El Salvador tušil, že ratingové agentury ho přestanou mít v oblibě, když se vydá bitcoinovou cestou. Určitě mu nepomohlo ani oznámení o vytvoření prvních bitcoinových dluhopisů (Volcano Bonds), skrze které chce financovat úvodní pasáž výstavby projektu Bitcoin City.
Potvrzují to i nejnovější zprávy, podle nichž americká ratingová agentura Fitch Ratings snížila dlouhodobý rating této středoamerické země z B-na CCC, přičemž jako shrnující faktory, které vedly k tomuto snížení označila „nepředvídatelnost salvádorské politiky“ a „přijetí bitcoinu jako zákonného platidla“.
Statistická ratingová agentura také vysvětlila, že El Salvadoru brání v získání lepšího ratingu spoléhání se na krátkodobý trh, splátka eurobondů ve výši 800 milionů dolarů k lednu 2023 a vysoký fiskální deficit. Zvýšený krátkodobý dluh El Salvadoru navíc brání vládě splácet celkové dluhy, což zvyšuje rizika roll-offu. Země má 1,3 miliardy dolarů splatných v srpnu a září a pro finanční omezení je pro tuto zemi náročné je splácet.
Agantura Fitch si na základě toho myslí, že země vedená kontroverzním prezidentem Nayibem Bukelem, který je velkým fanouškem Bitcoinu, bude v následujících letech čelit zvýšeným rizikům vyplývajícím z vysokých rostoucích potřeb financování.
Jelikož El Salvador přitom využívá Bitcoin jako platidlo, může to přispět i k horším vztahům s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), který by mohl této zemi poskytnout financování, které bude potřebovat v letech 2022 a 2023. MMF mezitím na Bukeleho tlačí, aby se vzdal pro-bitcoinové cesty. Fitch dodává, že rating El Salvadoru může zlepšit, pokud bude země konzistentnější při vyrovnávání svých dluhů.
Bukele spoléhá na Bitcoin
Zatímco nepříznivé vztahy mezi Bukelem a Světovou bankou či Mezinárodním měnovým fondem nejsou ničím novým, prezident jakoby vsadil všechno na jednu kartu a tou je Bitcoin. Nedávno se nechal slyšet, že prudký růst jeho ceny je jen otázkou času.
El Salvador aktuálně vlastní přibližně 1800 BTC, které začal postupně nakupovat od 7. září, kdy vešel v platnost zákon o Bitcoinu, který z něj učinil v tomto státě zákonné platidlo vedle amerického dolaru.
Zdroj:cointelegraph.com