Raketový program
Odborníci a úředníci tvrdí, že Severní Korea se po tvrdých sankcích OSN a pandemii COVID-19 obrátila na kryptohackování a další nezákonné kybernetické aktivity jako na velmi potřebný zdroj cizí měny na podporu své křehké ekonomiky a financování svého jaderného programu.
Navzdory ekonomickým potížím provedla Severní Korea letos rekordní počet raketových testů, což je podle některých expertů pokus o modernizaci svého arzenálu a posílení svého vlivu v budoucích jednáních se svými rivaly s cílem získat úlevu od sankcí a další ústupky.
Hlavní jihokorejská špionážní agentura, Národní zpravodajská služba, uvedla, že schopnost Severní Koreje krást digitální aktiva je považována za jednu z nejlepších na světě, protože země se zaměřuje na kybernetické zločiny od roku 2017, kdy byly v reakci na její jaderné a raketové testy zpřísněny ekonomické sankce OSN.
Sankce OSN uvalené v letech 2016-17 zakazují klíčové severokorejské exporty, jako je uhlí, textil a mořské plody, a také vedly členské státy k repatriaci severokorejských zámořských pracovníků. Její ekonomika utrpěla další neúspěchy poté, co uvalila některá z nejpřísnějších omezení proti pandemii na světě.
Severokorejští hackeři
Očekává se, že severokorejští hackeři příští rok podniknou další kybernetické útoky, aby ukradli pokročilé jihokorejské technologie a důvěrné informace o jihokorejské zahraniční politice a národní bezpečnosti.
NIS uvedla, že státem podporovaní severokorejští hackeři podle odhadů ukradli od roku 2017 po celém světě virtuální aktiva v hodnotě $1,2 miliardy, včetně asi $626 milionů jen letos. Agentura také uvedla, že více než $78 milionů z celkové částky pochází z Jižní Koreje.
Začátkem tohoto měsíce se vysocí diplomaté ze Spojených států, Jižní Koreje a Japonska dohodli na zvýšení úsilí o omezení nelegálních severokorejských kybernetických aktivit. V únoru panel expertů OSN uvedl, že Severní Korea pokračuje v krádežích stovek milionů dolarů od finančních institucí a kryptoměnových firem a směnáren.
Zdroje: cryptoslate.com, yahoo.com