Dlouho očekávané spuštění mainnetu kryptoměny Cardano (ADA), tedy fáze Shelley, se stalo na přelomu středy a čtvrtka realitou. Cardano se stává jedním z nedecentralizovanějších, ne-li vůbec nedecentralizovanějším blockchainem na scéně a vedle toho s sebou přináší možnost stakingu, čili přivýdělkem si samotným držením ADA mincí jejich přenesením na tzv. staking pooly. Tato funkce je možná již od dnes a my jsme se proto zeptali jak se dá zapojit ambasadora Cardano pro Českou republiku Lukáše Bárty, který stojí i v čele jednoho z předních Cardano poolů Cardanians.io (CRDNS a CRDN1).
Ahoj Lukáši. V první řadě gratuluji celé Cardano komunitě k úspěšnému spuštění mainnetu Shelley. Znamená to, že od dnes se mohou zapojit do stakingu mincí ADA i ti, kteří promeškali staking na testnetu?
Ahoj Martine, díky moc, ale myslím, že to poděkování si zaslouží především lidé z IOHK, kteří poslední měsíce makali fakt hodně tvrdě, ale i Cardano Foundation, Charles Hoskinson, Emurgo a další. Odvedli pořádkný kus práce. Ano, delegovat můžeš už dnes a je to přesně pro lidi, kteří testnet nestihli a od té doby se ptají, kdy bude možné naskočit. V noci se spustila fáze Shelley a to znamená, že už je venku decentralizovaný mainnet. Mimochodem, dle údajů z ADApools.org je již k dnešní 14.00 našeho času registrováno 344 poolů, tak snad se nebude chtít někdo přít o to, že Cardano není dostatečně decentralizované.
Prosím tě, umíš stručně našim čtenářům vysvětlit, přes jaké peněženky se umí nováček už dnes zapojit do stakingu?
V tuto chvíli pouze nejnovější verze peněženky Daedalus, která je ke stažení zde.
Kdy očekáváš, že ADA se bude dát stakovat i přes peněženku Yoroi? Jak to vypadá s podporou hardwarových peněženek Trezor a Ledger?
Za pár dní se očekává Yoroi, případně další peněženky. Pro nejčerstvější zprávy dopručuji sledovat nejlépe Twitter daných subjektů. Podpora obou zmíněných HW peněženek také bude, ale přesný termín bych nerad sliboval. Každopádně až to přijde, dáme vědět. Rád bych upozornil, že tohle už není žádný závod, kdo dříve deleguje své mince, není to jako v rámci testnetu, kdy některým prostě ujel vlak. Delším čekáním se maximálně člověk připravuje a drobnou část možných odměn, ale za cenu vyšší bezpečnosti v případě HW peněženek je to pochopitelné a není kam spěchat.
V pořádku. Pokud chci tedy stakovat už dnes, půjdu tedy přes peněženku Daedalus. Následně si musím vybrat pool, kterému budu delegovat své mince. Bude z toho vyplývat nějaké riziko, pokud by například daný pool udělal někde chybu nebo měl nekalé úmysly?
Přesně tak, v Daedalu si vybereš pool dle svých preferencí nebo na základě zatím náhodného pořadí, jak Daedalus jednotlivé pooly a jejich tickery zobrazuje, deleguješ mu své mince a čekáš, až se to projeví, což trvá dvě epochy. Jinými slovy, pokud dnes někdo deleguje v epoše 0, mince se u poolu načtou v epoše 2 a odměny přijdou ještě pozdeji. Pro lepší přehled to znázorním tady a můžete mrknout i na oficiální diagram:
- Epocha 0 se neodměňuje
- Kdo delegoval v epoše 0 (do 3.8.), tento stake se promítne poolu až v epoše 2 a odměny se spočítají až v epoše 3
- 8. lze obnovit odměny z ITN testnetu a zároveň proběhne první snapshot delegovaných mincí
- 8.-13.8., tedy ve 2. epoše pooly začnou tvořit bloky a použije se na to stake, který pool od delegátorů obdržel v nulté epoše
- 8.-18.8., tedy ve 3. epoše se poprvé počítá nárok na odměny
- 8., tedy ve 4. epoše dojde poprvé k vyplacení odměn delegujícím a od té doby pak každých 5 dní (po konci každé další epochy).
Co se týče rizika, tak je minimální, mince neopustí tvou peněženku, pool s nimi aktivně nijak nedisponuje a nemohou se tak ztratit. Může se ovšem stát, že vybraný pool operátor přecení své síly, nastaví něco špatně a nebude tvořit bloky. Čili je zde riziko, že výnos s takovým poolem bude 0, případně může nalákat na velmi nízké fee a potom jej v tajnosti změnit (dostanete sice jakousi notifikaci, ale otázka je, zda je to dostačující).
Rád bych našim čtenářům na základě mých dobrých zkušeností s vaší česko-slovenskou Cardano komunitou doporučil, aby v případě, že se rozhodnou pro staking ADA, zvážili váš pool Cardanians.io (označení CRDNS a CRDN1). Tento výběr je však pochopitelně na každém jednotlivci. Zkus našim čtenářům tedy nastínit hlavní důvody, proč jste dobrou volbou.
