Nejčastěji zmiňovaným problémem Ethereum (ETH) je jeho slabá škálovatelnost, což znamená, že transakce trvají dlouho a jsou častokrát extrémně nákladné. V době, kdy se této síti chystají konkurovat jiné smart chainy v čele s Polkadot, Cardano, Solana či Avalanche vzniká stále větší tlak na vývojáře ETH, aby tento problém přednostně řešili.
Finálním řešením problému škálování Ethereum má být kompletní přechod na Ethereum 2.0 a Proof of Stake, jehož součástí má být takzvaný sharding. I ty suverénně nejoptimističtější scénáře však hovoří minimálně o roku, než se tak stane. Do té doby může konkurence, která zvládá tisíce transakcí za sekundu získat oproti Ethehreum velký náskok, protože ETH v současnosti zvládne jen 15 transakcí za sekundu (a ještě k tomu draho).
https://www.kryptonovinky.sk/kryptomena-eth-ethereum/
Dočasným řešením problému škálování Ethereum mají být takzvané rollups, což je řešení, o kterém se hovoří již delší dobu, ale nepředpokládalo se, že by mohlo být ve velkém nasazeny napříč sítí již v dohledné době. Vitalik Buterin, který je hlavní tváří Ethereum, nicméně minulý týden naznačil, že k příchodu řešení s názvem optimism rollups je opravdu blízko a může zrychlit Ethereum tak výrazně, že zvládne 2000 až 3000 transakcí za sekundu.
https://www.kryptonovinky.sk/3-dolezite-spravy-ethereum-hardfork-demonstracia-taziarov-a-riesenie-skalovania/
Co jsou to Rollups
Rollup jsou zjednodušeně řečeno řešení, při kterém se více transakcí spojuje do celku a pak se společně jako jedna transakce zavedou do jednoho bloku na první vrstvě. Tím síti uleví od extrémního zatížení, což přispěje tomu, že bude rychlejší a náklady na transakce budou nižší. Rollup jsou tedy v rámci Ethereum něčím podobným, jako řešení Lightning Network na Bitcoinu.
Rizika řešení skrz rollups
Ať už Lightning Network na Bitcoinu nebo rollups na Ethereum, tato řešení jsou technologií postavenou na druhé vrstvě daného blockchainu. Transakce se tedy shromažďují mimo „jádra“ ekosystému a pak se do něj vracejí ve zjednodušené podobě. To má však i některá rizika týkající se hlavně bezpečnosti a decentralizace.
Odpovědnost za realizaci transakce se totiž převádí do jiného řetězce. Ten by měl vedle toho někdo sledovat a kontrolovat, jak se s těmito transakcemi zachází. ,,Potřebujeme mít k dispozici kousky těchto dat, abychom dokázali určit, co vlastně vlastníte v případě nejhoršího scénáře. Čili, abyste ho mohli bezpečně opustit,“ uvedl k dané problematice pro portál Decrypt Eric Wall, kterýje je CIO Arcane Assets.
Jinak řečeno, ti, kteří se budou spoléhat na rollupsy musí věřit, že jejich transakce nebudou pozměněny nebo se s nimi nebude žádným jiným způsobem hýbat v rámci smart kontraktů.
Wall uvedl, že v případě takzvaných „Optimism“ rollups je riziko problémů výraznější. V případě řeší známého jako zero-knowledge rollups je o něco menší, avšak stále je možné, že v případě problémů byste mohli ke svým ETH ztratit přístup na delší dobu.
,,Tak to chodí v případě blockchainů vždy. Musíte se vždy spoléhat na lidi se znalostmi v kódování, že vám řeknou, že systém je bezpečný, nebo ne,“ poznamenal Wall.
Obavy z nasazení mizí
Tim Ogilivie, CEO projektu staked.us tvrdí, že obavy z rollups se postupně vytrácejí, protože fungují tak, jak se od nich očekává. Již nyní je ve velkém testuje Synthetix, velká platforma syntetických derivátů s 2,28 miliardami dolarů uzamčených ve svých smart kontraktech, která testuje řešení optimism, které zmiňoval Vitalik Buterin.
Rollup také testuje i dYdX, decentralizovaná burza s podporu investiční skupiny Andressen Horowitz, u které je uzamčených přes 245 milionů dolarů.
,,To dodává ostatním projektům jistotu, že dojde k brzkému přechodu na tato řešení a Ethereum začne akcelerovat,“ uvedl Oglivie.
zdroj: decrypt.co