Jmenuje se Kuba, avšak všichni kromě rodičů a manželky ho volají Kicom. Vyzpovídali jsme autora Bitcoinového kanálu, stále populárnější YouTube relace o kryptoměnách, která velmi rychle oslovila široké publikum sledovatelů díky kombinaci zajímavých faktů a úsměvnému zpracování.
Kicome, kdy tě poprvé napadlo, že by si začal dělat Bitcoinový kanál? Už jsi dělal někdy v minulosti něco podobného?
Musím říct, že mi ten nápad zrál v hlavě skoro rok. Sledoval jsem hodně zahraničních krypto-kanálů a přišlo mi, že na československé scéně je poněkud pusto. Pár kanálů jsem tu sice objevil, ale úplně mě neoslovovala forma a vlastně ani moc obsah, protože se hodně kryl s tím, co jsem sledoval na anglicky mluvících kanálech. Žádnou zkušenost s YouTube jsem neměl, ale audiovizuální tvorbě se věnuji od 15 let, takže jsem věděl, že to mi hodně pomůže do startu toho projektu. Od začátku jsem se chtěl odlišit hlavně technickým zpracováním, protože o své roli „moderátora“ jsem hlavně ze začátku hodně pochyboval. Myslím si ale, že pomalu si hledám svou „polohu“, ve které se cítím dobře já i moji diváci.
Svůj projekt si spustil přibližně v době, kdy se Bitcoin začal odrážet od svého dna. Dá se tedy říci, že si mu přinesl štěstí. Myslíš si, že míříme k novému ATH?
No, štěstí to bylo spíš pro mě. Sám jsem nevěděl, jestli se nezřítíme třeba ještě níž, ale chtěl jsem taky, aby komunita věděla, že v tom nejsou sami. Že se najde i další blázen HODLer, který je v tom s nimi a který dokonce v tom nejhorším čase spouští kryptoměnový projekt. Vyplatilo se to, protože od té doby Bitcoinovej kanál roste a samozřejmě se trochu veze s cenou Bitcoinu. Nové ATH podle mě uvidíme do konce tohoto roku, mluvím o tom i v posledním videu, které vyšlo teď v úterý:
A co altcoiny? Líbí se mi, že držíš Cardano a Ethereum. Jak to s nimi vidíš? Stále více se píše o tom, že altcoiny mají to nejlepší (prý) již za sebou, ačkoli, když se na to podívám z vyšší perspektivy, mam dojem, že jsou jen na začátku …
Souhlasím s tebou. Altcoin season přijde. Jediná otázka je kdy…alespoň podle mě. Pokud se budeme bavit výhradně o ceně, tak myslím, že tento rok bude hodně patřit Bitcoinu – alespoň do doby jeho nového ATH. Nemyslím si ale, že by to měly altcoiny spočítané. Ani náhodou. Zaprvé, instituce teď sice půjdou primárně do Bitcoinu, ale i ti velcí hráči se v tom prostoru kryptoměn budou chtít alespoň trochu diverzifikovat – třeba jen spekulativně. Takže absolutně nemám strach o high-cap coins typu Ethereum, Litecoin,…v podstatě cokoliv v první řekněme dvacítce. I mnohými nesnášený Ripple podle mě půjde zpátky na své ATH. zřejmě i Bitcoin Cash – pozor, to jsou projekty, které určitě nepatří mezi mé oblíbené (právě naopak), přesto si myslím, že u obou uvidíme třeba do 2 let nová ATH – alespoň vůči dolaru. Jen nechápu, co dělá v TOP10 Bitcoin SV – ten za dva roky snad ani nebude existovat.
