I nejnovější zprávy naznačují, že s ruským zákazem kryptoměn to není tak vážné, jak se zprvu zdálo. Zatímco Ruská centrální banka by toto nařízení ráda prosadila, stále více politiků volá spíše po přísné regulaci kryptoměn, ba dokonce jejich využití ve prospěch ruské ekonomiky.
Nejnověji se k tomuto tématu vyjádřil ruský ministr financí Anton Sulianov, který včera dokonce navrhl legalizaci obchodování s kryptoměnami prostřednictvím ruských bank. Informovaly o tom noviny Kommersant s odvoláním na dopis, který poslal ve středu premiéru Mikhaulu Mišustinovi.
O jiném názoru ruského ministerstva financí, jak přistupovat ke kryptoměnám, jsme vás informovali už minulý týden. Prezentoval ho kolega Sulianova Ivan Chebeskov, který také lobboval ve prospěch regulace kryptoměn namísto jejich zákazu.
Ministerstvu financí zahrál v této věci do karet i samotný prezident Vladimír Putin, který se vyjádřil ve smyslu, že v těžbě Bitcoinu má jejich země určité benefity.
,,Rusko má konkurenční výhody v tomto sektoru a to zejména díky tomu, že má přebytek elektřiny a dobře vyškolený personál v této oblasti,“ prohlásil během minulý videokonference ruské vlády. Putin přitom centrální bance vzkázal, aby našla v této věci s ostatními společnou řeč.
Ministerstvo financí a Ruská centrální banka se shodují v jedné věci – ani jeden z těchto orgánů nesouhlasí s tím, aby byly kryptoměny v Rusku zákonným platidlem. Pokud se tedy půjde střídmější cestou jejich regulací, půjde jen o legalizaci možnosti jejich koupě, držení a prodeje.
Kryptoměny by nabízely banky
Suliany má představu, že kryptoměny by nebyly rusem zprostředkovány přes tradiční kryptoburzy, ale přímo přes banky, které by měly pod kontrolou. Ty by mohly požádat o licenci na tento druh podnikání. Ostatní kryptoplatformy bez takové licence by nabídkou kryptoměn v rámci ruské federace páchaly trestný čin.
Celý proces by měl být realizovatelný pouze pod podmínkou přísného dohledu nad ruskými investory. Ruská centrální banka a Rosfinmonitoring, což je ruská agentura pro boj proti praní špinavých peněz, musí mít přístup ke všem informacím o transakcích s kryptoměnami, aby měli dokonalý dohled nad tím, jak Rusové se svými kryptoměnami nakládají.
Rusové prý vlastní 12% kapitalizace kryptoměn
Takový přístup k regulaci by postavil digitální aktiva na stejnou úroveň s účty určenými pro držení drahých kovů a jinými regulovanými investičními nástroji, které vyžadují dodržování pravidel KYC a AML.
Tisková agentura TASS před pár dny informovala, že podle vládních odhadů vlastní Rusové kryptoměny v hodnotě až 214 miliard dolarů, což tvoří kolem 12 % celkové tržní kapitalizace všech digitálních aktiv. Suliany k tomu dodal, že po prosazení navržených operací bude nutné tyto kryptoměny “legalizovat“.
Licence i pro těžaře BTC
Ministr financí zároveň uvedl, že licence chtějí udělovat i těžařům Bitcoinu – ať jde o domácí těžaře, nebo ty, kteří přišli do Ruska ze zahraničí. Včera jsme psali, že v ruské oblasti Irkutsko stoupla loni kvůli těžbě BTC spotřeba energie až čtyřnásobně – může za to zejména příchod čínských těžařů po květnovém prosazení zákazu těžby kryptoměn v nejlidnatější zemi světa.
Suliany věří, že kombinací těchto regulací dokáží přinést do státního rozpočtu až kolem 180 miliard rublů, tedy přes 2 miliardy dolarů.
Zdroj:finance.yahoo.com,cointelegraph.com