ho vypustili na trajektorii definovanou protokolem a teď pomalu směřuje k větší a větší decentralizaci. Dynamika se liší od PoW a PoS – bez pobídek a dotací je rozjezd pomalý, ale protokol bude, doufejme, dlouhodobě zdravější.
Tvrdil jsem také, že XRP je projekt zaměřený na banky a instituce, což si označil také za chybné tvrzení. Není tedy pravdou, že XRP je vhodným produktem právě pro tento segment?
Příběh, že XRP je jen o bankách je podivná snaha o poškození projektu. Samotný XRPL uspěl jako P2P Electronic Cash System, protokol je permisionless, je jen na developerech, co na něm postaví.
Pak je tu Ripple, který v roce 2016 testoval v několika bankách XRP. Bankám se technologie líbila, ale neuměly se samotnými tokeny pracovat. Tak vznikl xCurrent, xRapid a xVia, ze kterých později vznikl RippleNet. Takže první, což je třeba rozlišit je Ripple a XRPL.
Ani samotný Ripple nevyvíjí RippleNet jen pro banky, podnikání Ripple stojí na 3-4 nohách. Projekt se vyvíjí a dlouholeté „Internet of Value“ o přenosu hodnoty stejně snadném, jako je přenos dat po internetu nedávno vystřídal „Business Impact powered by crypto“. Všechny nějak souvisí s transferem hodnoty, likviditou ap., ale nejsou určené výhradně pro banky.
Dovedeš si představit XRP jako běžné platidlo pro typického spotřebitele?
To si nemusím představovat – XRP je běžné platidlo pro běžného spotřebitele už mnoho let. Poslat libovolnou částku z jedné exotické destinace do druhé v reálném čase, spolehlivě a za zlomek promile centu je prostě strašně sexy.
Předpokládám, že ve své sociální bublině nikoho takového nemáš? Ale to je problém sociální bubliny. XRP má násobně víc transakci než BTC a srovnatelně s ETH.
Už před lety dělala dlouhodobě nejvíc transakcí na XRPL aplikace pro unbanked, typické spotřebitele na Filipínách, coins.ph. Dneska je podobných a větších společností využívajících XRP daleko víc. Stojí za to zvednout hlavu a podívat se přes zídku na konci dvorku, jak se daří XRP v Japonsku, Austrálii, Koreji, Africe, Zálivu nebo Jižní Americe.
S XRP se spojují i CBDC. Například tento týden jsem četl, že v Palau mají na XRPL spustit stablecoin s názvem Klok. Je to tedy ideální síť i pro projekty centrálních bank?
Podle mě CBDC nesouvisí s kryptoměnami, ani XRP.
Kryptokomunita nejdřív do CBDC vkládala nesmyslné naděje – že usnadní onboarding nováčků.
Ale mě přijde nesmyslné vnímat CBDC jako ultimátní zlo, jak se v krypto komunitě stalo módou později. Co je možné na bankovním účtu, nebo při platbě kartou, to hrozí i u CBDC. A hodně bude záležet na implementaci CBDC. Pro mě je poslední linií obrany pro soukromé platby možnost hotovostních plateb. To neznamená, že CBDC nemáme sledovat – může svádět k páchání špatných věcí, protože je usnadní.
CBDC jsou byznys Ripple, s XRPL nijak nesouvisí, nekonkurují si. Obecně, CBDC nebudou na veřejných blockchainech, jestli vůbec budou využívat DLT.
Ripple – podobně jako řada dalších krypto projektů s vhodnými vlastnostmi – má privátní verzi XRPL – třeba právě pro CBDC. Je možné, že když budou oplocené zahrádky využívat privátní verzi XRPL, využijí public ledger XRPL jako most mezi nimi. Ale předpokládám, že i přes snahy o sjednocení dojde k fragmentaci – nebude to jen o jedné technologii, jednom protokolu a důležitá bude interoperabilita.
