V posledním období neuběhne den, kdy se v souvislosti s Cardano (ADA) neobjeví nějaká zajímavá informace. Rozhodli jsme se opět vyzpovídat Jaromíra Tesaře, který je oficiálním ambasadorem Cardano pro Česku republiku, abychom vám přinesli čerstvé informace ze zákulisí této nadějné kryptoměny. Věnovali jsme se pokrokům ohledně stakingu a fázy Shelley, komunikaci s burzami, fázi Goguen a smart kontraktům a také DeFi na ekosystému Cardano.
Staking na testnetu z pohledu komunitního zájmu zjevně překonal očekávání. Můžeš našim čtenářům říci nějaká konkrétní čísla?
Nejzajímavější číslo je rozhodně účast 672 aktivních poolů a velký zájem komunity. Tým IOHK v testnetu očekával asi 50 poolů a 100 by považoval za úspěch. V konsensuální distribuované síti, ve které figurují pooly je počet pool operátorů jedno z hlavních kritérií při posuzování míry decentralizace. Jak jsme nedávno viděli u projektu Bitcoin Cash, dominantní operátoři se bez ostychu rozhodli zavést nucené daně, které by měli platit všichni operátoři na další vývoj protokolu. Operátoři jsou ti, kteří mají právo se rozhodnout, na jaký blok se naváže a mohou tak ignorovat bloky těch menších, neboť mají dostatečný hashrate na to, aby z nepohodlného bloku udělali sirotka. Úplně stejně by se dali třeba cenzurovat transakce. Tohle se může stát jen tehdy, pokud má někdo v síti dominantní postavení a nejlepší obrana je distribuce moci, což je hlavním posláním decentralizovaných sítí. Decentralizaci nikdy neošidíte. Jakmile je někde skulina, lidé ji dříve či později využijí pro svůj vlastní prospěch. PoW není vůbec připravený na zneužití moci zevnitř systému. Pooly v PoW jsou ekonomicky motivováni stát se hegemony, neboť velikost poolu přímo ovlivňuje množství odměn. Dříve mohli velikost poolů regulovat domácí těžaři, kteří mohli přejít k menšímu poolu, pokud se jim nějaký zdál velký. S tím jak se stále více nevyplácí domácí těžba a sami pooly vlastní velké těžební haly, mizí ze scény i tento regulační prvek a ovlivní to snahy projektů jako BetterHash.
Dalším zajímavým číslem z testnetu je ⅓ zamknutých ADA mincí, které jsou aktuálně v oběhu. Je vidět, že lidé mají o staking zájem. To je důležité, neboť zamčené mince tvoří permanentní rozpočet na bezpečnost. Už nyní je k útoku na síť skrze získání konsensuální dominance potřeba $330 000 000, nepočítaje pravděpodobný růst ceny mincí, pokud by se je útočník snažil vykouit. Síť bude od začátku relativně bezpečná a rozpočet na zabezpečení bude škálovat s rostoucím významem sítě, tedy s distribucí a růstem ceny mincí. Osobně očekávám, že na mainnetu bude zájem o staking mnohem vyšší a stakované budou ⅔ mincí v oběhu.
Mnoho lidí v souvislosti se stakingem „usnulo“ a následně zjistili, že se do něj budou moci zapojit nejdříve až po spuštění mainnetu. Kdy je to podle tebe reálné?
Očekávám, že to bude někdy v Q1 až Q2 letošního roku. Přechod proběhne přes dva hardforky a oznámený je zatím jen ten první a to na 20. únor.
