Cardano patří mezi nejnadějněji rozjeté kryptoměnové projekty, ale občas se o něm hovoří méně, než by si zasloužilo. Rozhodli jsme se proto o této kryptoměně promluvit s Jaromírem Tesařem, člověkem, který patří mezi největší odborníky na Cardano na československé scéně.
Minulý měsíc se dost napsalo o tom, že Cardano prochází v rámci Roadmapy do nové fáze s názvem Shelley. Tuto fámu podpořil zřejmě neúmyslně ředitel IOHK a zakladatel Cardano Charles Hoskinson, který 17. dubna těsně před summitem v Miami tweetnul „duše Shelley je ven“. Nakonec se však ukázalo, že si na Shelley budeme muset ještě chvíli počkat. A aktuálně je Roadmap na oficiální stránce Cardanoroadmap.com nedostupná. V jaké fázi je tedy Shelley podle toho, co víš ty?
Charles tweetnul, že je venku formální specifikace motivačních incentiv v Shelley. Proti této specifikaci se bude testovat finální verze této vývojové fáze. Testování nějaký čas zabere, takže si na Shelley nejspíš ještě počkáme. V jedné AMA po summitu Charles žertoval, že letos se určitě dočkáme, jinak sní své boty. Tým nechce stanovit přesné datum vydání, ale prý je to na dobré cestě a dočkáme se brzy. Brzy může znamenat klidně týdny či měsíce. Tým IOHK nechce dodávat nehotový produkt, neboť pokud v něm bude nějaké hloupá chyba, bude těžké ji opravit a budeme s ní muset žít dlouhou dobu. Pokud se při vývoji narazí na nový problém, je potřeba se s ním vypořádat a řešení promyslet. V reálném světě je běžné, že se vydání nějakého dlouho očekávaného produktu posune. Uvědomte si, že dodat blockchain znamená vypořádat se s kryptografií, bezpečností, síťovými protokoly, uživatelskou přívětivostí, distribuovaným konsensem schopným běžet paralelně a dále je také potřeba dobře promyslet ekonomický model. V případě Cardana do toho patří ještě výpočetní vrstva a smart kontrakty. Tým k tomuhle všemu přistupuje jak nejlépe může. Studoval většinu všech současných projektů a poté dal dohromady největší mozky na světě, kteří byli ochotni spolupracovat a navrhnout jak to udělat co nejlépe. Proto vše formálně sepisují do vědeckých prací a ty dají na posouzení celému světu, nebo je prezentují na konferencích. Až poté přistoupí k implementaci, kterou testují a pokud nevyhovuje, tak se vše od znovu přepíše. Díky tomuto přístupu láká další vědce a mozky to týmu. Pracovat pro IOHK je prestižní záležitost. Nevím jak by to šlo udělat lépe než právě takhle. Když si budete zjišťovat s čím bojují ostatní týmy včetně Bitcoinu, tak je to právě složitost systému a nedostatek mozků, kteří by dokázali navrhnout spolehlivé řešení. Co se týče roadmapy, pracuje se na ní a má být venku během několika týdnů.
Mohl by ses pokusit srozumitelně popsat, co by vlastně přechod na Shelley znamenal? Z různých zdrojů jsem se dočetl, že s příchodem Shelley se můžeme těšit na zcela decentralizovaný blockchain, kterému se nemůže vyrovnat ani Bitcoin.
Přechodem na Shelley Cardano přejde na plně decentralizovanou síť. Znamená to, že na PoS konsensu se bude moci podílet každý kdo má zájem. Mělo by vzniknout 100 až 1000 poolů, ale žádný horní strop není stanoven. Protokol bude fungovat tak, že bude ekonomicky bránit vzniku velkých poolů a podporovat rozvoj těch menších. Všechny pooly by měly být zhruba stejné. Stakovat ADA může každý uživatel sítě a to bez rizika že o mince přijde kvůli podvodnému chování poolu. Navíc stakování neznamená že mince nemůžete používat. Mince nebudou nikterak zamknuty, aby je mohli uživatelé dle potřeby vždy použít. Pokud mince použijete, vaše odměna za stakování se zkrátka v pravý čas sníží. Bezpečnost protokolu tak mohou udržovat doslova všichni držitelé ADA bez nutnosti investovat třeba do minerů.
Bezpečnost Cardana je postavená na matematice a distribuci mincí. Dá se říci, že čím více budou mince distribuované, tím více bude protokol bezpečnější. Už nyní existuje 230 000 adres, které mají více jak 100 ADA. Více jak 100 000 ADA je na více jak 22 000 adresách. Časem se dá očekávat, že velryb s 10M až 100M ADA bude časem ubývat. Nyní jich je asi 200. Tým řešil, jestli je lepší bezpečnost a decentralizaci postavit ve fyzickém světě přes elektřinu, nebo ve virtuálním světě přes ADA. Druhá možnost jim přišla výhodnější. Je fér, aby protokol ovládl někdo, kdo bude mít přístup k elektřině zdarma? Je dobré, že se většinově těží hlavně tam, kde je elektřina levná? Na těchto místech nutně vznikají velké těžební haly. Když se bude proti kryptoměnám bojovat, je lehčí odstavit velkou těžební halu, nebo najít tisíce malých zařízení? PoW a konzumace energie rozhodně má své výhody třeba v zabezpečení bloku velkou prací, ale má to také určité nevýhody. Tým IOHK dospěl k tomu, že virtuálně se dá protokol decentralizovat a zabezpečit lépe.
