Není pochyb o tom, že téma spotřeby energie Bitcoinu se v poslední době řeší více než kdy dřív. Po oznámení založení Rady pro těžbu Bitcoinu panovaly určité obavy ze snahy o přílišnou decentralizaci těžebních procesů.
K tématu těžby BTC se nyní vyjádřil také 29letý krypto miliardář Sam Bankman-Fried, který věří, že pro těžaře kryptoměn by mělo být poměrně snadné uchýlit se k zelené energii a získávat tak nové mince mnohem šetrnějším způsobem.
Kritika spotřeby energie Bitcoinu
Jedním z velkých argumentů proti Bitcoinu se stal fakt, že těžba Bitcoinu škodí životnímu prostředí. Pro zvýraznění závažnosti těchto myšlenek se udávají srovnání, že tato těžba spotřebovává více energie než země jako je Argentina nebo Island a že uhlíková stopa způsobená těžbou Bitcoinu je srovnatelná s uhlíkovou stopou, kterou vyprodukuje v Nevadě ležící Las Vegas.
Tuto kritiku přiživují i někteří představitelé velkých institucí. Nejvýraznějším hlasem se stal Elon Musk, který uvedl, že jeho společnost Tesla nebude přijímat žádné další platby Bitcoinem za zboží a služby, dokud těžaři nebudou schopni snížit produkci svých emisí.
Dalším kritikem je kanadský podnikatel, autor a politik Kevin O’Leary, proslavený jako „Shark Tank“, který říká, že už nebude kupovat Bitcoin vytěžený v Číně vzhledem k tomu, že země stále využívá uhlí k provozování svých těžebních společností. To se však v posledních dnech rapidně mění, jak Čína uzavírá veškeré těžební stanice na svém území.
Snadný přechod těžařů na zelenou energii
Sice tedy panuje názor, že těžba Bitcoinu neslouží důležitému ekologickému účelu, ale podle Bankmana-Frieda se to všechno může snadno změnit. Těžba prý může převedena na čistší energetické procesy, aniž by to jakkoli poškodilo průmysl. V nedávném rozhovoru Bankman uvedl, že těžaři musí začít brát problémy spojené s těžbou mincí vážně. Dále komentoval:
„Pro Bitcoin není vůbec rozumné, aby ho jeho držitelé odsuzovaly jako jakousi formu honu na čarodějnice, aby nastolili otázku ohledně tohoto tématu, protože právě kvůli těžbě Bitcoinu dochází k značnému využití energie. To se popravdě nedá zmírnit zadarmo, ale není to ani tak drahé. Je to něco, co by průmysl mohl zaplatit, aniž by ho to nějak skutečně zpomalilo.„
Bankman také navrhnul způsob, jak by se dalo postupovat. Jedním z jeho doporučených řešení je, aby těžaři Bitcoinu využívali uhlíkové kompenzace ke snížení poškození atmosféry. V každém případě věří, že zelená energie je relativně levnou alternativou k fosilním palivům, kterou může mnoho obchodníků a těžařů implementovat bez větších potíží.
Během rozhovoru také mluvil o svých plánech na zalistování jeho známé FTX burzy na akciové trhy. Také řekl, že byl kvůli tomu osloven několika SPAC společnostmi (Special Purpose Acquisition Company).
Pokud by k tomu došlo, jeho společnost by se stala přímou konkurencí Coinbase, která se před dvěma měsíci stala první kryptoburzou, která byla kdy veřejně obchodována na Nasdaq. Tento krok tehdy způsobil, že cena Bitcoinu prudce vzrostla, přičemž digitální aktivum dosáhlo vrcholu zhruba $64 000.
Datum zatím není stanoveno
Bankman-Fried prozradil, že v tuto chvíli neexistují žádné konkrétní plány na zveřejnění jeho firmy, ačkoli je této myšlence otevřen. Nakonec uzavřel:
„Pokud bychom se chtěli stát veřejnou společností prostřednictvím SPAC, nemyslím si, že zjištění SPAC by bylo limitujícím faktorem.“
Zdroj: livebitcoinnews.com