Vánoční svátky byly o něco turbulentnější pro fanoušky kryptoměny XRP. Krátce před svátky se totiž otřásly její základy kvůli žalobě ze strany Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) na společnost Ripple, která za ní stojí, pro údajný prodej neschválených cenných papírů.
V obvinění sepsaném na 72 stranách, který Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) padala 22. prosince 2020 na Federální okresní soud v Manhattanu, se uvádí, že XRP je klasifikován z pohledu SEC jako cenný papír, což znamená, že jeho prodeji mělo předcházet udělení povolení. Jelikož Ripple tak neučinila, v roce 2013 prodávala za 1,3 miliardy dolarů neregistrované cenné papíry.
Žaloba však nesouvisí jen s tím, zda je XRP cenným papírem nebo komoditou. Vyplývá z ní totiž i to, že firma Ripple, respektive její management, mohl manipulovat s cenou tohoto tokenu. Podezřele se jeví například skutečnost, že navzdory dostatku kapitálu na další provoz nabírala firma Ripple prodejem XRP další stovky milionů dolarů od retailu a představitelé Ripple v čele s Bradem Garlinghousem a Chrisem Larsenem si přitom vyplatili provize o výši 600 milionů dolarů.
Soudní spor, který čeká Ripple, tedy nebude jen o dokazování, zda je XRP cenným papírem, ale také o snaze Ripple obhájit se, že nemanipulovala s cenou této kryptoměny.
Přední představitelé Ripple jsou mezitím klidní a tvrdí, že tento spor vyhrají i ve prospěch ostatních kryptoměn, které mohou potenciálně z pohledu toho, zda jde o cenné papíry, čelit v budoucnu podobným problémům. Rozhodnutí soudu zda je XRP cenný papír nebo ne, může totiž vytvořit silný precedens.
Zdůraznil to i šéf Ripple Brad Garlinghouse, který postrašil kryptokomunitu, že u soudu budou bojovat i za osud všech ostatních kryptoměn. Dokonce jmenoval i Bitcoin či Ethereum, které jsou obecně vnímány jako komodity i z pohledu SEC, no a zmínil i americkou směnárnu Coinbase.
,,Jde o útok na kryptoměny jako na celek. V tomto případě je XRP proxy pro všechny altcoiny ve vesmíru. Odteď budeme sledovat efekt sněhové koule. To není dobrá zpráva pro žádné tvůrce trhu, jako jsou například Coinbase a podobně. Vytváří to hrozný celosvětový precedens pro každou společnost, která podniká s digitálními aktivy,“ upozornil Btad Garlinghouse a SEC přitom obvinil, že se rozhodla pro totální útok na kryptoměnový průmysl.
Garlinghouse zároveň opakovaně uvedl, že XRP v žádném případě není cenný papír. Poukázal na to, že tržní hodnota XRP nekoreluje s aktivy Ripple na rozdíl od cenných papírů. ,,Nejen, že jsme na správné straně zákona, ale budeme i na správné straně historie,“ dodal sebevědomě a naznačil, že nová vláda po odchodu administrativy Joea Bidena by mohla být z hlediska regulace pro trh s kryptoměnami vstřícnější.
Cena kryptoměny XRP reagovala na žalobu ze strany SEC výrazným propadem. Zatímco před týdnem se obchodovala za téměř 0,60 USD, v současnosti je cena XRP 0,30 USD, přičemž nejníže byla na úrovni 0,22 USD. Na budoucí vývoj její ceny budou mít nové informace týkající se soudního sporu dozajista vliv. Existují také obavy, že některé burzy, zejména ty v USA, by mohly XRP delistovat. Taková možnost se pojí například i s Coinbase, ačkoli největší americká směnárna nic takového oficiálně zatím nenaznačila.
Přední právník zabývající se trhy s kryptoměnami Hailey Lennon z firmy Anderson Kill však mnoho naznačil tímto vyjádřením: ,,Víte, kdo je v největším riziku, pokud je XRP vnímáno jako cenný papír? KAŽDÁ JEDNA BURZA, KTERÁ XRP PRODÁVÁ!“
Druhou stranou mince je, že XRP se do značné míry obchoduje mimo americkou jurisdikci. Na burzách mimo USA, čili například v Singapuru, ve Velké Británii, Švýcarsku či Japonsku není kryptoměna XRP považována za cenný papír. Přesto však firma, která za ní stojí, sídlí v USA, a tedy vše co se jí týče, může mít na hodnotu tohoto tokenu výrazně negativní vliv. Největší kritici XRP dokonce tvrdí, že jednoho dne její hodnota skončí na nule.
zdroj: cointelegraph.com