Srovnání s Bitcoinem nemá smysl, neboť se oba systémy zásadně liší jak technicky, tak ve svém poslání a zaměření. Nevidím v těchto dvou projektech konkurenty. Spíše naopak. Bitcoin staví na obrovské bezpečnosti na úkor škálovatelnosti a PoW k tomuto účelu velice dobře funguje. Cardano se snaží dosáhnout stejné bezpečnosti přes matematiku a PoS, ale současně chce dobře škálovat a umožnit používání smart kontraktů v rámci první vrstvy. To vše chce zvládnout za k přírodě šetrnějších podmínek. V Shelley se dostaneme pouze na několik stovek TPS, což však v této fázi adopce celého krypta bohatě stačí. Škálování bude tým řešit až v dalších vývojových fázích. S přechodem na konsensus algoritmus Ouroboros se můžeme dostat na 5000 TPS díky shardingu. Na to si však pár let počkáme.
Charles rád říká, že Cardano bude až 20x více decentralizované díky většímu počtu poolů a možnosti pohodlně se podílet na konsensu v podstatě všem uživatelům. U Bitcoinu se decentralizace odvíjí od počtu poolů a jejich vlastníků, dále od lokality velkých těžebních hal. Jestli vše vyjde podle plánu, bude decentralizace Cardana skutečně vyšší než u Bitcoinu.
Vyšší hashrate nutně neznamená vyšší decentralizaci. Vyšší hashrate jen zabezpečí protokol vůči útokům pramenícím ze schopnosti disponovat vysokým podvodným hashratem. Otázka však je, kdo a kolik lidí disponuje tím současným hashratem a jak moc je právě tento hashrate decentralizovaný ať už z pohledu řízení, nebo z pohledu lokace.
Osobně jsem moc zvědavý, jak si v tomto ohledu povede Cardano s přístupem postaveným na vědeckém přístupu a matematice.
Asi nejžhavější novinkou u Cardano je projekt Atala, který si zmiňoval ve skupině Cardano [ADA] CZ/SK. Charles Hoskinson o něm hovořil pro Forbes. Chápu to správně, že Cardano vlastně vyvinulo technologii a uzavřelo partnerství o jejím používání s Etiopií, a tím pádem budou její občané navedení k používání technologie? Zmíním 15 milionů zemědělců, jež konkrétně zmínil Hoskinson jako příklad.
Atala je enterprise řešení, které má konkurovat projektům jako Hyperledger. Hodně lidí to nechce slyšet, ale Hyperledger, Corda a privátně používané Ethereum dobývá korporátní svět. Poslání Ataly je však trochu jiné. Primárně chce lidem vyřešit nějaký problém a současně jim nepřímo umožnit používat kryptoměny. Blockchain není databáze. Ne každá informace musí nutně být ve veřejném blockchainu. V podstatě to nyní ani není možné. Privátní blockchainy mají svůj smysl a určité výhody přinášejí. Distribuovaná data měnící se na základě konsensu mezi relevantními účastníky mají z pohledu bezpečnosti jinou kvalitu, než centralizovaná synchronizovaná databáze. Cílem Ataly je propojovat privátní a veřejné sítě, napojit stávající byznys nebo rovnou celé státy na veřejný blockchain. Veřejně má smysl hlídat jen to, co zajímá celou veřejnost.
Charles byl jeden z prvních lidí, který dělal pro lidi kurzy o Bitcoinu a už nějaký čas jezdí po celém světě. Ptá se politiků a byznysmenů v čem by jim mohl pomoc. Setkává se také s běžnými lidmi. Troufám si tvrdit, že má díky tomu velice dobrý přehled o tom jaká je adopce krypta. Adopce je podle jeho slov velmi špatná a běžní lidé v rozvojových zemích nemají o krypto valný zájem. Charles na to chce jít právě přes Atalu. Atala má vyřešit konkrétní reálné problémy lidí a poté jim umožnit napojit se na veřejný blockchain Cardana. Tím se adopce urychlí. Charles v jedné AMA řekl, že prodávat lidem zbytečné tokeny považuje za podvod. Chce lidem pomoc řešit problém a tak je ke kryptu přirozeně dostat. Etiopie bude nejspíš první země, kde se Atala nasadí pro 6M lidí. Vznikne tam nová národní měna v podobě tokenů na Atale. Součástí budou také identifikační karty.