CBDC na privátní verzi XRPL ve spolupráci s Ripple připravuje třeba Bhútán, víme o pilotním projektu v Hong Kongu, kde kromě CBDC řeší i financování a likviditu realitních projektů, z hlavy mě napadá ještě pilotní projekt v Kolumbii. Ale víme, že nevíme o všech.
Zmíněné Palau, nebo Černá Hora nevydávají CBDC, ale státem garantovaný IOU stablecioin.
Beru je jako výjimky předchozího tvrzení a speciální případ – menší státy, bez vlastní měny, nebo centrální banky.
Palau používá USD, nemá CB, žije tam 17.000 obyvatel roztroušených po ostrůvcích – ověřený public chain může být bezpečnější než snaha o vlastní řešení. Je to první, hodně omezený pilot, uvidíme.
Má XRP blíže k Ethereum nebo Bitcoinu z pohledu potenciálního využití této sítě?
Bitcoin byl první protokol, který vyřešil, jak decentralizovaně zabránit doublespendu. Jako Bitcoin navázal na své předchůdce a poučil se z nich, přinesl nové věci – tak další projekty navázaly na něj. Podnět ke vzniku XRPL dali vývojáři Bitcoinu, kteří si uvědomili některé problémy BTC zkusili je vyřešit.
Ethereum je z nich nejmladší a implementovalo Smart contracts. Má hodně aplikací, často nepřekračují ekosystém a zůstávají ve virtuálním prostředí. ETH komunita je otevřená experimentům, pokusům a případnou ztrátu tokenů kvůli chybám v kódu chápe jako daň za hledání. Projekty využívající XRP se snaží o seriózní byznys a spolupráci s partnery, kteří takový přístup netolerují.
XRPL je zaměřený na platby, přenos hodnoty po síti, utility a využití lidmi a firmami v reálném světě. Jako první protokol umožnil vydávání tokenů třetí stranou – první byl IOU BTC vydaný Bitstamp. Má nejstarší onchain decentralizovanou směnárnu.
XRPL odlišuje od projektů s PoW a PoS absence aukčního systému – nikdo nevybírá / necenzuruje transakce. Pro reálný byznys je důležité, že transakce je zapsaná do bloku a neměnná za 4 sekundy.
BTC, ETH a XRP jsou tu dlouho a patří mezi výrazné projekty. Nemyslím, že si úplně konkurují využitím.
„Zabijáků“ XRP, ETH i BTC jsem zažil mnoho, některé jsou zajímavé a konkurence je zdravá.
Kdybych zvažoval investici do XRP, co by podle tebe mělo být tím fundamentem, který bude přispívat k růstu ceny? Setkal jsem se s argumenty, které tvrdí, že technologie stojící za XRP/Ripple nepotřebuje tokeny XRP. Pokud tomu tak je, nač je vůbec XRP?
Bez XRP funguje RippleNet podobně jako Swift, nebo novější ISO20022. Evoluce messengeru a z pohledu partnerů žádná revoluce, krypto kontroverze komplikující onboarding.
Začít využívat ODL je snadné a umožňuje další úspory díky real time payments & settlement. V minulém roce 60% volume RippleNet využilo ODL a přechází na něj noví i stávající partneři RippleNet.
Často slyším, že lidé kupují XRP, protože je levné, podle mých zkušeností to není pravda. XRP patří mezi několik tokenů, jejichž komunita se výrazně soustředí na utility a reálné využití. Sledují partnerství, zajímá je, jestli daný usecase dává smysl, řeší nějaké problémy.
Vidí, jak fungují mezinárodní platby a že je tam prostor pro zlepšení. Vidí, že startup orientovaný na gig ekonomiku výrazně ušetří díky RippleNet. Sledují nové ODL koridory a rychle rostoucí volume. Zajímá je, že MFS Africa, největší Africký finanční hub o chlup menší než PayPal (počtem uživatelů) nasazuje rovnou ODL, to je důkaz dospělosti produktu. Zajímá je třeba i to, že Ripple uzavírá partnerství s potravinářským sektorem – asi aby rebalancoval jednosměrné koridory.
