Mnozí výzkumníci upozorňují, že země, které zvažují zákaz těžby Bitcoinu (BTC) jménem ekologie, mohou nevědomky přispívat k většímu environmentálnímu zatížení.
Zbytečný růst emisí
V nejnovější studii od Exponential Science se uvádí, že zákaz těžby Bitcoinu v tzv. nízkoemisních zemích by mohl vést k přesunu těžařů do oblastí s méně ekologickými zdroji energie.
Autoři studie vysvětlují, že taková rozhodnutí by mohla vyvolat tzv. uhlíkový únik, kde těžba Bitcoinu namísto ekologických regionů skončí v oblastech s vysokými emisemi.
Pokud by k tomuto jevu začalo docházet častěji, globální emise mohou paradoxně narůst.
Těžba kryptoměn v Kanadě
Bitcoinová těžba není stejná ve všech zemích. Záleží na typu tzv. energetického mixu, který se v daném regionu využívá.
Kanada, jako jedna ze zemí s ekologicky udržitelnými zdroji , převážně těží energii z jaderných a vodních elektráren.
Exponential Science tak varuje, že pokud by se právě Kanada rozhodla omezit těžbu kryptomen, mohlo by to mít významný vliv na celosvětové emise. Ty by mohly vzrůst až o 5,6 %, což představuje 2,5 milionu tun CO2 ročně.
Negativní příklad
Kanadská provincie Manitoba nedávno oznámila prodloužení moratoria na nové žádosti o připojení kryptoměnových těžebních zařízení na elektrickou síť. Tímto krokem se zastavují nové žádosti od těžařů, ale i ty, které zatím neprošly procesem schválení.
Manitoba svůj krok odůvodňuje tím, že chce získat čas na důkladné vyhodnocení dopadů na infrastrukturu a spotřebu energie v regionu, který je známý svou ekologickou přístupností a značnou závislostí na vodních zdrojích.
Tato provincie je tak dalším příkladem konfliktu mezi ekologickými záměry a ekonomickou realitou.
Přístup Ruska k regulaci těžby
Na druhé straně světa – v Rusku, se k těžbě přistupuje jinak.
Vladimir Putin, ruský prezident, nedávno podepsal sérii zákonů, které zavádějí regulační rámec pro těžbu kryptomen v zemi. I když tento krok poskytuje základní právní vymezení těžby kryptoměn, odborníci upozorňují, že se nejedná o úplnou legalizaci této činnosti.
Ruská nařízení spíše představují nové kontrolní mechanismy a omezení pro toto odvětví. Přestože Rusko tímto způsobem nereguluje těžbu v ekologickém kontextu, snaha o kontrolu odvětví ukazuje, že i zde jde o důležitý nástroj národního hospodářského plánování.
Jak ovlivní těžbu regulace?
Zákazy a regulace v zemích s ekologickými zdroji energie by mohly z dlouhodobého hlediska působit kontraproduktivní, v případě, že se těžaři přesunou do zemí s vyššími emisemi.
Tento fakt naznačuje, že při tvorbě regulačních politik pro kryptoměny bude třeba zohlednit nejen přímý ekologický dopad, ale i širší kontext a možné vedlejší efekty.
V konečném důsledku by tak legislativy zemí mohly určovat, zda bude těžba Bitcoinu pokračovat jako globální ekologicky neutrální proces, nebo povede ke zvyšování celkové uhlíkové stopy.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com