Šéf Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Gary Gensler se nechal slyšet, že Bitcoin je konkurentem amerického bankovního systému.
,,Před 40 lety jsme náš digitální peněžní systém spustili v éře praní špinavých peněz a možných sankcí vůči režimům po celém světě. Navrstvili jsme na to systém digitální měny zvaný náš bankovní systém. V roce 2008 napsal Satoshi Nakamoto dokument, který je na to částečně reakcí. Není překvapující, že vznikla nějaká konkurence, kterou vy a já nepodporujeme, ale snaží se podkopat tento celosvětový konsenzus,” uvedl Gensler během DCAM Summitu 2021, události, která se věnuje tématu dodržování pravidel a integrity trhu.
https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1466127412580823040
Mezi BTC a jinými kryptoměnami jsou rozdíly
Gensler během své řeči zdůrazňoval rozdíl mezi Bitcoinem a digitálními aktivy. Přestože neručil ani za jedno, ani druhé, uznal, že jsou mezi nimi rozdíly, protože mnohé jiné kryptoměny na rozdíl do Bitcoinu lze vnímat z pohledu regulátora jako cenné papíry.
,,Jde zejména o získávání peněz od podnikatelů, což naznačuje naplnění definice investiční smlouvy a proto spadají pod zákony o cenných papírech,” naznačil potenciální problémy pro mnohé tokeny, které mohou být vnímány jako neregistrované cenné papíry, čímž se porušuje zákon.
Gensler také uvedl to, co řekl již vícekrát – skutečně decentralizovaných projektů v rámci DeFi sektoru není tolik, jak je to obecně prezentováno. U velké části z nich lze totiž jasně dokázat, že mají určitou strukturu vedení.
Šéf SEC během setkání neřekl, že je za zákaz kryptoměn. Zdůraznil jen to, že pokud některé kryptoměny naplňují potřeby regulace, jako v případě cenných papírů, je třeba tuto regulaci dodržet. V konečném důsledku je však na svědomí každého jednoho investora, do jakého aktiva se rozhodne vložit své peníze.
Gensler nemá příliš v lásce současné stablecoiny, které přirovnal k žetonům do kasina. Z mnoha zpráv letošního roku je zřejmé, že SEC se bude v budoucnu soustředit ve výrazné míře právě na regulaci takových typů aktiv.
Kdy schválí Bitcoin ETF?
Předsedovi SEC byla položena i otázka, kdy jeho komise schválí první tradiční spotové Bitcoiny ETF. Přímo odpovědět však odmítl, protože SEC aktuálně vyhodnocuje celou řadu takových žádostí.
,,Tyto platformy musí vstoupit, zaregistrovat se, spadat do působnosti ochrany investorů, zajistit přiměřenou antimanipulaci a transparentnost a zabývat se otázkami bezpečné úschovy,” nastínil kritéria, která SEC žádá od firem, které od ní chtějí povolení pro spotové Bitcoiny ETF.
Z uvedeného se zdá, že problémový může být zejména bod týkající se manipulace ceny. SEC totiž v minulosti již několikrát zamítla žádosti o Bitcoin ETF právě z důvodu, že podle jejího názoru je spotová cena BTC snadno manipulovatelná zejména na burzách mimo USA, které z jejího pohledu nejsou dostatečně regulovány.
29. listopadu firma Grayscale Investments poslala SEC dopis, ve kterém ji požádala o rychlé schválení její žádosti o konverzi jejího Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na spotové bitcoiny ETF. Grayscale kryje GBTC, které je SEC již léta regulováno, až 655 000 BTC, které má ve své úschově. V dopise pro SEC mimo jiné uvedla:
,,Komise nemá žádný základ pro stanovisko, že investování do aktiv na trhu s deriváty je pro investory přijatelné, zatímco investování do samotného aktiva ne,” poukazujíc na to, že SEC povolila Bitcoin Futures ETF (aktuálně již tři), ale spotové ETF ne.
Další zajímavé články
Máte strach z pádu ceny Bitcoinu? Microstrategy ho nemá, koupila další za 414 milionů dolarů
Klienti Mt. Gox obdrží 145 000 BTC. Zastaví to růst ceny Bitcoinu?
El Salvador oznámil založení Bitcoin City – bude malým daňovým rájem
Zdroj: bitcoinmagazine.com