Bývalý kandidát na amerického prezidenta a dlouholetý americký kongresman Ron Paul opět potvrdil, že je fanouškem Bitcoinu, když poznamenal, že by pro něj měly platit stejné podmínky týkající se zdanění jak pro tradiční peníze.
Ron Paul je známý jako velký libertarián, což podtrhuje i jeho kniha „End the Fed“ napsána ještě v roce 2009 (ale její obsah je stále více než aktuální i dnes). Paulovi se vůbec nelíbí jak funguje americká centrální banka a jak bezprecedentním tištěním peněz negativně ovlivňuje zdravou hospodářskou soutěž a hodnotu peníze jako takových. Není proto překvapující, že stále větší smysl vidí v „tvrdých penězích“ jako jsou Bitcoin a zlato (díky jejich omezenému množství).
Dnes již 85-letý veterán hovořil o Bitcoinu den před začátkem bitcoinové konference v Miami. V rozhovoru pro kitco News poznamenal, že chce Bitcoinu pomoci, aby byl legalizován jako běžné platidlo. ,,Chci pomoci legalizovat soutěž a pak, myslím si, že lidé si to už vyřeší sami. Svoboda volby to vyřeší,“ konstatoval.
Paul vnímá kromě Bitcoinu jako konkurenci pro fiatové peníze i zlato. Domnívá se, že tyto dvě alternativní formy peněz jsou cestou k zajištění se vůči klesající hodnotě amerického dolaru a jiných měn. Proto tvrdí, že by měly být zdaňovány úplně stejně jako dolar.
,,Pokud nyní koupíte a prodáte zlato, dostanete ho zdaněný. Dá se to. Pokud ale dosáhnete zisku v Bbitcoinu, přečtete si příběhy o tom, jak vám zisky zdání. Peníze nemůžete zdanit, nemusíte je zdaňovat. Pokud jste si před rokem koupili dolar a jeho hodnota klesla o 10%, nemůžete si zaúčtovat ztrátu, protože váš dolar ztratil hodnotu …, “ upozornil na rozdíl mezi vlastněním dolaru a Bitcoin.
Je si však víceméně jist tím, že regulátoři se budou nadále snažit Bitcoin zdaňovat a komplikovat mu jeho světovou adopci. Ví, že vlády jsou notoricky známé tím, že si chtějí zachovat svou moc a kontrolu nad penězi. Připomněl tím zejména obrovskou americkou krádež na vlastním obyvatelstvu ještě z předválečného roku 1933, kdy americký prezident Roosevelt nařídil vyvlastnění zlata z rukou běžných občanů. Ti museli své fyzické zlato vyměnit za dolary a předat ho FEDu. Pokud by tak neudělali, hrozilo by jim dlouholeté vězení a obrovská pokuta. Američané tak přišli o zlato, jehož hodnota stále výrazně rostla na úkor dolaru, jehož cena neustále lety klesala. Krádež jako vyšitá.
Paul na závěr naznačil, že není odborníkem, který by měl hovořit o technologické stránce Bitcoinu. Je však člověkem, který chce přispět k tomu, aby měli lidé možnost výběru a nebyly jim kladeny překážky.
zdroj: cointelegraph.com