Charles Hoskinson v posledních týdnech hovoří také o intenzivní komunikaci s burzami. Čeho se to týká? Zajímalo by mě například to, proč Cardano stále není na Coinbase. Je to spíše věc cenové spekulace. Zalistování jiných kryptoměn na Coinbase totiž přispělo k růstu cen daných tokenů …
Coinbase může kvůli regulacím zalistovat pouze decentralizované projekty a to se týká i mnoha dalších burz působících v USA. Jakmile se spustí mainnet, k zalistování dojde. V tomto kontextu je potřeba si uvědomit, že Cardano letos čeká globální marketing a to za asistence firem PwC a McCann. Tohle zatím v kryptu nebylo. Žádný projekt se nepokusil světově představit své řešení a nabídnout svoji síť masám. Z mého pohledu je tohle důležité, neboť krypto je stále vnímané jako způsob jak rychle zbohatnout, nebo místo, kde vás někdo podvede. Lidi si občas myslí, že krypto musí být něco, co reklamu nepotřebuje a co musí povstat ze spodu. To se ale moc nedaří a nefunguje. Částečně i kvůli rozhádané a rozštěpené komunitě, kde jednotlivci prosazují zájmy vybraného projektu místo toho aby si uvědomili, že kryptoměny mohou uspět jako celek. Mise Cardana není nutně o pokusu nahradit národní měny, ale možnosti nahradit zbytečné prostředníky všude tam, kde jejich činnost mohou převzít smart kontrakty a zajistit vyšší soukromí, spolehlivost, necenzurovatelnost, výhodnější cenu, transparenci, férovost a všechny další pěkné vlastnosti plynoucí z decentralizace. Na Cardano se dívejte třeba jako na Linux, nebo novodobý Microsoft s tím rozdílem, že vlastníci jsou sami uživatelé sítě. Je to projekt, který jde dělat revoluci skrze technologickou vyspělost, ne přes protest vůči stávajícím pořádkům. Mysleli jste si, že je blockchain pomalá a drahá databáze? Pro PoW to platí, ale PoS to změní. Nevěříte na tokenizaci? Problém je řešitelný, pokud se nebojíte komunikovat s lídry států či regulátory a síť je schopna všechny požadavky zajistit. Jestli marketing dopadne dobře, lidé začnou možností projektu využívat a Coinbase nebude se zalistováním dlouho otálet.
TIP: Pokud vás zajímá Cardano, nezapomeňte sledovat dění ve facebook skupině Cardano [ADA] CZ/SK.
Stále žhavějším tématem je fáze Goguen a tudíž smart kontrakty. Jak bude probíhat její spuštění? Zkus to přirovnat k Shelley.
Jakmile poběží Shelley, tedy fáze, kdy se rozjede decentralizace, bude údajně přidání smart kontraktů otázkou doslova několika řádků kódu. Na obojím se pracovalo paralelně a propojení nebude složité. Očekávám, že se jednoduše oznámí datum hard forku a po něm budou smart kontrakty realitou. Cardano bude mít právě kvůli kontraktům rozšířený UTXO model. Mělo by se tak předejít hackům, které jsme viděli v minulosti u Etherea, které UTXO nepoužívá. Uvidíme jak to bude fungovat.
Poslední dva-tři měsíce se hodně mluví a píše o decentralizovaných financích (DeFi). Zde hraje zatím jednoznačně první housle blockchain Ethereum. Co chystá v tomto směru Cardano? Kdy je reálné, že něco podobného se bude budovat i na něm?
Jakmile máte smart kontrakt platformu, můžete udělat vše co už existuje a něco k tomu přidat. Uvidíme další stabilní minci a možná se dočkáme dalšího Oracle projektu, který kontraktům zprostředkuje reálný svět. I to se dá do určité míry udělat decentralizovaně, pokud zprostředkování obalíte funkčním ekonomickým a reputačním modelem. Je potřeba říct, že existují i jiné smart kontrakt platformy, ale vše důležité se stejně děje na Ethereu. Všem ostatním ujíždí vlak a to hodně rychle. Každá technologie si musí najít své uživatele a adopce je možná větší oříšek, než technologii dodat. Ethereum je král a má obrovskou základnu vývojářů. Bude nesmírně těžké tento vlak dohánět.
Cardano má jedno eso v rukávu. Nebojí se spolupráce s regulátory a pracuje na vlastním systému pro digitální identitu. Díky tomu vám může zajistit soukromí ala Monero, ale plně v souladu s úřady. Vlastně bude jen na státech, jaké soukromí svým občanům dovolí a tady je to zase o lidech, aby si za svými právy více stáli. Požadavky státu mohou být třeba takové, že pokud někdo zaplatí v obchodě za zboží a bude to občan daného státu, musí se odvést daň. Pokud se tak stane, je vlastně státu jedno kdo platí a za co. Stále tu však bude nějaký prostor pro 100% anonymní mince, které jdou cestou vzdoru a revoluce. To je zcela v pořádku, ale není to cesta, po které kráčí Cardano. To má být skutečně komerční platformou, přes kterou půjde legálně vybudovat decentralizovanou konkurenci pro existující služby.
