Šéf společnosti Ripple, která stojí za kryptoměnou XRP, Brad Garlinghouse, se nechal slyšet, že banky mají silný důvod k tomu, aby přijaly inovaci, kterou s sebou přinášejí kryptoměny a to přesto, že představují pro jejich současný oligopol hrozbu.
Garlinghouse během rozhovoru pro podcast Recode Decode s Karou Swisher konstatoval, že firma Ripple chce spolupracovat s finančními institucemi a regulačními orgány a není v jejím zájmu jít proti systému. Tvrdí, že myšlenka anonymních transakcí, které obcházejí vládu a její orgány, nebude v kryptosvětě převládat vzhledem ke globálním regulačním obavám týkající se praní špinavých peněz, financování terorismu a jiných nelegálních činností.
,,Nemyslím si, že by vlády měly zmizet. Banky uplatňují důležitý regulační rámec, který považuji za důležitý pro společnost. Osobně se domnívám, že banky budou nadále plnit tento úkol, jsou v tom dobré. Myslím, že jde o novou řadu technologií, ze kterých budou profitovat při růstu svého podnikání,“ prohlásil.
Garlinghouse předpokládá, že banky aktuálně posuzují výhody ale i rizika, která jim tato technologie přináší. Produkty, na kterých pracuje Ripple orientující se na rychlejší a levnější platby včetně těch mezinárodních, jsou podle něj zatím atraktivnější pro regionální banky. Jako příklad uvedl Wells Fargo, která je horlivá po tom, aby mohla využít nové možnosti. ,,99 procent bank miluje, co děláme, protože to je demokratizovat něco, co kontroluje malý počet bank, jejich konkurentů,“ uvedl.
Největší světové banky označené také jako „banky prvního stupně“ mají objektivní důvody obávat se, že jejich sektor čelí hrozbě, kterou přinášejí tyto technologie. Například Citibank loni vydělala 8 miliard dolarů díky ostatním bankám na různých poplatcích.
Technologie, které jsou regulovány a jsou v souladu se zásadou KYC (poznej svého klienta), však budou nutit i ty největší banky, aby se zapojily a využívaly prostředky na minimalizaci svých nákladů a právě v tomto směru touží Ripple sehrát výraznou roli.
zdroj:cointelegraph.com