Pokud se začínáte zajímat o kryptoměny, nastudování si Bitcoinu by mělo být vaší první volbou. Bitcoin také lze v sektoru kryptoměn považovat za nejbezpečnější volbu, pokud jde o cenovou spekulaci. Máme tu však i množství altcoinů, z nichž mnohé mají potenciál formovat naši budoucnost. Pochopitelně pokud naplní své cíle a získají si širší adopci. Přinášíme vám rozhovor s odborníkem na altcoiny Adamem Kracíkem, který tvrdí, že kryptoměny mají potenciál vytvořit novou globální ekonomiku. Mluvili jsme hlavně o těch nejznámějších.
V posledním období se hodně píše o spuštění Ethereum 2.0. Podle Buterina bychom se stakingu mohli dočkat již v tomto roce. Jsou tyto cíle podle tebe reálné? Není škoda, že stakovat ETH budou moci pouze držitelé většího množství a ne všichni?
Odhadovat, co je v kryptosvětě reálné a nereálné je opravdu extrémně složité. Myslím, že každý majitel kryptoměn by měl vědět, že krypto je bezprecedentní technologie. Všechno se buduje nově a tak prakticky neexistují rámce, ve kterých by se dal vývoj jednotlivých projektů porovnávat. To znamená, že do jisté míry je možné věřit vývojářům, ale zároveň je také důležité si pamatovat předchozí predikce. Na ETH 2.0 se už pár let čeká a je v pořádku, že se vývoj protáhl, nicméně je slova vývojářů potřeba brát s jistou rezervou. Pokud ETH 2.0 a staking nebude tento rok, tak se vlastně nic neděje. Technologie potřebují čas a je lepší to udělat pořádně. Problém je hodně v komunitě, která chce rychlé zisky a extrémně tlačí na rychlost vývoje. Řekl bych, že cíl je to reálný, nicméně je rozhodně rozumné počítat i s variantou, že se vývoj prostě a jednoduše protáhne.
Co se týká samotného stakingu ETH, tak limit je na 32 ETH. Validátor bude muset mít přesně 32 ETH, aby se mohl účastnit konsensu a dostávat odměny za udržování sítě v chodu. Je to klasický trade off v rámci blockchain trilema. V kompletně decentralizované síti (kde by byl validátor každý, kdo má i zlomky ETH) by nastaly např. problémy s rychlostí sítě, protože dosáhnout konsensu by bylo kategoricky složitější. Časem se tam třeba dostaneme, ale kryptoměny jsou stále na úplném začátku. Na druhou stranu se nejedná o nereálné peníze. V západním světě si tak velká část lidí může takové peníze dovolit a zároveň tím i prokázat zájem o síť.
Charles Hoskinson, který stál i u vzniku Ethereum a nyní je v čele Cardano řekl, že vývojáři Ethereum si naložili na ramena až příliš mnoho. Chtějí do pár měsíců dotáhnout věci, které si podle něj vyžadují ještě roky práce ….
Cardano je konkurenční projekt ETH. Obě sítě se budou mezi sebou a ostatními prát o místo na světě. I proto bych byl velmi opatrný, protože Hoskinson má přímou pobídku k tomu kritizovat ETH. Nechtěl bych jej z ničeho nařknout, ale takový pohled na svět investic se podle mě vyplatí. Je důležité sledovat motivace, které mohou různé persony vést k určitým vyjádřením.
Nicméně i Vitalik Buterin nedávno řekl, že mu je nejvíce líto, že s ETH nestrávili o půl roku více práce, protože pak již museli dělat updaty na mainnetu a celý proces upgradů sítě byl kategoricky složitější. Doufám, že se z toho vývojáři ETH 2.0 poučili. Zdržení není nikdy takový problém jako vydání produktu, který nefunguje, anebo funguje nespolehlivě.
Hoskinson doplnil i to, že Ethereum je tak rychlé jak rychlý je Vitalik Buterin. Je podle tebe závislost Ethereum na jeho lídrovi taková výrazná a je to na škodu?
Opět to samé. Hoskinson je přímá konkurence a tak je potřeba na jeho slova i nahlížet. A velká část komunity si je dobře vědoma problému osoby ve vedení vývoje decentralizovaných systémů. Takže to je jeden z důvodů, proč to může říkat, ale opět, nechci mu křivdit.
Vývoj postavený na významných osobnostech do světa kryptoměn nepatří a je to pozůstatek starého systému, i proto je Vitalik brán jako slabina ETH.
