Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová během svého projevu na summitu Bank for International Settlements Innovation Summit uvedla, že Rusové k obcházení západních sankcí využívají kryptoměny.
Christine Lagardeová konkrétně konstatovala, že „objemy rublů mířících do stablecoinů a kryptoměn jsou v současnosti na možná nejvyšší úrovni, jakou jsme kdy viděli od roku 2021.“
Šéfka ECB přitom neukázala v souvislosti se sankcemi přímo na ruskou vládu, ale spíše naznačila, že kryptoměny využívají při jejich obcházení zejména ruští jednotlivci a firmy. ,,Určitě se používají jako způsob, jak obejít sankce,“ prohlásila přesvědčeně a pokračovala:
,,Jsou kryptoměny hrozbou? Ano. Byly hrozbou v minulosti? Ano, protože když se podíváte na množství pochybných transakcí, které se uskutečňují, na množství plateb spojených s trestnou činností, tak tam často najdete zapojená kryptoaktiva.“
Čísla říkají něco úplně jiného
Prohlášení Lagardeové jsou však ve výrazném rozporu s daty odborníků. Analytická platforma Keiko upozorňuje, že objem obchodování rublu vůči USDT (největší stablecoin) klesl o 86% z maxima dosaženého 7. března (38 milionů dolarů) na méně než 5 milionů dolarů k 22. březnu. Z těchto údajů je zřejmé, že aktuální objemy obchodování vůči ruskému rublu jsou na velmi podobných hodnotách, jako byly před uvalením sankcí na Rusko.
Kromě toho jsou tyto objemy naprosto zanedbatelné s celkovými objemy obchodování kryptoměn, protože pouze denní objemy obchodování Bitcoinu se tradičně pohybují na škále od 20 do 40 miliard dolarů.
Podle bitcoinera Alexe Gladsteina, který je hlavním strategickým ředitelem Nadace pro lidská práva (Human Rights Foundation), by se vlády namísto tématu obcházení sankcí pomocí kryptoměn, která je absurdně zveličená, měly více soustředit na to, jak kryptoměny mohou pomoci respektive pomáhají Ukrajině .
,,Jak se dostanete ke svému ukrajinskému bankovnímu účtu v Polsku? Hodně štěstí,” uvedl řečnickou otázkou příklad problémů, které přináší tradiční fiatový svět. Při držení decentralizovaných kryptoměn na vlastních peněženkách s privátními klíči by měli Ukrajinci nepřetržitý přístup ke svým financím bez ohledu na to, kde se nacházejí. Tedy i poté, co narychlo utekli ze své země.
Zdroj:cointelegraph.com