Centralizace uzlů je jedním z největších problémů sítě Ethereum (ETH). Podle spoluzakladatele této kryptoměny Vitalika Buterina by se měla řešit zlevněním a zjednodušením provozu uzlů, respektive nodů.
Centralizované selhání?
V současnosti je většina z 5 901 aktivních uzlů ETH provozována prostřednictvím centralizovaných webových poskytovatelů, jako je například Amazon Web Services (59% podíl !!!). Mnozí odborníci tvrdí, že kvůli tomu je blockchain Ethereum vystaven riziku centralizovaného selhání.
6 klíčových problémů
Během projevu na Korejském týdnu blockchainu Vitalik Buterin nastínil šest klíčových problémů, které je třeba zodpovědět, aby se vyřešila centralizace druhé největší kryptoměny, která má ambici předjet i Bitcoin. Zdůraznil však, že otázka uzlů je velkou částí skládačky, která má zajistit, aby síť ETH zůstala dlouhodobě decentralizována.
„Jednou z těchto šesti věcí je technicky usnadnit lidem spouštění uzlů a bezstavovost je jednou z opravdu důležitých technologií, jak to udělat správně. Dnes jsou k provozu uzlu zapotřebí stovky gigabajtů dat. S bezstavovými klienty můžete uzel spustit v podstatě na nule,“ řekl.
Koncept bezstavovosti se týká odstranění závislosti na centralizovaných poskytovatelích služeb při ověřování aktivity v síti. Podle Ethereum Foundation skutečná decentralizace není možná, pokud provozovatelé uzlů nebudou moci spustit ETH na skromném a levném hardwaru.
Jak Buterin poznamenal, bezstavovost je klíčovou součástí plánu ETH. Hlavní kroky směřující k bezstavovosti byly přitom učiněny ve fázích Verge a Purge.
„V dlouhodobějším horizontu existuje plán na udržování plně ověřených uzlů ETH, kde byste jej mohli mít doslova na svém telefonu.“
Řešení se odkládá?
Přestože bezstavovost je hlavní součástí dlouhodobých plánů vývojářů, Buterin připustil, že tyto vysoce technické problémy se v blízké budoucnosti pravděpodobně nebudou dát řešit.
„Tyto technické problémy se budou muset nakonec vyřešit – v horizontu 10, možná 20 let,“ řekl.
Kromě bezstavovosti jmenoval i další významné kroky směřující ke snížení centralizace Ethereum. Patří mezi ně zjednodušení dokumentace, snížení překážek při distribuovaném stakování, zajištění bezpečnějšího stakování a v širším smyslu i pohodlnější stakování ETH obecně.
Nakonec však Buterin dospěl k závěru, že časově nejcitlivějším a nejnaléhavějším problémem pro ETH jako celek je dosažení vyšší úrovně škálovatelnosti.
V současnosti, v ETH škálovacích protokolech dominuje používání zero-knowledge (ZK) rollupů. Mnozí členové komunity chválí ZK-rollupy jako klíčový nástroj k dosažení škálovatelnosti. Je to hlavně proto, že ZK-rollupy pracují na zlepšení propustnosti hlavního řetězce ETH přesunutím výpočtů a ukládání stavu mimo hlavní řetězec.
Zdroj: cointelegraph.com