Dalo se očekávat, že společnost Ripple, která čelí žalobě ze se strany Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) pro údajný neregistrovaný prodej cenných papírů v podobě kryptoměny XRP, vtáhne do tohoto sporu i ostatní kryptoměny. Ripple začalo nepřímým útokem na Ethereum (ETH), jelikož se komise ptá, proč dvojka na trhu není vnímána komisí SEC také jako cenný papír.
Společnost Ripple Labs tak učinila v rámci zprávy, kterou podala 29. Ledna v odpovědi na žalobu SEC. Uvedla v ní, že kryptoměna XRP není cenným papírem a že SEC nemůže regulovat tuto kryptoměnu, protože nepatří do její sféry působení. Ve zprávě však rovněž uvedla:
,,SEC si jednoznačně vybrala dva vítěze a ignorovala zbytek rostoucího odvětví, které je mnohem větší než Bitcoin a Ethereum. Kromě zjištění, které budeme hledat přímo v rámci soudního procesu, jsme podali žádost o další informace podle zákona o svobodě informací (FOIA) o tom, proč SEC dospěla k názoru, že Ethereum není cenný papír.“
V žádosti na FOIA firma Ripple zpochybňuje status Ethereum jako komodity, ačkoli představitelé SEC v minulosti několikrát uvedli, že Ethereum z jejich pohledu není cenný papír, protože jde o kryptoměnu, která je dostatečně decentralizovaná na to, aby mohla být vnímána jako komodita a tudíž spadala pod regulátora CFTC (Americká komise pro komoditní futures).
Žádost Ripple na FOIA požaduje, aby byla prokázána kompletní komunikace související se zrodem kryptoměny Ethereum v souvislosti s nadací Ethereum Foundation, firmou Consensys a také lidi, kteří pracovali na Ethereum včetně Vitalika Buterina, Anthonyho Di Iori, Charlese Hoskinsona, Michaela Alisieho, Amira Chetrita, Josepha Lubina, Gavina Wooda či Jeffreyho Wilcka.
Ripple se podle všeho snaží tímto způsobem dosáhnout soudní průtahy, protože tato žádost povede k tomu, že se budou hledat dokumenty a záznamy před několika lety. Aby se tedy komise vůbec k takové věci mohla vyjádřit, bude potřebovat mnoho času na shromáždění a posouzení této dokumentace.
Pravdou je, že z pohledu regulátorů existují obrovské zmatky v tom, co je a co není cenný papír, protože neexistuje zákon, který by kryptoměny přesně definoval. Mnoho projektů, které vznikly v rámci ICO horečky proto čelí riziku, že budou vnímány jako cenné papíry, jelikož Bitcoin je podle všeho v „největším bezpečí“, protože vznikl aniž by u něj existoval jakýkoliv předprodej.
zdroj: cointelegraph.com