Žaloba Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) vůči YouTuberovi Ianu Balinovi za vydání ICO kryptoměny Sparkster (SPRK) v roce 2018 jako neregistrovaného cenného papíru sice není sama o sobě ničím, co bychom předtím už nezažili, ale v něčem je přece jen jiná – poprvé totiž přímo naznačuje, že SEC považuje kryptoměnu Ethereum (ETH) za cenný papír fungující v rámci jurisdikce Spojených států amerických.
SEC již delší dobu řeší několik sporných ICO, které vznikly v předchozích letech na blockchainu Ethereum, ale v žalobě vůči Balinovi poprvé použila formulaci, která naznačuje, že Ethereum je kryptoměnou převážně fungující v USA, což znamená, že spadá pod její regulační dohled.
Konkrétně jde o text v 69. odstavci žaloby vůči Balinovi, ve kterém SEC uvádí, že „má právo žalovat Balinu nejen proto, že jeho případ se týká transakcí uskutečněných ve Spojených státech, ale i proto, že v podstatě celá síť Ethereum spadá pod kompetenci vlády USA.”
2/2
Rather than take on a simple case, the SEC is trying to use this to set precedent claiming that ALL OF CRYPTO is under SEC's jurisdiction.
This is an absolutely unacceptable overstep that will have to be pushed back against aggressively.
— Adam Cochran (adamscochran.eth) (@adamscochran) September 19, 2022
Téměř 50% Ethereum nodů je v USA
SEC následně vysvětluje, že ETH zaslané Balinovi byly ověřeny sítí uzlů na blockchainu Ethereum, které jsou v USA hustší než v kterékoli jiné zemi. ,,V důsledku toho se tyto transakce uskutečnily ve Spojených státech.”
Americká komise tím naznačuje, že velká část Ethereum nodů je provozována právě v USA – podle dat Etherscan je to v současnosti 45,85 % všech nodů. Druhé v pořadí je Německo, kde se jich nachází kolem 19 % uzlů.
,,Je to výrok, který umožňuje SEC charakterizovat podnikání na blockchainu Ethereum jako podnikání na americké burze cenných papírů,” komentoval konstatování SEC profesor práva Brian Fyre z University of Kentucky. ,,Z regulačního hlediska je to pro ně výhodné. Dělá to věci pro SEC mnohem jednoduššími.”
Portál DeCrypt upozorňuje, že pokud by se SEC podařilo klasifikovat aktivitu na Ethereum jako aktivitu podobnou aktivitě na americké burze cenných papírů, v podstatě by to znamenalo, že SEC si nárokuje jurisdikci nad všemi aktivitami na této zdánlivě decentralizované kryptoměně.
Holy crap! SEC trying to claim jurisdiction over all #ethereum transactions since about 45% of the nodes are in the USA. Thus all transactions globally should be considered of US origin! YIKES!!! Scary precedent.
— Lark Davis (@TheCryptoLark) September 19, 2022
Nemá právní váhu, jenže…
Fyre upozornil, že text v žalobě zatím nemá žádnou právní váhu a je nepravděpodobné, že by soudce Balinova případu toto jedno konstatování ze žaloby řešil detailněji. Neznamená to však, že nemá žádný význam směrem do budoucnosti. ,,Myslím si, že se (SEC) možná snaží dostat svou vizi toho, co je Ethereum a jak funguje, do soudního ekosystému. (Jak by tvrdili) celá tato finanční aktivita spadá do rámce věcí, které regulujeme, a proto to chceme regulovat celé.“
,,Je to poprvé co jsem viděl, jak SEC skutečně vysvětluje, jak chápe fungování ekosystému Ethereum a proč si myslí, že spadá do rozsahu toho, co SEC reguluje,“ doplnil.
Tyto zprávy přicházejí jen pár dní od merge Ethereum, tedy přechodu ETH na Proof of stake konsensus. Jen pár hodin poté, co se stala tato významná událost šéf SEC Gary Gensler nepřímo naznačil, že všechny kryptoměny, které používají staking, by měly být považovány za cenné papíry. Při kombinaci těchto novinek se opravdu zdá, že SEC má na Ethereum zálusk.
,,(Text ze žaloby) se zdá být zcela v souladu s tím, co Gensler tvrdil ve svém prohlášení… že SEC to vše považuje za cenné papíry a proto bude přijímat regulační rozhodnutí ve vztahu k celému ekosystému,“ dodal Fury.
Zdroj:decrypt.co