Moderní kryptografie umožňuje velmi zajímavé věci, ale z technického pohledu bylo potřeba jít na dřeň možností sítě. Doufejme, že se to podařilo. Pokud vám nevadí odhalit identitu za cenu lepšího úroku při půjčení peněz, nemusíte mít zbytečně velký kolaterál. Pravděpodobně vznikne nové odvětví, kdy právníci a smart kontrakty budou nějakou formou spolupracovat a digitální kontrakty do určité míry nahradí ty papírové, ze začátku minimálně v exekutivní části procesu. Zajištění důvěry mezi lidmi, kteří se navzájem neznají je stále nevyřešený problém a samotný transakční systém na to zkrátka nestačí. Když se podíváte do historie, tak přesně tenhle problém chtěli první kryptonadšenci řešit. Tady vidím velký potenciál.
Hodně si slibuji také od vyřešení škálovatelnosti. Cardano bude schopné odbavit až 250 transakcí za vteřinu (TPS) v jednom shardu. S pouhými deseti shardy jsme tedy na 2500 TPS a s těmito čísly už se masové adopce bát nemusíme. Jsme na podobné úrovni, kterou zvládá třeba Ripple s obrovským rozdílem v úrovni decentralizace.
Pokud tomu rozumím správně, kromě fáze Shelley (staking) a Goguen (smart kontrakty) má být letos spuštěna i fáze Basho, která se týká škálovatelnosti a interoperability. V souvislosti s tím mě zaujala zpráva od týmu Syscoin, kterému se prý podařilo úspěšně propojit s blockchainem Ethereum, tedy udělali jakýsi most pro interakci dvou různých blockchainů bez potřeby třetí centralizované strany. Můžeme čekat něco podobně v dohledné době i od Cardano? Například vytvořit „most“ s Ethereum?
Vytvořit most není problém a IOHK má vymyšlené, jak důvěryhodně pracovat s PoW systémy. Není například problém napsat kontrakt, který udělá něco na základě toho, co se stane na PoW síti. Nyní to chce spíše domluvit se napříč projekty na standardizaci. Dříve či později k tomu dojde a můžeme pozorovat první vlaštovky. Propojování má z mého pohledu velký smysl, neboť přesně takhle funguje také internet. Platba kryptem v eshopu je svým způsobem také možná jen díky propojení sítí. Jako uživatel použijete nějaký web, přijde vám email a zaplatíte přes decentralizovanou síť vašeho oblíbeného projektu. A zkuste spočítat, kolik dalších stavebních kamenů a technologií musí existovat, aby tohle bylo možné a zároveň bezpečné. Výčet by vás mohl dost překvapit. Možná až propojení kryptoprojektů a jejich funkcionalit přinese vyšší adopci. V DeFi se tohle začíná pomalu dít a je potřeba v tom pokračovat i přes dílčí neúspěchy.
Cardano není akademický, ale komerční produkt. Toto zaznělo z úst Hoskinsona v poslední době vícekrát. V kterých komerčních oblastech by mohlo uspět nejdříve?
Cardano je platforma, která nabízí určité možnosti. Na co ji kdo použije už je na vývojářích, kteří se rozhodnou ji použít pro svůj byznys. V první řadě se nabízí cokoliv, co se týče financí, neboť programovatelnost peněz a distribuované vykonávání převodů a kontraktů je to, co je nové a doposud nevyzkoušené. Rád bych řekl, že by to mohli být věci spojené s požadavky na soukromí, či svobodou slova, ale mám trochu obavu, že o to lidé zase až tak nestojí a poptávka je nízká. Lidé v první řadě touží po něčem, co jim ušetří peníze nebo na tom vydělají.
Zatím se ještě nezačalo s tokenizací, i když různě po světě už se něco málo realizuje. Například Švýcarsko už má zákon, který tokenizaci umožňuje. Akcie mohou velmi krásně fungovat digitálně bez nutnosti toho, aby se k tomu používal papír. V případě Cardana není práce s reálnou identitou překážkou. Nyní už je to hlavně o úpravě legislativy daných států. Technologie čeká už jen na to.
