Když Čína v květnu 2021 zakázala těžbu kryptoměn, množství čínských těžařů Bitcoinu se v relativně krátké době přesunulo do Ruska. Bitcoinový hashrate této velmoci se následně zařadil podle studie Cambridge University hned na třetí místo za USA a Kazachstán. Pro některé ruské oblasti však rozmach bitcoinových těžařů představuje vážný energetický problém.
Nejdominantnějším regionem pokud jde o těžbu Bitcoinu v Rusku je federální region Irkutská oblast. Podle všeho značná část čínských těžařů zakotvila právě v této oblasti, což v roce 2021 způsobilo čtyřnásobný nárůst spotřeby energie v tomto regionu. Informovala o tom tisková agentura TASS, která se odkazuje na vyjádření Jevegnije Vachkanova, vedoucího technologie a vývoje místní energetické firmy Irkutsk Electric Networks.
Vechkanov uvedl, že růst zájmu o těžbu Bitcoinu v této oblasti byl kombinací celkového růstu ceny BTC, levné energie ale především toho, že do oblasti přijeli čínští těžaři. ,,Tyto faktory zhoršily situaci a způsobily čtyřnásobné zvýšení spotřeby energie ve srovnání s rokem 2020,” upozornil.
Bitcoin se těží i v boudách pro psy
Vechkanov následně uvedl i několik kuriózních případů. Tvrdí, že místní lidé houfně instalují zařízení pro těžbu kryptoměn nejen v průmyslových halách, ale také ve svých domácnostech či dokonce v chatách.
Těžební hardware však našli i v boudách pro psy. ,,Smějte se, jak jen chcete, ale těžba produkuje teplo a psům je díky tomu teplo. Přináší to dvojí výhody,” komentoval tento úsměvný fakt vedoucí odboru kriminálního vyšetřování hlavního ředitelství ruského ministerstva vnitra Andrej Žbanov.
Generální ředitel Baikal Energy Company zase zmínil, že v lednu 2022 přistálo v této oblasti sedm dalších letadel Boeing 737, která byla plně naložena zařízeními pro těžbu kryptoměn. Všechny přiletěly z Číny.
Půjdou cestou úpravy tarifů?
Irkutské úřady informovaly o zvýšené spotřebě energie již v říjnu 2021. V reakci na to ruské ministerstvo energetiky zvýšilo úsilí v iniciativě připravit regulační rámec, který odliší tarify pro spotřebu energie podle typu jejího využití. Jinak řečeno těžaři BTC si pravděpodobně v budoucnosti (pokud se těžba Bitcoinu mezitím v Rusku nezakáže) zaplatí více, než běžní spotřebitelé.
Zákaz nebo regulace?
Téma potenciálního zákazu kryptoměn včetně jejich těžby je v Rusku horké od momentu, co takový krok navrhla ruská centrální banka ve spolupráci s FSB (bývalá KGB). Ministerstvo financí však navrhuje kryptoměny raději přísně regulovat a prezident Vladimír Putin minulý týden prohlásil, že Rusko má v oblasti těžby Bitcoinu „konkurenční výhodu“, čímž naznačil, že se nechce této příležitosti vzdát. Na základě těchto informací je proto nadále nejpravděpodobnějším scénářem regulace a to nejen v oblasti obchodování a vlastnění kryptoměn, ale i jejich těžby.
Zdroj:cointelegraph.com