Portál Coindesk odvolávající se na své zdroje informoval, že americký bankovní gigant Goldman Sachs a několik dalších významných amerických bank z Wall Street zkoumají možnosti, jak použít Bitcoin jako kolaterál (jistotu) pro hotovostní půjčky institucím.
Americké banky typu Goldman Sachs se zatím přímo nedotýkají spotových trhů s kryptoměnami, ale volí k nim přístup přes syntetické kryptoměnové produkty jako jsou futures. Napodobují tím dohody typu „tri-party repo“ (způsob půjčování si finančních prostředků prodejem cenných papírů se smlouvou o jejich zpětném odkupu zahrnující agenta třetí strany). Inu a teď hledají podobnou cestu, jak se přímo nedotýkat bitcoinů, ale jen jejich syntetických produktů, i u potenciálních půjček zajištěných Bitcoiny.
,,Goldman Sahcs pracoval na získání schválení kolaterálu a třístrannému repo obchodu. Pokud by získali likvidačního agenta, pak by jen poskytovaly zajištěné půjčky, aniž by se bitcoiny přímo dotkly jejich rozvahy,“ řekl portálu Coindesk jeden ze zdrojů. Samotná banka však odmítla tyto informace komentovat.
Ve snaze použít Bitcoin jako kolaterál při půjčkách ale není sama. Podobnou cestou se už vydala i kryptofriendly banka Silvergate a některé banky ze Singapuru, které jsou přátelské vůči kryptoměnám.
,,Mluvili jsme se zhruba půl tuctem velkých bank (o půjčkách krytých bitcoiny),” řekl CoinDesk druhý zdroj, který má pracovat ve velké institucionální obchodní firmě. ,,Někteří z nich plánují podniknout kroky do 3 až 6 měsíců. Zajímavé je, že některé z těchto bank použijí na poskytnutí úvěru svoji vlastní rozvahu,“ doplnil.
Možnost, aby mohly vůbec americké banky uvažovat nad tím, že přijmou Bitcoin jako kolaterál při půjčce, dostala částečně zelenou během období, kdy byl šéfem amerického regulátora Úřad pro kontrolora měn (OCC) Brian Brooks, který naznačil, že by to bylo možné. Brooks však z OCC po zvolení Joea Bidena americkým prezidentem odešel. Regulační postoj tak zůstává v USA v této věci poměrně komplikovaný a nejasný.
Třetími stranami, které by mohly bankám pomoci jako správci těchto bitcoinů, by mohly být firmy jako jsou Coinbase či Fidelity Digital Assets. Redakce CoinDesk požádal obě firmy o reakci – Coinbase uvedla, že to odmítá komentovat a Fidelity na žádost CoinDesk ani nereagovala.
Dobrá zpráva či velké riziko?
,,Půjčky kryté Bitcoiny nejsou zbytečné, takže je pochopitelné, že banky se chtějí zapojit do hry,” reagoval na tyto spekulace Anthony Pompliano, jeden z nejznámějších propagátorů Bitcoinu v USA.
Bitcoin-backed loans are a no brainer, so of course the banks want to get in the game 🙂 https://t.co/k9Tp76MPbx
— Anthony Pompliano 🌪 (@APompliano) December 2, 2021
Peter Schiff, propagátor investic do zlata a velký kritik Bitcoinu, na jeho tweet reagoval: ,,To by byla ještě větší katastrofa pro věřitele než subprime hypotéky, pokud věřitelé přitom Bitcoin zároveň neshortují. Nemovitosti alespoň mají nějakou hodnotu.”
This is will a bigger disaster for lenders than subprime mortgages, unless the lenders are also short #Bitcoin. At least real estate has some value.
— Peter Schiff (@PeterSchiff) December 2, 2021
Další zajímavé články
Máte strach z pádu ceny Bitcoinu? Microstrategy ho nemá, koupila další za 414 milionů dolarů
Klienti Mt. Gox obdrží 145 000 BTC. Zastaví to růst ceny Bitcoinu?
El Salvador oznámil založení Bitcoin City – bude malým daňovým rájem
Zdroje: Twitter, coindesk.com