Ethereum na sebe nicméně nabalilo nejvíce vývojářů v historii a řekl bych, že má jedno z nejlepších postavení v prostoru a i proto jsem k němu optimistický. Řekl bych, že i kdyby nyní Vitalik vypadnul z celého procesu, tak je dostatek lidí a know-how, aby projekt pokračoval. Sharding, staking nejsou již nové koncepty a mnohé chainy je budují, i když jinými způsoby a prakticky vše je open-source, takže je možné se učit i od ostatních. Vitalik je rozhodně pro ETH důležitý, ale myslím, že doby, kdy by byl nepostradatelný už jsou pryč. Myslím, že už neexistuje žádná osoba ve světě kryptoměn, která by byla nepostradatelná a to je skvělé! Právě to je důležité ve vztahu k decentralizaci.
Stále větší potenciál se připisuje decentralizovanému financování (DeFi), které si zatím našlo domov právě u této kryptoměny. Generální ředitel společnosti Trustology Alex Batlin tvrdí, že v budoucnu může být DeFi jedním z nejdůvěryhodnějších a nejlikvidnějších fondů. Ale aby uspělo, Ethereum musí být schopno zvládat několikanásobně více transakcí za minutu, než dnes. Je reálné, že nastane takový pokrok v příštích letech nebo Ethereum hrozí, že DeFi si najde domov na blockchainu, kde bude škálovatelnost na vyšší úrovni?
To je podle mě nádherná část světa kryptoměn. Pokud by ETH neuspělo, tak uspěje jiný blockchain. To už se podle mě nedá zastavit. Samozřejmě by to byla rána pro majitele ETH, nicméně o to ani tolik nejde. Hlavním cílem je vybudovat solidní architekturu pro decentralizovaný svět. Svět, kde všichni hrají podle rovných a transparentních podmínek. A nezáleží na tom, komu se to povede, ale že se to povede.
Defi jsou pak tím, co kryptoměny mají být v první řadě a to je finanční systém nové generace. Finanční systém, který nediskriminuje a umožňuje všem na světě účast. DeFi je teprve v počátcích, ale první výsledky jsou fascinující a podle zájmu uživatelů je jasné, že jsou i žádané. Samozřejmě jsou zde také zatím obrovská rizika jako špatně napsaný smart kontrakt (viz. Bancor) nebo prostě neschopnost určitých systémů reagovat na “drsné” události. To se stalo např. Maker DAO, když přišel “koronavirový” propad ceny a jejich smart kontrakt nestíhal kvůli limitaci transakcí likvidovat pozice locknutých mincí a stalo se to, že část stablecoinů DAI zůstala nekrytá.
U DeFi je skvělé, že pokud by ETH neuspělo, tak není žádný velký problém přenést smart kontrakty na jiné smart-kontrakt platformy. Většina je Solidity kompatibilní (Solidity je programovací jazyk Etherea) a tak je možné, že projekty jako MakerDAO budou klidně existovat na více blockchainech. Nicméně jak jsem říkal, tak není důležité, kdo uspěje. Je důležité, aby vítězové byli decentralizované a férové systémy, které nikdo neovládá.
Také se psalo o tom, že DeFi „kanibalizuje“ na Ethereum v tom smyslu, že čerpá stále více z omezených možnosti současného škálování Ethereum a tím pádem škodí ostatním transakcím …
Tenhle problém byl nejvýraznější u CryptoKitties. Tenkrát se uživatelé ETH zlobili, že jedna, hloupá Dapp zasekala celou síť. Jenže kryptoměny jsou svobodné systémy (mají být) a pokud uživatelé chtějí sbírat a šlechtit kočičky, tak ať. A stejně to je s DeFi. DeFi bude obecně podstatně hodnotnější než kočičky samozřejmě, ale nemyslím si ,že se to dá nazvat kanibalizací. Každý člověk na planetě má jiný hodnotový systém a pro každého je nejdůležitější ten jeho. Na ethereu se nedá zakázat aplikace jen proto, že se na ní někdo zlobí.
V ideálním světě budou systémy dostatečně škálovat a nebude to v budoucnu problém. DeFi má ovšem jinou a možná strukturální vadu. Pokud by např. bylo výhodnější svá ETH zavřít do smart kontraktů Defi než je používat na stakování, tak by mohl být problém s bezpečností sítě, ale tento scénář se mi jeví jako méně pravděpodobný, i když je rozhodně potřeba jej sledovat.
Jak vnímáš Cardano, potenciálního konkurenta Ethereum?
