Bitcoin je nejhodnotnější a nejrespektovanější kryptoměna, ale i on má své problémy. Jedním z nejvýraznějších je geografická centralizace jeho těžby, která se soustředí převážně v Číně. Kryptoměně, která má mít decentralizovaný charakter, to pochopitelně nehraje do karet.
Kritikou centralizace těžby Bitcoinu se nejnověji zabýval i generální ředitel společnosti Ripple (která stojí za kryptoměnou XRP) Brad Garlinghouse. V rozhovoru s Juilou Chatterleyové ze CNN řekl, že Bitcoin a Ethereum v tomto bodě selhávají.
Garlinghouse uvedl, že na těžbu Bitcoinu mají největší vliv čtyři mineři (mining pooly), kteří představují více než 60% těžební síly a doplnil, že až 80% těžební kapacity u BTC a ETH se nachází v Číně.
Někteří přední obhájci Bitcoinu nezůstali potichu sledovat kritiku Garlinghouse a argumentovali tím, že čísla, která v rozhovoru pro CNN uvedl, nejsou přesná.
Pravdou je, že Garlinghouse má však z části pravdu. Čína má opravdu významné postavení pokud jde o těžbu Bitcoinu. V tomto směru dominují čínské firmy Bitmain, Canaan, Bitfury a Hut8, které společně tvoří podstatnou část bitcoinového hashrate. To znamená, že těžba BTC je z geografického pohledu opravdu výrazně centralizovaná, což znamená, že případný zásah vůči těmto čínským společnostem například ze strany místní vlády by mohl mít minimálně z krátkodobého hlediska následky na bitcoinový hashrate (čím je hashrate vyšší, tím je síť bezpečnější a odolnější vůči případnému 51% útoku, pozn.red.).
Argumentace vůči tvrzením šéfa Ripple spočívá zejména v tom, že centralizace těžby Bitcoinu a dominantní postavení čínských minerů se nepotvrdilo v listopadu 2017 při neúspěšném hardforku SegWit2x (B2X), který byl zamítnut pro nedosažení konsenzu.
Upozornil na to zejména Tuur Demeester, který na základě toho vysvětluje nepřesnost jeho tvrzení o vlivu Číny na Bitcoin: ,,Právě z tohoto důvodu je studie bitcoinové historie tak důležitá. Čínští mineři se v roce 2017 snažili ovládat BTC blockchain skrz B2X hardfork, ale ve skutečnosti nikdy nezměnili ani jednu část kódu,“ vysvětlil.
Kuriózní je i to, že šéf Ripple vyčítá Bitcoinu a Ethereum centralizaci jejich těžby (z geografického pohledu), ačkoli kryptoměna XRP, za níž stojí tato společnost, je jednou z nejcentralizovanejších na celém trhu.
Garlinghouse dříve řekl, že Bitcoin nepovažuje za konkurenci pro XRP, protože obě kryptoměny mají zcela odlišné případy použití. Sám tvrdí, že je fanoušek Bitcoinu a také investor do této kryptoměny. Během rozhovoru se také nechal slyšet, že Ripple se do 5 let stane novým Amazonem a že její technologii budou používat i centrální banky.
zdroj: cryptoslate.com