Ačkoliv se zdá, že svět je dnes bohatší, než kdykoliv předtím, z finančního pohledu se dá říci, že jde o iluzi. Všichni jsme totiž na sebe převzali obrovské dluhy, abychom byli schopni zaplatit za věci, které si nemůžeme dovolit. Portál CryptoSlate upozorňuje, že globální dluh dosáhl hodnoty téměř 250 bilionů dolarů – což je více než 200-procent světového ročního HDP.
Japonsko má dluh představující dvojnásobek svého ročního DPH, zatímco USA akumuluje státní dluh v hodnotě 25 bilionů dolarů. Je to trend, který podle kritiků nemůže trvat věčně. Prý jednou přijde moment, kdy si lidé uvědomí, že jejich peníze jsou bezcenné.
Podle ekonoma Alexa Krugera, který je známý podporovatel Bitcoinu, se analytici z centrálních bank domnívají, že koordinovaná měnová a fiskální strategie s nouzovým rozpočtem může udržet inflaci na udržitelné úrovni a zároveň podpořit hospodářský růst. Nové kroky FEDu, například i v souvislosti s publikací, kterou zveřejnila na své stránce jeho pobočka v Chicagu, naznačují, že centrální banky počítají se zvyšováným, ale kontrolovaným růstem inflace.
Podle Krugera to může být přínosné pro Bitcoin, který má omezenou nabídku a po pondělním halvingu je jeho inflace podobná inflaci zlata a je nižší, než očekávaná běžná roční inflace fiatových měn.
Analytik Goldaman Sachs Raoul Pal však upozornil, že existuje v dohledné době i velká pravděpodobnost deflace v důsledku prudkého poklesu poptávky po světových výrobcích, což se projeví i na klesajících cenách ropy či zpomalení růstu cen. Celkový pohyb peněz se jednoduše zpomalí.
Případná deflace by podle něj způsobila největší platební neschopnost na světě, během které by musely vlády a společnosti splácet velké dluhy. Navíc v takovém případě by byly centrální banky motivované vykonávat stále bláznivější měnovou politiku a přistoupit například k negativním úrokovým sazbám. To by teoreticky také mohlo motivovat k držení bitcoinu, jehož držení není spojeno se žádnými náklady na rozdíl od negativní úrokové sazby v případě fiatových peněz.
zdroj: cryptoslate.com