Eric Balchunas, ETF analytik v agentuře Bloomberg, tvrdí, že americké ETF na Solana (SOL) mají za současné administrativy téměř nulovou šanci na schválení. Regulátor totiž údajně zamítl podání potřebné k jejich schválení.
„Schválení (Solana ETF) je jako sněhová koule v pekle, pokud nedojde ke změně vedení,“ řekl Balchunas na X.
Nice flow chart showing how the Solana ETF filings never made it past Step 2 (the SEC failed to ack them) = DOA. So the exchanges withdrew 19b-4s altho the issuers' S-1s are still active. A snowball's chance in hell of approval unless there's change in leadership via @JSeyff pic.twitter.com/e8BNKT33KH
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) August 20, 2024
Toto jeho tvrzení přichází krátce poté, co se 16. srpna objevily zprávy, že burza CBOE odstranila ze své webové stránky formulář 19b-4 pro dvě spotové Solana ETF.
Důvod zamítnutí
Někteří členové kryptoměnové komunity tak spekulují, že americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) zamítla podání dříve, než mohly být oficiálně zváženy. Důvodem mají být zejména obavy regulátora ohledně klasifikace Solana jako cenného papíru.
„Existuje téměř nulová šance na schválení Solana ETF v roce 2024, a pokud vyhraje Harrisová, pravděpodobně téměř nulová šance i v roce 2025. Jediná naděje podle mého názoru je, pokud vyhraje Trump,“ řekl Balchunas.
Nate Geraci, prezident ETFStore, také uvedl na sociální síti X (Twitter), že Solana ETF se pod současnou administrativou tak brzy schválení nedočkají.
Yes…
Solana ETF not happening anytime soon under current administration. https://t.co/z18gRIFzEr pic.twitter.com/zSL5PMjDC6
— Nate Geraci (@NateGeraci) August 17, 2024
Geraci již dříve tvrdil, že schválení Solana ETF by záviselo na tom, zda bude Solana klasifikována jako komodita nebo cenné papír.
Rozhodující faktor
Matthew Sigel, vedoucí výzkumu digitálních aktiv ve společnosti VanEck, však uvádí, že klíčovým faktorem v případě Solana ETF by mohl být případ proti podvodné kryptoměnové společnosti z roku 2018.
Ve příspěvku na X-ku se Sigel odkazoval na případ americké Komise pro komoditní futures (CFTC) proti My Big Coin Pay z roku 2018, ve kterém obžalovaní tvrdili, že token My Big Coin (MBC) není komoditou kvůli absenci termínovaných kontraktů, které by na něj odkazovaly.
Digging deeper into commodity classification:
Courts have drawn parallels between natural gas and digital tokens. For natural gas, it doesn’t matter if the gas is delivered to different hubs like Henry Hub in Louisiana or elsewhere: if futures contracts exist for one, all types… https://t.co/DKV8I0hcU9— matthew sigel, recovering CFA (@matthew_sigel) August 20, 2024
Soudce však tento argument zamítl s tím, že My Big Coin je virtuální měna stejným způsobem jako Bitcoin (BTC). To bylo pro CFTC dostatečné k tomu, aby tvrdila, že MBC je komodita, což jí umožnilo v případě pokračovat.
Zakladatel My Big Coin Pay byl v roce 2022 uznán vinným federální porotou a později odsouzen na 100 měsíců vězení. Zároveň musel zaplatit 7,6 milionu USD obětem jeho podvodu.
Top burzy
Zdroj: cointelegraph.com