Komunita kolem kryptoměny Ethereum (ETH) doufá, že prohlášení CFTC posune do pozadí tvrzení, že stakované mince jsou podle Howeyho testu cenné papíry.
Americká Komise pro komoditní features (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) v soudním podání ze dne 13. prosince opět označila Ethereum (ETH) za komoditu a to na rozdíl od vyjádření šéfa CFTC Rostina Behnama ze dne 30. listopadu, které naznačovaly, že Bitcoin (BTC) ) je jedinou kryptoměnou, která by měla být považována za komoditu.
According to the CFTC, as per their filing today, ETH is a commodity. This really should put any security designation to rest. pic.twitter.com/PkHWredNK4
— Hal Press (@NorthRockLP) December 13, 2022
Ve svém soudním sporu proti Samu Bankmaun-Friedovi, FTX a sesterské společnosti Alameda Research regulátor při několika příležitostech označoval ETH, BTC a Tether (USDT) mimo jiné jako komodity podle práva Spojených států.
„Určitá digitální aktiva jsou „komodity“ včetně Bitcoinu (BTC), Etherea (ETH), Tetheru (USDT) a dalších, jak je definováno v části 1a(9) zákona, 7 USC § 1a ods. 9,“ uvádí se ve spisu CFTC.
Zdá se však, že v samotné CFTC v posledních týdnech existuje určitá neshoda, pokud jde o to, zda by ETH mělo být považováno za komoditu nebo ne. Během kryptoměnové akce na Princetonské univerzitě 30. listopadu Rostin Benham údajně navrhl, že BTC je jediné krypto aktivum, které by se mělo považovat za komoditu, přičemž se vrátil k předchozím komentářům, které tvrdily, že komoditou může být i ETH.
Postoj SEC je také sporný
Předseda Komise pro cenné papíry a burzu, Gary Gensler, měl v posledních měsících také neurčitý postoj k ETH. V rozhovoru s Jimem Cramerem během show Mad Money 27. června, Gensler potvrdil, že BTC byl komoditou a dodal: „To je jediné, co řeknu.“
Gensler již dříve naznačil, že ETH bylo cenným papírem po jeho počáteční nabídce mincí, ale od té doby se stal více decentralizovaným a změnil se na komoditu. V září se jeho postoj zřejmě opět změnil po přechodu ETH na proof-of-stake (PoS), když tvrdil, že tokeny vložené do stakingu mohou představovat cenné papíry podle Howeyho testu.
Označení kryptoaktiv v USA je obzvláště důležité, protože CFTC reguluje komoditní futures, zatímco cenné papíry jako dluhopisy a akcie reguluje Komise pro cenné papíry a burzu (SEC).
Senátorka, Elizabeth Warrenová, která je známou kritičkou kryptoměn, údajně pracuje na návrhu zákona, který by SEC svěřil většinu regulačních pravomocí v kryptoprůmyslu. Generální ředitel Intercontinental Exchange Inc, Jeffrey Sprecher, je také přesvědčen, že s krypto aktivy se bude zacházet jako s cennými papíry.
Belgie to vidí jinak
Belgie však zaujala odlišný postoj k označení kryptoměn, přičemž jeho Úřad pro finanční služby a trhy ve zprávě ze dne 22. listopadu tvrdil, že BTC, ETH a jiná krypto aktiva jsou vydaná výlučně „počítačovým kódem“ nepředstavují cenné papíry.
Zdroj: cointelegraph.com