Evropská unie i Spojené státy americké se dohodly na dalším balíku sankcí vůči ruské federaci, která vojensky útočí na svého ukrajinského souseda. Součástí nových sankcí mají být i opatření bránící využití kryptoměn k jejich obcházení.
V pátečním oznámení americký Bílý dům oznámil, že USA, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Velká Británie a zbývající země Evropské unie přijmou další opatření zaměřená na ekonomickou izolaci režimu Vladimira Putina po útoku Ruska na Ukrajinu.
Omezení obsahují zákaz dovozu velkého množství ruského zboží, zákaz vývozu luxusního zboží do Ruska či pokyny pro ministerstvo financí USA, aby pečlivě sledovalo pokusy Ruska vyhnout se těmto sankcím.
Bílý dům záměrně upozornil, že se to má týkat i kryptoměn, když uvedl: „Rozsáhlé akce ministerstva financí proti Rusku vyžadují, aby všechny osoby v USA dodržovaly sankční předpisy bez ohledu na to, zda jsou transakce denominovány v tradiční fiatové měně, nebo ve virtuální měně.“
Šéfka Evropské komise Ursula vonder Leyenová řekla, že obdobné kroky oznámí v sobotu i Evropská unie a přestože několik členů EU je zatím proti uvalení omezení na dovoz ruské ropy a plynu, v jiných ohledech jedná EU podobně jako americký spojenec či UK.
Regulační agentury a vlády v mnoha zemích západních velmocí zároveň daly v pátek jasně najevo regulátorům, že musí zabránit jakémukoli možnému použití kryptoměn k obcházení těchto sankcí.
Ministerstvo spravedlnosti v USA za tímto účelem vytvoří novou pracovní skupinu zaměřenou na zmrazení nebo zabavení kryptoměn bohatých ruských jednotlivců a také bude podrobně sledovat banky a kryptoměnové firmy, které by jim mohly napomáhat.
Ve Velké Británii si tuto věc vzali pod kontrolu Financial Conduct Authority (FCA) a Office of Financial Sanctions Impementation, které ve společném prohlášení varovaly všechny kryptofirmy působící na britských ostrovech, aby dodržely svou pozitivní roli při zajišťování těchto aktiv a dodržování sankcí.
Snaží se Rusové obejít sankce přes Spojené arabské emiráty?
Evropská unie, Velká Británie a stejně tak USA daly v pátek jednoznačně najevo, že kryptosektor musí s vládami spolupracovat a zabránit jakékoli možnosti využití kryptoměn k obejití sankcí.
Mezitím se však objevují spekulace, podle kterých se ve Spojených arabských emirátech (SAE) objevilo několik pokusů o realizaci velkých prodejů bitcoinů nebo jiných kryptoměn za fiatové měny. Tuto zprávu dokonce zprostředkovala i agentura Reuters. Portál coincu.com zase konstatuje, že někteří bohatí Rusové v předchozích týdnech nakoupili v Dubaji drahé nemovitosti i použitím kryptoměn.
,,Viděli jsme mnoho Rusů, dokonce i Bělorusů, kteří přijíždějí do Dubaje a tvrdí, že chtějí prodávat kryptoměny,“ uvedl jeden ze zdrojů v SAE. Internetem koluje i příběh, podle kterého měl jednoho z místních makléřů navštívit muž, který hledal způsob, jak prodat 125 000 BTC, což je přibližně 5 miliard dolarů. V tomto momentě však nelze tyto fámy důveryhodně ověřit.
Je nutno doplnit, že Spojené arabské emiráty zůstávají neutrální a tudíž nemusí respektovat sankce, které na Rusko uvalili západní spojenci. Ministerstvo zahraničních věcí SAE však uvedlo, že cítí silní závazek spolupracovat s FATF v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu.
Zdroj:cointelegraph.com