Charles Hoskinson také řekl, že dny společnosti IOHK, tedy firmy, které je generálním ředitelem, se dokončováním celého projektu pomalu blíží ke konci. Je reálné, že Cardano bude hotovým decentralizovaným produktem už za rok či dva?
Projektu vždy nejvíce rozumí ti vývojáři, kteří ho vytvořili a roky o něm debatovali. V případě Cardana se bavíme o 5 letech vývoje. Vstoupit do takového projektu a začít do něj bezpečně implementovat změny může trvat hodně dlouho. Až skončí všech 5 vývojových fází projektu a proběhne decentralizace řízení, IOHK už nebude rozhodovat o tom, na čem se bude pracovat. Rozhodovat by měli uživatelé, či jejich zástupci, skrze nějakou formu hlasování. Vše se ladí, takže v tuhle chvíli nevím, jak to přesně bude vypadat. IOHK nejspíš nikam neodejte, stále u projektu bude a z mého pohledu je to jen dobře. Kdyby se objevily nějaké problémy v prvních letech provozu sítě, stávající tým má nejlepší předpoklady vše dobře vyřešit. Očekávám, že tým může mít méně práce a možná pár lidí začne pracovat na nějakém komerčním projektu, který bude na Cardanu postavený. Ale možná taky ne, už teď se mluví třeba o Oracles a dalších věcech, na kterých se pracuje pod pokličkou a ne nutně souvisí s tím, co vidíme v roadmapě. První fáze přechodu na mainnet bude 20 února, takže decentralizaci rozhodně uvidíme už letos. Krátce na to bychom se měli dočkat smart kontraktů a Charles slibuje, že se tento rok dočkáme i shardingu. Upřímně si myslím, že některé věci uvidíme až v roce 2021. To nejdůležitější, decentralizace a smart kontrakty budou letos.
Mnoho lidí má za to, že projekty jako Cardano nepotřebujeme a že vše může pojmout Bitcoin. Nemůže. V první vrstvě má mnoho lidí zamčené velké bohatství a to včetně core vývojářů. Větší změny na první vrstvě se všichni bojí, neboť to ohrožuje jejich vlastní bohatství. Je logické, že vývoj probíhá jinde u jiných projektů a je to dobře i pro Bitcoin, neboť to může ukázat cesty, po kterých by se Bitcoin nikdy nevydal. Pokud selže PoS, Bitcoin to posílí. Pokud se za 5 let ukáže, že PoS spolehlivě funguje, může se Bitcoin v některých věcech inspirovat. Z Bitcoinu zkrátka nikdy nebude Ethereum a naopak. Je neuvěřitelné, jak se někteří lidé bojí vývoje, který probíhá jinde a hledají argumenty, proč musí selhat, přitom do krve bojují za vše, co se děje kolem Bitcoinu. Občas žasnu, jak lidé berou ostatním projektům právo na život. Jsem velký fanda Bitcoinu a myslím si, že tu má své místo, ale počítám s variantou, že to zkrátka nemusí být nejvíce decentralizovaný projekt, který bude umět všechno, co se nám může hodit. Hlavně, u Bitcoinu to nutně nevadí a pořád to bude vzácný asset a vývojáří stejně nechtějí, aby uměl všechno. Proč tedy rezignovat na budování další decentralizované a škálovatelné konsensuální sítě? Technologický vývoj se nedá zastavit a bude probíhat ať se to někomu líbí nebo ne. Nikomu na světě se zatím nepodařilo vytvořit technologii, která by nebyla překonaná. Bitcoin udělal nejspíš jeden člověk a zdrojový kód nebyl na začátku v nejlepší kondici. Přesto to stále funguje. Neexistuje racionální důvod, proč by neměl fungovat projekt, na kterém 5 let pracují špičky z různých IT oborů a tým má asi 200 lidí. To samozřejmě není záruka, že PoS bude fungovat na první pokus, ale my máme pokusů tolik, kolik jich budeme potřebovat.
Děkujeme za rozhovor.
Pokud vás zajímá Cardano, nezapomeňte sledovat dění ve facebook skupině Cardano [ADA] CZ/SK.