U Cardana je prozatím problém absence mainnetu a smart kontraktů, takže je pro mě těžké jej hodnotit. Často tu máš Jaromíra Tesaře a to je podle mě jedna z největších kapacit prostoru kryptoměn a jeho názory považuji ve vztahu ke Cardanu za extrémně relevantní a věřím mu daleko více než sobě. Takže si opravdu Cardano netroufnu hodnotit.
Konkurence mezi smart kontrakt platformami je ovšem obrovská. Mnoho vývojářů v prostoru chápe, že je to cesta kupředu a tak tu máme ETH, EOS, Tezos, Tron, NEO, ADA, ATOM, ICON, QTUM a desítky dalších projektů, kteří všichni cílí na to samé. Stát se go-to platformou pro smart kontrakty a potažmo pak decentralizované aplikace. Osobně sleduji hlavně ETH, ATOM, Tezos, ADA, ALGO a několik menších projektů. Poznat, který projekt uspěje je jako věštit z koule.
Navíc je zde také DAG větev technologie, kde spolu soupeří projekty jako IOTA, Hedera Hashgraph, Fantom, Holochain, Perlin a další. Ty také cílí na podobné věci. Upřímně věřím, že nikdo neví, kdo nakonec vyhraje a nebo kolik bude vítězů. V Jižní Koreji má např. dobře našlápnuto právě ICON díky silnému, lokálnímu nacionalismu. Můžou to být také projekty, které ještě vůbec nejsou na trhu jako Dfinity nebo Polkadot. A právě obrovské množství projektů a konkurence mezi nimi ve mně budí naději, že je vše tak, jak má být. Nakonec věřím, že uspěje rychlá, bezpečná a decentralizovaná síť. To znamená, že sítě jako Tron nebo EOS budou brzy snad kompletně ze hry.
Rád bych se tě zeptal i na potenciál kryptoměn v gaming sektoru. Právě teď v období, kdy jsme zůstali zavření doma, jsem začal intenzivněji vnímat příležitost pro velkou budoucnost kryptoměn, které se soustředí na tokenizované vlastnictví aktiv v hrách. Přestože zcela upřímně musím říct, nechci žít ve společnosti, v níž by moje děti žili více v jakémsi virtuálním světě než v tom reálném, myšlenka toho, že si koupím pozemek ve virtuálním světě a v budoucnu ho prodám s velkým ziskem, zní jako zajímavá investiční příležitost . A těch investičních možností ve virtuálním světě je potenciálně mnoho. Virtuální decentralizované světy na blockchainu se už budují. Jsou zde projekty jako Decentraland či Somnium Space. Jaký vidíš v tomto sektoru kryptoměn potenciál a které projekty jsou nejzajímavější podle tebe?
Obrovský. Vždycky jsem byl gamer a dříve jsem na tomhle i vydělával. Prostě jsem lidem prodával virtuální peníze za peníze reálné. Byla to jen legrace, ale nakonec se ukázalo, že se na tom dá vydělat i docela dost. To je deset let zpátky. V sociologii existuje jedna velmi silná poučka a tou je Thomasův teorém. Ten říká, že pokud lidé definují něco jako reálné, tak je to reálné i ve svých důsledcích. To se dá převést na virtuální světy. Pokud si někdo váží svého virtuálního meče, tak má pro něj reálnou hodnotu a pokud si jej váží i někdo jiný, tak mu za to v důsledku bude ochoten zaplatit reálné peníze.
Krypto má potenciál vytvořit otevřené světy s funkční, decentralizovanou ekonomikou,. Díky pokročilým funkcím tak bude moci existovat i decentralizované řízení projektů (jako např. u MakerDAO).
Pro mnohé je tahle hranice velmi podivná a nelibá, nicméně já to tak nevidím. Reálný svět umí být také pěkně odporný a pro mnohé lidi může být komplexní, virtuální svět podstatně lepší volba než svět, ve kterém jsme všichni nuceni žít. Neřikám, že jedna varianta je lepší než druhá, ale spíš si myslím, že je v pohodě dát lidem na výběr. A je podle mě lepší žít ve světě neomezené, lidské kreativity než ve světě ubohého facebooku, kam se již mnozí uchýlili.
A jedna z potenciálních vývojových linií lidstva je tzv. Dysonova sféra – koule okolo slunce, kdy by se lidská mysl uploadovala do virtuální reality a díky dlouhé životnosti hvězd by lidstvo mohlo existovat v této podobě. A kdo ví, stejně možná již dávno žijeme v simulaci a nemáme šanci to poznat, protože nic jiného neznáme.