A samozřejmě sledují i další projekty na XRPL. Třeba onchain notáře XRPStamp, nebo katastr nemovitostí. Třeba SpendTheBits využívá BTC a časem možná bude přímým konkurentem Ripple.
Osobně považuju za pravděpodobné, že úspěch RippleNet bude významný, ale ke zhodnocení tokenů přispěje nepřímo, díky synergickým efektům a dalším projektům nesouvisejícím s Ripple.
Ceny kryptoměn se řídí hlavně spekulací, manipulací a emocemi, než fundamenty a utility.
Jestli tě zajímá utility, spíš než spekulace, nebo investice do meme coinů – je XRP logická možnost.
Omlouvám se, ale z této odpovědi jsem jednoznačně nepochopil, jak bude mít rostoucí využití pozitivní vliv na cenu XRP. Na otázku jsi neodpověděl přímo, nebo jsem ji položil nesprávně. Mám to chápat tak, že rostoucím použitím XRP tokenů poroste důvěra v daný ekosystém a to požene cenu vpřed? Nebo tam bude jasná závislost mezi použitím XRP? Jinak řečeno pokud počet transakcí stoupne 30x násobně, můžu se spolehnout na to, že cena XRP bude vyšší? U Bitcoinu mi je jasné, že cenu ovlivňuje zejména důvěra v daný ekosystém, v jeho decentralizaci a důvěra v jeho omezené množství – čili příběh o vzácnosti, podobně jako u zlata. Je to tedy u XRP podobné jako u BTC (o důvěře), nebo cenu XRP ovlivní použitelnost daných tokenů?
Utility a využití tokenu ovlivňuje cenu. Když může uživatel nebo firma použít token, např. XRP, za zboží, přeshraniční platbu, různé služby, vyplácet zaměstnance, nebo odměny – zvyšuje to poptávku, snižuje nabídku na směnárnách a zmenšuje volatilitu.
XRP je ve využití kryptoměn v reálném byznyse velmi úspěšný, ale i u něj je pořád ještě většina ceny tvořená spekulací a není podložená hodnotou, nebo využitím. Bohužel.
Asi myslíš počet transakcí v ODL koridoru – ten dneska roste meziročně 8-9x a myslím, že tam je větší prostor pro růst, než 30x. Ale patřím mezi lidi, kteří velké volume nespojují rovnou s růstem ceny tokenu.
XRP je efektivní nástroj, jeden token může změnit adresu 10.000 krát za 24 hodin. Jestli Ripple a ODL (XRP) uspěje např. u remitenci, bude to právě díky efektivitě. Je výhodnější pro lidi, firmy i banky než pomalé a drahé korespondenšční bankovnictví. Nepromítne se to výrazně do ceny tokenu. Moje (hodně orientační) odhady jsou, že by v případě úspěchu Ripple a XRP v přeshraničních platbách by do XRP bylo navázaných pár miliard dolarů.
Ale projeví se to díky synergii a dalším projektům. Mezinárodní firma může používat, případně držet XRP – třeba aby nemusela blokovat likviditu na Nostro/Vostro účtech, ale všechno obslouží XRP protože výrazně ušetří.
Prosadí se prokjekty samy? Jistě, mají stejnou šanci jako v případě dalších krypto projektů na dalších protokolech. Prosadí se snáze, když uspějí další významné projekty na XRPL? Určitě – synergické efekty hrají významnou roli.
Popisuješ mechanismus zhodnocení BTC. I v tomhle ohledu je na tom XRP podobně jako BTC – total supply je omezené, silný brand, Consensus je ověřený časem a komunita je silná, vývoj dlouhodobě zajištěný.
Víc věřím na zhodnocení díky využití ve fungujícím ekosystému. To trvá dlouho, je to obtížnější – a krypto komunita je netrpělivá. Ale jednou to bude stát za to.
Prokope, děkuji za detailní odpovědi na mé otázky a doufám, že našim čtenářům rozšířili obzory spojené s XRP. Přestože ne ve všech věcech se názorově shodneme, obdivuji hloubku tvých znalostí a faktů. Držím ti palce v další podpoře kryptokomunity v Čechách a na Slovensku.