Šéf Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Gary Gensler si na krátký čas odskočil do Evropy, aby před členy Evropského parlamentu upozornil na obrovský růst popularity kryptoměn, jejichž adopci už zřejmě nelze zastavit.
Gary Gensler zamířil do Bruselu, kde 1. září vystoupil se svým proslovem před Evropským hospodářským a měnovým výborem. Ve své řeči upozornil členy na obrovskou budoucnost kryptoměn, kterou již nelze ignorovat.
,,Myslím, že transformace, kterou právě zažíváme, by mohla být podobná té, kterou v 90. letech minulého století přinesl internet,“ zdůraznil vážnost situace.
Gensler vedle toho konstatoval, že trh s kryptoměnami, jejichž kapitalizace už přesáhla 2 biliony dolarů, se mezitím stal „globální třídou aktiv.“ ,,(Kryptoměny) nemají žádné hranice a překážky. Fungují 24 hodin, 7 dní v týdnu. „
Vystoupení šéfa SEC v Evropském parlamentu zřejmě mělo posílit tlak vedoucí k přijetí nových regulačních rámců pro kryptoměny v Evropě, protože USA v této věci vnímají Evropu jako svého nejbližšího přítele a spojence. Z dílny Evropské komise přitom jen nedávno přišel šokující návrh na zákaz anonymních kryptoměnových peněženek.
https://www.kryptonovinky.sk/europska-unia-chce-zakazat-anonymne-kryptomenove-penazenky/
Tématem byla i ekologie
Členové Evropského parlamentu zajímal i Genslerův názor v souvislosti s ekologií, protože v poslední době se hodně psalo a mluvilo o tom, jak těžba kryptoměn negativně ovlivňuje planetu. Šéf SEC k tomu uvedl, že toto téma bude horké směrem do budoucnosti zejména v souvislosti s Bitcoinem. Upozornil totiž, že po jeho boku vznikají Proof of Stake kryptoměny (Na PoS projde Ethereum a je na něm Cardano či Solana), u kterých se tento problém neobjevuje.
Rizika vidí zejména v defi, ale i stablecoinech
Velká rizika vidí Gensler zejména v sektoru tzv. decentralizovaného financování (defi), které vzniká na ramenou tzv. smartchainů typu Ethereum, Solana, či Binance Chain. Upozornil, že defi poskytují přístup k finančním službám milionům lidí, aniž by měli nějakého brokera, kterého je možné regulovat. To představuje velké riziko, protože trh s kryptoměnami je plný podvodníků. Navázal tím na své nedávné vyjádření o tom, že autoři defi projektů by se měli registrovat u SEC a aktivně pomoci k regulaci tohoto sektoru. Podle Genslera je totiž zřejmé, že drtivá většina defi projektů má své centrální body a tedy ve skutečnosti decentralizované nejsou. Tomuto tématu jsme se věnovali v tomto článku.
https://www.kryptonovinky.sk/defi-projekty-su-vysoko-centralizovane-a-musia-byt-regulovane-varuje-gensler/
Jako další potenciální riziko vnímá i stablecoiny, čili kryptoměny, které jsou (respektive by měly být) kryté dolary, nebo jiným podkladovým aktivem. Poslanců Evropského parlamentu upozornil, že tento typ kryptoměn tvoří téměř tři čtvrtiny obchodování s digitálními aktivy a mnohdy pomáhá těm, kteří se snaží vyhnout „celé řadě cílů veřejné politiky“. I tato slova naznačují, že USA plánují v dohledné době zavedení přísných pravidel týkajících se trhu se stablecoinů, co patří mezi jasné požadavky Americké ministryně financí Janet Yellenové.
Další zajímavé články
Instituce láká Ethereum a Cardano, Bitcoin skončil opět v červeném
Cardano stojí už $ 3! Smart kontrakty klepou na dveře, Hoskinson sleduje Solanu
Twitter testuje Bitcoin Lightning Network technologii
zdroj: cointelegraph.com