Omluva za zbytečně rozsáhlou úvahu. U gamingu sleduji hlavně dva projekty. Zmíněný Decentraland a Enjin coin jako způsob integrace kryptoměn do gamingu. Osobně si myslím, že ale může teprve killer projekt přijít. Gaming je extrémně kompetitivní odvětví a nejlepší vývojáři her ještě o blockchainu možná mnoho neví – takže bych očekával, že to nejlepší teprve přijde.
Reálnou hrozbou je, že důsledkem krize bude i velká inflace. Kryptonadšenci doufají, že je zachrání investice do Bitcoinu, ale je třeba počítat i s tím, že ne. Bezpečnějším přístavem se jeví být tisíciletími ostřílené zlato. To si můžeme koupit fyzicky, nebo dokonce do něj investovat už i v kryptosvětě, například koupí PAX Gold (PAXG). Je to podle tebe dobrý nápad v tom smyslu, zda je společnost Paxos důvěryhodná? Myšlenka investovat do zlata a mít „ho na blockchainu“ zní zajímavě. Ale na druhou stranu musím důvěřovat třetí straně, že PAXG je opravdu krytý zlatem …
To je problém s důvěrou. Na rozdíl od klasických institucí si PAX musí důvěru budovat. Nicméně velká část bank je extrémně nedůvěryhodná a také tam lidé drží peníze. PAX nicméně přebírá slabiny starého systému a to je bohužel problém. Zde bude stále potřeba důvěra.
Co se týká samotného zlata, tak je ověřeno časem, to ano. Ale zároveň žijeme v bezprecedentní době informací a stále více a více lidí již chápe, že peníze a vlastně i hodnota zlata je založena na důvěře. Důvěře, že nějakou hodnotu má. A důvěra může časem zmizet. Je nepravděpodobné, že by se to stalo nějak rychle, ale ten potenciál tu je. Víceméně je to velmi podobné jako důvěra v peníze. Zlato budovalo svou hodnotu na tom, že má vlastnosti jako odolnost vůči korozi, snadno se dělí, je blyštivé a tak lahodí lidskému oku. Tyto vlastnosti už dnes ale nejsou potřeba. Dnes má zlato hodnotu, protože kolem něj je určitý narativ a důvěra, že hodnotu má a že se používá jako hedge proti nejistotě. Ale fakticky už ani tato důvěra nemá opodstatnění. Zlato není potřeba pro industriální sektor a klenotnictví samo o sobě není dost velké, aby jeho cenu ospravedlnilo. Podle mě se musíme smířit s tím, že existuje velký potenciál nejistoty v tom, jak bude svět vypadat za 10, 20, 50 let. Staré narativy padají a tvoří se nové a jedním z nich je Bitcoin a kryptoměny a ty jsou postaveny na rozumných základech. I proto bych daleko radši vlastnil Bitcoin než zlato.
Na závěr otázka k Tetheru (USDT). Vnímáš ho jako potenciální hrozbu? Peter Brand nedávno řekl, že USDT hodlují „přes noc“ jen blázni.
Tether má stejný problém jako PAX gold, jen je zvětšený o to, že Tether už byl usvědčen ze lži, kdy majitelé společnosti tvrdili, že USDT je kryto 1:1. A pak se ukázalo, že to tak není. Tether je jen dočasný nástroj. Zatím do určité míry funguje a tvoří obrovské riziko svou centralizací a silnou rolí. Budoucnost je podle mě DeFi a v tomto konkrétním porovnání pak DAI.
Kolaps Tetheru by mohl být ránou, která bude extrémně silná. Velká část komunity a traderů nechápe rozdíly mezi decentralizovanými projekty a centralizovanými. Jsou tu jen kvůli tomu, že chtějí vydělat peníze. A ti tvoří právě to riziko. Jejich finance v kryptosvětě mohou stát z velké části na Tetheru a jeho kolaps by následně oslabil důvěru v systém kryptoměn. Ale Tether byl vždy jen tokenem a nic víc. Jeho významná role v ekosystému kryptoměn bude snad v delším výhledu slábnout.
Kdo je Adam Kracík?
Kryptoměnám se na plno věnuji jako analytik a nezávislý žurnalista od roku 2017. Kryptoměny mají potenciál proměnit fungování celého, finančního světa a vytvořit novou, globální ekonomiku, kde bude moci každý obchodovat s každým a to s nižší potřebou důvěry a bez prostředníků. Kryptoměny mají také potenciál vytvořit novou verzi internetu, která bude kvalitativně odlišná od verze internetu, kterou známe nyní. Bude férovější, otevřenější a bude umožňovat snadný přesun hodnoty. Když je dostatek času, tak o kryptoměnách také přednáším a snažím se co nejvíce pomáhat nováčkům v prostoru.