Navíc mi přijde, že komunita podceňuje jeden důležitý fakt. Až přijde nová retailová mánie, tak běžným lidem bude prostě vadit, že si nemůžou koupit celý Bitcoin, protože bude stát třeba už půl milionu korun. Možná to někomu přijde jako slabý argument, ale já bych tuhle skutečnost nepodceňoval. Sám jsem tak uvažoval taky – moje první nákupy byl Litecoin a Ethereum, protože mi Bitcoin prostě už přišel drahej. Nakonec poletí nahoru vše, co bude na Coinbase, protože tam povede první cesta nových investorů. A ti si řeknou: „Hmm, co když Litecoin taky jednou bude stát to, co Bitcoin“. V té době retailové mánie taky zřejmě uslyšíme dost „hejtů“ na Bitcoin, protože Lightning Network podle mě ještě nebude plně použitelná (resp. nasazená burzami) a poplatky nám zase poletí vzhůru do oblak. To neříkám proto, že bych to Bitcoinu přál, jen si myslím, že je to nevyhnutelná situace a bude to další argument pro altcoiny.
Navíc, jak říká můj kamarád Olda, lidi milují gamble. Je podle mě naivní si myslet, že další vlna retailu nebude gamblit s low-cap coins.
Přiznám se, že jako první mě na tvých videích zaujalo jejich grafické zpracování. Ty se touto prací živíš, je to tak? Můžeš o tom prozradit více?
Uf, to je na dlouhé povídání. Pokusím se to co nejvíc zkrátit, ale rád bych, aby čtenáři měli i nějaký kontext. Jak už jsem zmínil, nějaké formě audiovizuální tvorby se věnuju od 15 let, kdy mi táta v roce 2000 koupil digitální kameru. Já chtěl tenkrát digitální foťák, ale on to tenkrát vyhodnotil jako příliš jednoúčelové zařízení…ukázalo se to jako velmi dobré rozhodnutí, podobně jako když mi kdysi nechtěl koupit SEGU Megadrive s ježkem Sonicem (na kterého jsem denně koukal ve výloze) a místo toho se domů koupilo PCčko.
Tím pádem jsem celé léto natáčel všemožné blbosti, nahrával to do počítače, stříhal, přidával efekty, hudbu. Přišlo mi to fascinující – že můžeš z ničeho vyrobit „něco“. Mojí tetě se v tom létě vdávala kamarádka a sháněli kameramana – nebyla to pro ně žádná priorita a tak jí nevadilo, že tu svatbu natočí 15-letej kluk, co nikdy žádnou netočil. Udělal jsem tím výsledkem asi dojem, protože v té době málokdo tyhle věci vůbec stříhal. Svatební kameramani často předávali prostě hrubý záznam na VHS kazetě. Já to prohnal přes počítač, dal jsem tam hudbu, efekty…pro lidi to tenkrát bylo jak zjevení, protože měli pocit, že takové věci se dělají jen v televizi. Ani nevím, jak se to pak přesně stalo, ale od té doby jsem každé léto natáčel víc a víc svateb. Bral jsem to jako brigádu – navíc velmi dobře placenou. Vydělal jsem si za jednu tolik, co moji vrstevníci za 2 týdny na brigádě v pekárně.
Dělal jsem to pak i během výšky, navíc jsem k tomu přidal i maturitní plesy a různá komerční videa. Mezitím jsem objevil stránku VideoCopilot.net, kde týpek učil vizuální efekty a motion design. Jmenuje se Andrew Kramer a zdejším čtenářům bych ho asi mohl přiblížit jako Andrease Antonopouluse ale v odvětví vizuálního designu. Hltal jsem tenkrát každý jeho tutorial – on ty svoje videa vydával na svém webu. Bylo to totiž době, kdy YouTube teprve začínal. Strašně mě ta oblast bavila, ale neměl jsem pro ni moc velké využití.
Po vysoké škole jsem byl krátce zaměstnaný v Brněnské IT společnosti, která podnikala v oblasti síťové bezpečnosti. Vyhráli jsme tenkrát soutěž CzechInvestu a tak mě poslali na 2 měsíce do Silicon Valley. To byla obrovská zkušenost – pochopil jsem tam, jak funguje Venture Capital, co jsou to Business Angels, jak tam fungují akcelerátory pro firmy… proto mě taky nadchly ICOs jako forma fundingu a myslím, že ještě neřekly poslední slovo i přes ten přepálený hype v roce 2017.