Co se týče farmářů, stěžovali si na místní velkou míru korupce a velké poplatky pro prostředníky. Dále by ocenili lehčí propojení s koncovými kupci jejich produktů. Cardano prostřednictvím Ataly bude řešit právě tyto problémy a to ve spolupráci s vládou. Díky své modularitě to pro Atalu nebude problém.
Jsou ještě nějaké další novinky, které bychom měli v souvislosti s Cardano pozorně sledovat?
Co je pro vás novinka? Jestli chcete Cardano sledovat, doporučuji odebírat Charlesovo youtube kanál na kterém dělá AMA i několikrát do měsíce. Další dobrý zdroj informací je youtube kanál dobrovolníků Cardano Effect. Dále samozřejmě Twitter. V podstatě neznám více transparentní projekt.
Kde vidíš Cardano za 5 let? Máš nějakou konkrétní představu toho, jak bude fungovat, pokud by se vývojářům podařilo splnit vytyčené cíle?
Běžní lidé v Etiopii, ale také v Mongolsku a dalších zemích budou denně používat Atalu na lokální úrovni a využívat výhod globálního finančního světa přes veřejný blockchain. Používání bude velmi jednoduché a místo adres budeme používat lidsky srozumitelný textový řetězec, který si lidé sami vymyslí podobně jako email. Transakce se finalizují v rámci vteřin a soukromí bude vybalancováno tak, aby to vyhovovalo lidem i úřadům. Běžnou půjčku či pojištění budeme schopni realizovat přes smart kontrakt. Lidé si ho vyberou lehce jako třeba velikost textu v textovém editoru. Zapracuje se na tokenizaci a problémech spojených se síťovou identytou.
Naše čtenáře určitě zajímá i finanční potenciál investice do Cardano. Osobně mám z tohoto projektu dojem, že Cardano se spoléhá na to, že přijde s řešením, které se bude „prodávat samo“. No pravděpodobně jde spíše o dlouhodobější investici. Hoskinson však má nepochybně určitě vůči investorům závazek, že jim splatí jejich trpělivost a důvěru v projekt …
Charles sám říká, že volatilní měna těžko nahradí stabilní fiat a že si to uvědomil už dávno v době, kdy propagoval Bitcoin. ADA bude mít podobné využití jako třeba Bitcoin nebo Ethereum. Bude se používat na přenos hodnoty a transakční poplatky. Dále také na poplatky spojené s kontrakty. V jedné asijské zemi už fungují platební karty, které můžete používat na placení. Jestli z ADA bude uchovatel hodnoty nebo prostředek směny je ve hvězdách.
Cena mincí Bitcoinu je odrazem užitečnosti protokolu a počtu uživatelů. Stejné to bude u ADA. Cardano staví na užitečnosti a chce lidem umožnit vytvoření nových nezávislých finančních systémů či decentralizovaných bank. Charles doslova mluví o decentralizovaném finančním operačním systému. Navíc projekt záměrně cílí hlavně na země, které nevyužívají současný finanční sítě. Hodnota infrastrukturního protokolu je závislá na tom, kolik užitečného se na ní dá postavit a jak se bude využívat. Pokud se týmu podaří co slibuje, bude to na hodnotě ADA hodně cítit.
Další výhoda je, že díky stakování bude moci každý vydělávat nové mince díky držení ADA. Držením máte navíc právo rozhodovat o dalším vývoji projektu, který může představovat novou finanční revoluci. Jestli věříte, že decentralizace, otevřenost a necenzurovatelnost má jako koncept budoucnost, Cardano je po Bitcoinu další projekt, který tu s námi zůstane hodně dlouho. Bitcoinu hodně věřím jako uchovateli hodnoty, ale o dost méně co se týče užitečnosti v dalších oblastech. Zkrátka stavět nad Bitcoinem další vrstvy se ukazuje jako velmi nešikovné, neboť jediné co vidíme je v podstatě postavené na předání mince do zcela jiné sítě s mnohem menší bezpečností. Co se týče užitečnosti a použitelnosti na něco jiného než jen posílání hodnoty, věřím zkrátka více Cardanu, neboť vše důležité bude součástí první vrstvy. Každý den můžeme sledovat, že lidé rádi používají nejnovější technologie, pokud se jim to vyplatí. Blockchain jako technologie nebude v tomto žádnou výjimkou. Podívejte se jak rychle roste popularita prohlížeče Brave. Potřebujeme decentralizovanou měnu, ale současně také decentralizovaný internet, decentralizované informace a další služby, které dnes využíváme skrze tradiční finanční systém. Půjde tohle postavit nad Bitcoinem? Těžko. Stále používáme decentralizovaný Bitcoin nad centralizovanou infrastrukturou, takže vidím velký prostor pro nové myšlenky a projekty, které nás skutečné decentralizaci přiblíží.
Děkujeme za rozhovor.
Jaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.