Děkuji za zmínku, ale jak říkáš, je to na individuálním uvážení každého. Kdybych měl uvést hlavní důvody, proč s námi, byly by to asi tyto za projekt Cardanians.io:
- Značka Cardanians je v rámci Cardana celosvětově známá, repektovaná a důvěryhodná
- Jsme transparentní a začátkem roku jsme pro tyto účely založili tuzemskou firmu,
- 3 ambassadoři Cardano Foundation pod jednou střechou,
- Stabilní pool operátor během ITN (testnet) i FF (friends and family, kdy se ladilo na mainnet),
- Rozdistribuováno delegatorům na doménách v rámci ITN 1,92 mil. ADA,
- Byli jsme na workshopu s IOHK a Cardano Foundation v Londýně, kde se řešily přípavy na staking v rámci mainnetu, mnozí lidé tak pro nás nejsou jen nicnéříkající jména, ale známe je osobně a můžeme se na ně kdykoliv obrátit,
- Napsali jsme přes 70 poměrně obsáhlých a odborných článků o Cardanu,
- Vybudovali jsme největší FB česko-slovenskou skupinu o Cardanu, která bude brzy atakovat hranici 2000 členů a téměř denně členy zásobujeme novinkami o projektu a že jich za poslední dobu bylo až až,
- A to nejlepší na závěr, aktivně přispíváme k růstu celého ekosystému a kromě cardanians.io jsme vytvořili nástroje jako srovnávač poolů ADApools.org, explorer ADAex.org nebo webový magazín CardanoJournal.com a za zmínku stojí i náš Twitter, kde jsme postupně nasbírali přes 5tis sledujícíh a několikrát nás zařadili do TOP3 influencerů v rámci Cardano komunity
Nejdůležitější je ale to, že máme i díky testnetu dostatečné technické znalosti a zázemí pro provozování poolu. Cardano je navíc velmi výraznou a dlouhodobou investicí v našich portfoliích (již od podzimu 2017) a lidé tak nemusí mít obavy, že bychom třeba za pár týdnů pool zavřeli a skončili. Opustím téma o nás, protože by to bylo na samostatný rozhovor a kdo bude chtít, najde nás na Facebooku.
Z toho, co jste uvedli ve vaší facebookové skupině jste vytvořili na rozdíl od testnetu až dva pooly CRDNS a CRDN1, z nichž si lze vybrat. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Rozdíl je v podstatě pouze ve výši poplatku pro pool, jinak výše pledge (čtěte jako vlastní kůže ve hře pool operátora nebo jak moc daný operátor projektu věří a má zainvestováno) je nastavena pro oba pooly na 500 tis. ADA a není to faktor, který by ve finále hrál nějakou významnou roli. Pokud se to do budoucna změní a jejím navýšením pomůžeme maximalizovat výnos delegujícím, tak jsme na to připraveni a uděláme to. Fix fee je také totožné a nastaveno na možné minimum 340 ADA za epochu.
V rámci testnetu jsme měli 5 % a nyní jsme se obrátili i na své delegátory, ať víme, jak to vnímají. Mnozí byli v pohodě s 5 %, ale často zaznívalo 2-3 %, takže jsme vyslyšeli obě skupiny a lidé to mohou brát i tak, že zkrátka vyberou k delegaci pool s fee dle svých preferencí, někdo nás chce podpořít více a jiný se bude zase nejvíce zajímat o maximalizaci svého výnosu. Nyní můžeme uspokojit obě skupiny.
A pro názornost, pokud jsou celkové odměny třeba 10 000 ADA, budeme uvažovat roční zhodnocení někde kolem 5 % a pool má fee 5 %, tak je to 5 % z 5 %, čili ve finále delegující dostane 4,75 % a v případě 2 % poolu to bude 4,9 %. Ve finále ještě o nějaké drobné méně kvůli minimálnímu fix fee za epochu, ale to se rozpouští mezi všechny delegující a ve finále pro jednotlivce bude zanedbatelné. Rozdíl je tedy 0,15 % a každý se k této hodnotě staví individuálně, pro někoho zanedbatelní, pro jiného je to moc a samozřejmě záleží, kdo kolik drží mincí. Mimochodem mince rozděluje sama síť, automaticky a bez zásahu pool operátora.
Pokud mám tedy vybraný pool, kterému chci delegovat své mince, jak to udělám v peněžence Daedalus? Máš k dispozici alespoň nějaký krátký návod, respektive screenshot obrazovky?
Ano, vytvořili jsme návod, který najdete zde.
Dá se leckdy delegovat své mince na jiný pool v případě nespokojenosti?
Jistě, ale je potřeba počítat s tím, že změna se projeví až a za dvě epochy a ty jsou v rámci mainnetu pětidenní (testnet měl jednodenní periodu). Stejně tak lze mince oddelegovat a poslat na burzu, kdyby člověk potřeboval nebo chtěl prodat. Staking neznamená, že jsou mince někde trvale uzamčeny či zaseknuty.
Děkuji ti pěkně za rychlé odpovědi v tento, pro Cardano komunitu, dozajista hektický den. Projekt má toho ještě mnoho před sebou, takže doufám, že brzy si to opět zopakujeme.
Taky děkuju a přeji hodně úspěchů i ve Tvé práci a oblasti působení, krypto není úplně jednoduchý obor (úsmev).
Nezapomeňte si přečíst i náš nedávny rozhovor o Cardano s Jaromírem Tesařem:
https://www.kryptonovinky.sk/rozhovor-s-jaromirom-tesarom-o-cardano-ada-pred-spustenim-mainnetu-shelley/