Po návratu ze Spojených států se ve firmě trochu změnila situace a já dal výpověď. Chtěl jsem i zkusit něco budovat sám. Zaměstnanecký poměr nebyl nic pro mě. Když o tom teď přemýšlím, zaměstnaný jsem byl v životě dohromady 13 měsíců – z toho 5 měsíců na studentské stáži v IBM.
Vrátil jsem se k natáčení – tentokrát jsem si ale řekl, že už to nebude jen brigáda, že z toho zkusím vybudovat regulérní podnikání. Pokračoval jsem v natáčení svateb, plesů, ale to mě pomalu přestávalo bavit – nenaplňovalo mě to. Snažil jsem se získávat spíš zakázky od firem.
Velice brzo jsem ale objevil stránku VideoHive.net, která patří do rodiny „digitálních tržišť“ australské společnosti Envato. Prodávají se tam templaty – grafické šablony – konkrétně pro software Adobe After Effects. Napřed jsem je tam kupoval a používal ve svých video-projektech a pak jsem si řekl, že nějakou zkusím vyrobit, že mě snad Andrew Kramer z VideoCopilota něco naučil. Myšlenka, že by z toho mohl být pasivní příjem, se mi dost zamlouvala. Původní představa byla, že by mi to mohlo každý měsíc pokrýt sociální a zdravotní pojištění. První projekt mi zamítli, druhý se prodal párkrát, třetí už ale začal pomalu malý příjem generovat. Můj pátý projekt byl nakonec ten rok 4. nejprodávanější na VideoHivu. Do dnešního dne jsem na něj prodal přes 2000 licencí (link).
To byl ten okamžik, kdy jsem si řekl OK, tohle mě uživí. Pomalu jsem úplně opustil natáčení a tvořil templaty pro VideoHive. Navíc se přes něj začali ozývat i klienti z celého světa, kteří chtěli explainer (vysvětlovací video) na míru. Pracoval jsem tak na zakázkách, které šly do USA, Kanady ale třeba i Malajsie. Myslím si, že to je i jeden z důvodů, proč si uvědomuji, jakou obrovskou moc má Internet. A to co udělal Internet pro informaci teď udělá Bitcoin (a jiné krypto) pro peníze. Ale to už tady asi všichni slyšeli stokrát…
Teď jsem v situaci, že VideoHive už pomalu opouštím. Pro mě už to má za sebou ten peak – přichází tam hodně konkurence z východu (Indie, Pakistán) – jede se kvantita. A na druhé straně vznikají zase malé týmy, které vytvářejí naopak obrovskou kvalitu. Ani kvantitě ani kvalitě už nejsem schopen konkurovat. Poslední rok a půl už beru jen zakázky. Výhoda ale je, že i když pro VideoHive už neprodukuji, tak pasivní příjem mi odtamtud stále chodí (zatím) a to mi dává jistou svobodu rozjet nové věci. Na počet prodejů se tam mezi autory pořád držím na 125. místě. Vzhledem k tomu, že jich tam je dnes už přes 10 000 to považuji za pěkný „dojezd“ 😉
Na celou moji tvorbu můžou čtenáři kouknout tady.
Uf, tos nečekal takovou dlouhou odpověď, co? Ani já ne 😃
Velmi se mi líbí, že dokážeš videa zpracovat způsobem, při kterém dbáš na odbornost, ale zároveň jsou i vtipné, což je v případě kryptoměn velké umění. Pomáháš si i různými krátkými vtipnými videi. Hledáš je průběžně během tvorby daného dílu, nebo máš doma sbírku, kterou si nějakým způsobem kategorizovat a potom z ní čerpal?
