Jednou týdně zveřejňuje analytická platforma Glassnode komplexní pohled na on-chain data Bitcoinu a Ethereum, které naznačují, jakým směrem by se mohl vydat ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.
Nejnovější report byl zveřejněn 26. ledna po týdnu, v rámci jehož cena Bitcoinu klesla o více než 10% na současných přibližně 32 tisíc USD. Během tohoto období se Bitcoin obchodoval v rozmezí 37 400 USD až 29 700 USD. Z reportu Glassnode navzdory výraznější korekci ceny po dosažení ATH koncem roku 2020 na úrovni kolem 42 000 USD vyplývá, že mnohé ukazatele spíše naznačují trend dalšího růstu ceny. Ačkoli ne všechny …
aSOPR indikátor hraje ve prospěch býků
Důležitým indikátorem, který jsme zmiňovali i v našich předešlých článcích, je aSOPR (upravený indikátor Sopra), který po období několikaměsíčního růstu dospěl ke korekci. To znamená, že mince pohybující se mezi investory (na zaklade 24 moving average) se již neprodávají se ziskem. Pokud by nyní Sopra šel ještě níže, investoři by musely být ochotni prodávat Bitcoin i se ztrátou, což je podle Glassnode s ohledem na současné podmínky trhu málo pravděpodobné.
Jak můžete vidět i na grafu níže, aSOPR se několik měsíců pohyboval na výrazně vyšších hodnotách, než je dnes (nyní je blízko úrovně 1), což znamenalo, že mnozí investoři drželi Bitcoin, aniž by vybíraly zisky. Skutečnost, že došlo ke korekci indikátoru tedy znamená, že se trh dostal do stabilnější úrovně, během které je mnohem menší pravděpodobnost výběru dalších zisků, což by mohlo srazit cenu ještě výrazně níž. Glaassnode tedy konstatuje, že tento indikátor je býčí.
Medvědům nahrává NUPL
Další indikátor s názvem NUPL (čistý nerealizovaný zisk / ztráta) naopak nahrává spíše medvědům. Z fáze „víra“ (belief, zelená oblast) totiž míří do oblasti „euforie“ (modrá oblast). V minulosti platilo, že když se indikátor dostal do modré oblasti, tedy euforie na trhu, došlo ve čtyřech případech k nalezení cenového vrcholu celého býčího cyklu. Stalo se tak v letech 2011, 2013 i 2017.
Glassnode však upozorňuje, že indikátor byl v oblasti euforie i v první polovině roku 2017 a tehdy k nalezení cenového vrcholu nedošlo a Bitcoin ještě posílil o dalších 900%, zatímco našel svůj vrchol v závěru téhož bullrunu (December 2017). Také je nutné konstatoval, že zatím jsme se do fáze euforie podle tohoto ukazatele ještě nedostali, přestože jsme k ní velmi blízko. Jinak řečeno, býkům by nahrálo do karet, kdyby tento indikátor ochladl a klesl níže, což by více nahrávalo možnosti dalšího růstu.
Jak to vidí Willy Woo?
V reportech Glaassnode se vždy objevuje i názor respektovaného tradera Willyho Woo-a. Ten v tomto týdenním reportu konstatoval, že sleduje na trhu stále extrémně vysokou investiční aktivitu, v níž dominují nákupy Bitcoinů.
,,Množství mincí pohybujících se mezi investory zůstává na vysokých úrovních. Zatímco za normálních okolností vidíme diskrétní impulsy pohybu mincí, tento poslední měsíc vypadá jako jeden velký nákupní impuls. Já ho nazývám „matkou všech impulsů.“ Je to velmi bullish a mělo by to poskytnout palivo pro další růst po dokončení fáze konsolidace,“ uvedl.
Woo zároveň přiložil graf, na kterém můžete vidět růst množství Bitcoinů, které mění majitele (přemisťují se mezi adresami). Ve většině případů od března 2020 to vedlo k posilování ceny BTC (na grafu zelené kroužky).
Velryby pokračují v akumulaci
Důležitým ukazatelem je i růst počtu BTC velryb. Tedy adres, na kterých se nachází více než 1000 BTC. Podle čerstvých dat Glassnode od počátku roku 2021 vzniklo takových adres dalších 185, což je nárůst o 11% za prvních 25 dní.
Glassnode tvrdí, že jde o největší růst počtu velryb v celé historii bitcoinu. ,,Naznačuje to, že velcí hodleři získávají ještě více Bitcoinů. Poslední vysoká čísla OTC obchodů také indikují, že institucionální investoři jsou součástí této akumulace. Pokračující poptávka po Bitcoinu ze strany velkých hodlerů naznačuje pokračující bullish sentiment,“ uvádí se v reportu.
A co Ethereum?
Glassnode se věnovala i kryptoměně Ethereum, ke které poznamenala, že vytvořila v předešlých 7 dnech své nové historické maximum, ačkoli opravdu jen těsně, když překonala úroveň 1440 USD. Report zároveň naznačuje, že Ethereum má silné bullish předpoklady pro další růst.
Podobně jako jsme to zmiňovali i v předešlých článcích, mimořádně býčím signálem pro Ethereum jsou zejména výběry Etheru (ETH) z burz, což znamená, že výrazně roste počet majitelů této kryptoměny, kteří aktuálně nemají v plánu ETH prodávat, ale dlouhodobě držet. Na grafu níže můžete vidět jejich extrémní úbytek z burz za posledních pár dní.
zdroj: insights.glassnode.com