Hashrate Bitcoinu v předešlých dnech v důsledku vynuceného zastavení těžby BTC v Číně klesl od historických maxim rekordním tempem. Nejnovější čísla však naznačují, že to nejhorší je již pravděpodobně za námi.
Jak informoval portál Coindesk průměrný sedmidenní hashrate BTC se v úterý nacházel na hodnotě 90,6 EH / s, což je mírné zvýšení v porovnání s pondělím, kdy byl na úrovni 90,5 EH / s. Naznačuje to, že po vypnutí většiny těžby BTC v Číně už nemá hashrate mnoho dalšího prostoru kde klesat.
Myslí si to i Sam Doctor, šéf strategického oddělení firmy BitOoda, který pro Coindesk uvedl: ,,Domníváme se, že v Číně už nezbývá mnoho aktivního hashrate (těžby). To, co ještě zbylo, pravděpodobně není oficiální a zatím pokračuje, dokud se nevypne nebo nepřevezmou zařízení z Číny a nenajdou pro ně alternativní místo někde jinde.“
Přečtěte si také: Obrovský propad hashrate. Významná metrika je na úrovních z roku 2019
Současné hodnoty hashrate jsou zhruba o polovinu nižší než rekordní čísla, která byla dosažena v polovině května. To přibližně sedí s dlouhodobými odhady, že Čína měla více než poloviční podíl na celkové těžbě Bitcoinu.
Čínští těžaři se mezitím přesouvají do jiných regionů. Zmiňuje se se Kazachstán či Severní Amerika. Pozvánku dostali například do Miami a jako velmi dobré prostředí pro jejich podnikání se jeví být Texas, který přijal několik krypto-friendly zákonů. Atraktivní destinací se pro ně mohou stát i El Salvador či Paraguay. Každopádně analytici odhadují, že přesun těžebních zařízení z Číny a kompletní obnova jejich provozu může trvat i několik měsíců.
Propad hashrate se odrazil i na průměrném čase vytváření nových BTC bloků. Standardní doba respektive průměr na vytěžení jednoho bloku, čili 6.25 BTC, je 10 minut. Po prudkém propadu hashrate však v neděli podle Arcane Research trvalo vytěžení jednoho bloku v průměru až 23 minut (včera okolo 16 minut).
Tento čas by se opět měl dostat do normálu po nejbližší úpravě mining difficulty (obtížnosti těžby), která optimalizuje proces těžby novým podmínkám (obtížnost stoupá pokud stoupá hashrate a klesá, když klesá hashrate). Taková aktualizace se děje vždy automaticky po vytěžení 2016 bloků, přičemž při současném výkonu by se tak mohlo stát kolem 5. června. S největší pravděpodobností dojde k nejvýraznějšímu poklesu mining difficulty v historii – až o 25%, což je možné maximum v rámci jedné úpravy.
V Číně se prodávají malé vodní elektrárny
Zákaz těžby Bitcoinu v Číně může mít v konečném důsledku horší dopad na samotnou Čínu, než Bitcoin jako takový. Největší čínští těžaři se se svým hardwarem jednoduše přesunou jinam a časem plnohodnotně obnoví své podnikání. Obecně se proto předpokládá, že hashrate se v dohledné budoucnosti vrátí na původní hodnoty.
Hůře však dopadnou ti, jejichž podnikání bylo navázané přímo na jejich podnikání v Číně. Příkladem jsou majitelé malých vodních přehrad s hydroelektrárnou, kteří se aktuálně snaží podle informací Yahoo Finance své elektrárny prodat. Dokonce i přímo přes nabídky na internetu. Yahoo Finance dokonce konstatuje, že někteří majitelé těchto přehrad tvrdí potenciálním kupcům, že na nich mohou nadále tajně těžit kryptoměny. Jiní uvedli, že jejich nabídka nesouvisí přímo se zákazem těžby BTC (pravděpodobně ve snaze zmást potenciálního kupce. Problém je, že po těchto elektrárnách nemusí být prakticky žádná poptávka. Bitcoinoví těžaři měli pro ně využití, ale když odešli, nový zákazníci se budou hledat velmi těžko.
Sporná otázka tedy zní, zda Čína nakonec svého rozhodnutí zakázat těžbu BTC v budoucnu nebude litovat.
zdroj: coindesk.com, finance.yahoo.com