Díky za milá slova. Žádnou takovou sbírku nebo knihovnu nemám. Hledám ty videjka na YouTube a je to zřejmě nejzábavnější část práce na každém videu. Já celou tu kulturu internetových memů a fail videí miluju, akorát teď když na ně koukám, tak můžu konečně manželce říct, že je to práce. Dřív jsem pro to výmluvu neměl 😊
Obvykle o nich dopředu nepřemýšlím. Natočím video a ve střižně si pak říkám: „Hmm, tady říkám „crash“, tak copak tam vrazím?“ Sem tam si i vzpomenu, že jsem viděl něco, co by se tam skvěle hodilo. YouTube je super v tom, že stačí zadat 3-4 klíčová slova a to video na vás hned vyskočí.
Nejvíc mě pobavilo video, které si použil na konci #5 části „Co je Bitcoin? A jak funguje Blockchain?“. Ukázal jsi nám záběry z roku 1984, na kterých se nějaký geek snaží vysvětlit televizním divákům, jak funguje internet. Řekl jsem si, že toto video určitě použiji, když se budu nejblíže na pivu snažit vysvětlit kamarádovi, že kryptoměny jsou stále jen na začátku své cesty. Máš ještě v talonu nějaké podobné záběry?
(Klidně se podívejte i celé video, ale zmiňovaný moment je v čase 17:04)
Podobné záběry se určitě zase někdy objeví. Já hodně čerpám témata i na základě přednášek Andrease Antonopouluse, který má neskutečný dar najít v historii perfektní příměry k současné situaci v kryptoměnách. Já se pak jen snažím najít, jestli k těm jeho příměrům existují i nějaké záběry. Obvykle se dá vždycky něco najít, protože na YouTube jsou dnes miliardy hodin video záznamů. Sem tam se dá i ulovit takový špek, jako jsou ti dva geekové s tehdejším internetem.
Když mluvíme o tom pivu, ty ho zmiňuješ ve videích poměrně často (úsměv). Už se ti podařilo někdy zaplatit za pivo kryptoměnami?
Upřímně řečeno ne. Je to trochu ostuda, já vím, ale celý rok 2018 jsem měl všechno ve ztrátě. Byla to situace, kdy by byla pro mě ekonomicky hloupost kryptoměny utrácet. I teď bych to udělal spíš „z hecu“, protože pro mě jako pro HODLera je prostě výhodnější zbavovat se těch horších peněz – FIATu.
Bitcoinový kanál má již přes 1700 odběratelů. Si spokojený s tímto číslem po prvních 22 videích, které si stihl zveřejnit od 21. února 2018?
Jo, naprosto. Myslím, že kanál roste spíš trochu rychleji, než jsem si myslel, takže já jsem velmi spokojen.
Kde by si chtěl vidět Bitconový kanál tak za rok? Nechtěl by si dělat videa vícekrát do týdne?
Vsadil jsem se s kamarádem o flašku, že do 1. 7. 2020 bude mít kanál 10 000 odběratelů. Myslím si, že je to realistické přání. Hodně to samozřejmě záleží i na ceně Bitcoinu, nicméně tam to vidím tak, že „trend is your friend“, takže myslím, že mě v tom nenechá. Co se týče více videí týdně, tak všem kteří rozhovor dočetli až sem, prozradím, že na září chystám ještě druhý formát, takže bych se rád dostal na dvě videa týdně. Do září to nechávám ještě dozrát v hlavě, takže o tom teď nic víc neprozradím.
Kicome, děkuji, že jsi odpověděl na otázky kryptonovinek. Přeji ti, aby byl Bitcoinovový kanál nadále takový zábavný a poučný jako dosud. Věřím, že témat na zpracování máš ještě obrovské množství …
Já děkuji, Martine. A ano, témat je spousta a navíc neustále přibývají. Přeji i tobě hodně úspěchů s kryptonovinkami. Ať se daří!
Pokud se vám líbí naše články sledujte nás na Facebooku.